22. 10. 2016  |  Meniny: Sergej

Suchá pokožka bábätka

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám jedenásťmesačnú dcérku, zhruba v šiestom týždni sa jej po bokoch tváre urobili malé pupienky, ktoré naša pediatrička diagnostikovala ako potničky. Pupienky sa celkom rýchlo zahojili bez akejkoľvek liečby, ale pleť je po nich suchá, sú na nej šupinky. Jedna pani doktorka nám povedala, že by mohlo ísť o atopický ekzém, druhá pani doktorka tvrdí, že sa koža bábätka ešte stále prečisťuje od materských hormónov a situáciu navyše zhoršujú zmeny počasia, hlavne vietor a mráz... Petra
foto: Profimedia

Názor odborníka:

Chápem Vaše znepokojenie z vyrážok na tvári Vašej dcérky. Príznaky „citlivej pokožky“ na tvári skutočne môžu znamenať začiatok atopického ekzému, ale takisto môže ísť iba o bežné dojčenské vyrážky. Ako pri každom ochorení je najdôležitejšia prevencia.

Pre Vašu dcérku je veľmi dôležité dojčenie, zníži riziko vzniku alergie na bielkovinu kravského mlieka a na ďalšie potraviny. Odporúčam počas dojčenia vynechať z Vašej stravy čokoládu, kakao, orechy, citrusové plody a exotické ovocie. Ďalej omývajte tvár dieťatka iba dojčenskou vodou (nie vodou z vodovodu). V lekárni kúpte krém na suchú a atopickú pokožku (sú rôzne značky – v lekárni Vám poradia podľa veku bábätka) a ošetrujte 2 x denne, dokým bude pokožka suchá. Pri novom výsype kontaktujte Vášho detského lekára – najlepšie Vám poradí ďalší postup.


Odpovedala: MUDr. Štěpánka Čapková, CSc.

20. 6. 2016 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázok používateľa radus
radus

Ako ste nakoniec dopadli s dcerkou? Bol to ekzem alebo len potnicky? My mame tiez vyrazocky obcas, a ja tiez natieram bepanthenom, a potom mame pokoj. Dufam, ze sa vyhneme atopii alebo podobnym ochoreniam.

Obrázok používateľa petus
petus

Na potnicky je vyborny kremik Bepanthen, nedam nan dopustit, pouzivame ho uz od narodenia, najma na zapareniny, ale velmi sa nam osvedcil aj na potnicky, velmi rychlo ich prelieci a nesvrbia

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené