21. 10. 2016  |  Meniny: Uršuľa

Symbol matky

Už v legendách sa objavujú vzory, ktoré stelesňujú hlavný, prevzatý spôsob správania predávaný výchovou a kultúrou, čo je zachytené aj vo význame slova archetyp (z gréčtiny – dominantný obraz).

Určite ste termín archetyp z autorskej dielne Gustava Junga už niekedy počuli. Čo sa pod ním skrýva?
Vzory nevedomého konania, ktoré sa v človeku aktivizujú v určitých situáciách. Takže sa z nás občas takpovediac vyplaví napríklad Žena, Muž, Múdry starec, Blázon, Hrdina, Dieťa...

Archetyp muža býva vo všetkých kultúrach namixovaný zo základných variantov postoja k životu: kráľ, bojovník, mág, milovník.

Archetyp ženy ako základnej autority uchovania života je od nepamäti sprevádzaný atribútmi plodnosti, rastu, znovuzrodenia, pokračovania, starostlivosti a ochrany, súčasne je v ňom však skryté čosi tajomné, fascinujúce, osudové, mocné. Mocné práve pre nesporný, roky preverený zdroj lásky, nehy, čistoty a krásy, obetavosti, pokory a vášnivej extázy.
V žene však, samozrejme, nájdeme aj temné stránky, takže si vyslúžila tiež negatívne prívlastky: macocha, čarodejnica, smrť...

Náhľad na ženský princíp sa v priebehu dejín vzhľadom na vládnuci svetonázor mení. Veľká Matka typu Vestonickej venuše svojimi materskými atribútmi priam srší, rozhodne to nebola podvyživená anorektička. V tých časoch by o takú žiadny muž ani nezakopol, pretože už na prvý pohľad nespĺňala očakávania, že sa jej podarí počať, donosiť a porodiť nový život.

Stredovek kládol striktný dôraz na čistotu, cudnosť a panenstvo. Ženu by najradšej zahalil do handier, aby tým čo najviac odplašil pokušenie (teda volanie hlasu prírody), ktorého naplnenie urobí zo ženy matku. Tá stredoveká mala byť svätica, nie erotická vábnička. Sex pre radosť bol označovaný ako niečo diabolské, a preto bol zo života vytesnený. Normou mala byť askéza, odriekanie. Archetyp matky sa tak menil na bledú sväticu, ktorá porodila úplnou náhodou a iba omylom... Žena živel bola spoločensky neprijateľná.

Stredoveký ideál cudnosti bol počas renesancie vymenený za plnokrvný život tu a teraz, nie až na Pravde Božej. Radostné uvoľnenie spoločenských noriem a zobrazenie telesnosti však vzápätí baroková epocha opäť spútala a vytesnila do čírych (no rafinovaných) náznakov. Poodkrytá časť odevu zobrazenej dámy nechá kde-tu vyniknúť jej plnému poprsiu. Niektoré tvary sú doslova bujné, telesné pôvaby barokových krásavíc často kypia a pretekajú. Nikde žiadna Twiggy.

V súčasnosti dostáva zdravá ženskosť na frak. Sme opantané reklamou a chceme byť perfektné. Nie ako plnotučná Venuša či mdlá sušienka s očami exaltovane upretými k nebu. Chceme byť in – teda štíhle, nonstop upravené, samozrejme, bez vrások, stále sexi, s dokonale čistou domácnosťou, reprezentatívne zvládnutými deťmi, svokrami, šéfmi, finančnými tokmi.

Žeby nový archetyp?
Pri porovnaní reality s ideálom diktovaným svetom televíznych, filmových a časopiseckých celebrít sa však rodí únava, od ktorej si neodpočiniete. Jazero octu vnútri. Večná nespokojnosť a honba za niečím. Namiesto kvalitných vzťahov (teda času na seba navzájom) prekypujúce náručie klamlivých lákadiel supermarketového života.

Dieťa? To sme síce priviedli na svet, no má skutočne nárok na náš čas? (ako často napríklad vídame mamičky, ktoré namiesto vľúdneho rozhovoru s dieťaťom v kočiariku „preklábosia“ s mobilom na uchu). Aké vzorce správania svojich rodičov prevezme? Čo mu bude v rodine vštepené ako meradlo normálnosti? Naučí sa byť šťastné? (Bez značkového oblečenia, rodinných víkendov v supermarketoch, dovoleniek v top lokalitách...) Alebo bude neustále nespokojné, pretože je závislé od atribútov všetkého, čo dnes frčí? Neprijme večný hluk (diskoték, hudby zo slúchadiel) ako ochranu pred vlastnými (znepokojujúcimi) myšlienkami? Darujú mu jeho rodičia svojím spôsobom výchovy dostatok sebaúcty? Pripravia ho tvorivo na stretnutie so svetom?
Verme, že sa nenahraditeľná materská rola nestratí v divočine každodenných banalít a pseudopovinností.

18. 9. 2010 |

Naposledy navštívené