28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Strach z pôrodu je prirodzený, majte ho však pod kontrolou

Pôrod je určite v živote ženy jedným z najväčších zážitkov. Väčšina tehotných sa snaží získať čo najviac informácií, vypytuje sa známych a príbuzných a tí väčšinou rodičku na smrť vystrašia.
Ale to, že sa pôrodu bojíme, je prirodzené, s týmto pocitom sa dá totiž ďalej pracovať, a to vo váš prospech. Nepanikárte preto.

Ženské telo sa množstvom fyziologických zmien pripravuje na stresovú situáciu počas celého tehotenstva. „Pôrodná činnosť, dĺžka pôrodu, ale aj náhle príhody predstavujú fyzickú aj psychickú záťaž, ktorá vyvoláva v organizme ženy stresovú reakciu. Tá sa prejavuje úzkosťou, strachom, bledosťou, potením, zvyšuje sa krvný tlak, žena môže vracať alebo má pocit na vracanie. Všetky tieto príznaky spôsobuje zvýšená hladina hormónov katecholamínov, najmä kortizolu – jeho maximálna hladina v krvi je práve pri pôrode,“ vysvetľuje lekárka Radka Bočánková.

Je nadmerný strach pri pôrode nebezpečný?
Organizmus ženy je na určitú dávku strachu prispôsobený, ale ak je strach príliš veľký, môže negatívne ovplyvniť priebeh pôrodu. Keď ho rodička neovláda, môže sa pôrodný proces veľmi skomplikovať. Vysoká hladina kortizolu môže pri stresovej situácii počas pôrodu spôsobiť poruchu maternicovej činnosti a zníženie prietoku krvi placentou. Plod je potom nedostatočne zásobený kyslíkom. Prejaví sa to pri kardiotokografickom monitorovaní.

Čoho sa vlasne bojíte?
Väčšina rodičiek sa bojí pôrodných bolestí, vstupu do neznáma, zmeny v ich živote či priebehu pôrodu obecne – či sa budú ovládať, či budú mať dosť síl, nesklamú partnera atď. „V podstate sa nedá povedať, že strach z pôrodu má u všetkých žien jediný spoločný primárny zdroj. Strach z pôrodu u každej ženy môže súvisieť s jej osobnostnými charakteristikami, so súčasnou situáciou či životnou históriou,“ potvrdzuje psychologička Petra Vondráčková.

• Bojím sa bolesti
Znášanie pôrodnej bolesti je veľmi individuálne a rozdielne ju dokonca opisuje aj tá istá žena v závislosti od času, ktorý uplynul od pôrodu. Áno, pôrod bolí. Je to spôsobené svalovými sťahmi maternice a s rozťahovaním maternicového hrdla. To všetko sa musí stať, aby mohlo bábätko prejsť pôrodnými cestami. Príroda nás však obdarila možnosťou tieto bolesti znášať. Naše telo v okamihoch silnej bolesti produkuje endorfíny, ktoré ju utlmujú. Účinkujú podobne ako opiáty. Stres, strach a úzkosť však účinku endorfínov zabraňujú. Pamätajte preto na to, že čím väčší pokoj zachováte, tým viac vám vaše vlastné telo pomôže prekonať bolesť.
Bolesť sa dá v súčasnosti veľmi účinne tlmiť, či už farmakologicky, či bez požitia liekov. Neberte lieky ako prejav svojej slabosti, mnoho rodičiek dnes pri pôrode využíva lieky na tlmenie bolesti. Počítajte však s tým, že aj s epidurálnou anestéziou pôrod bolí.
• Bojím sa novej roly
Pôrod nie je len okamih zrodenia dieťaťa, ale aj okamih, keď za svoje dieťa preberáte celoživotnú zodpovednosť. Stávate sa matkou, rodičom, zrazu ste na svete traja (či viacerí). Aj z tejto roly majú mnohé prvorodičky prirodzený strach. „Práve tento aspekt pôrodu – napríklad obava, či novú zmenu zvládnem ja i môj partner alebo či budem dobrou matkou – môže byť u mnohých žien v pozadí nadmerného strachu z pôrodu,“ hovorí psychologička Petra Vondráčková.

• Bojím sa vstupu do neznáma
Nielen prvorodičky sa boja situácie, o ktorej vedia všetko len teoreticky. Niektoré ženy sa informáciám o pôrode systematicky vyhýbajú, aby si „nepridávali starosti“, iné sa oň zaujímajú až veľmi prehnane. Svôj strach z kroku do neznáma zmenšíte, ak budete vedieť, čo sa s vami pri pôrode deje.

Pracujte so svojím strachom
Aj s prirodzeným strachom z pôrodu sa dá pracovať tak, aby vám pri pôrode pomohol, teda aby hladiny všetkých hormónov boli v norme a pri pôrodnom procese vám len pomáhali. Podniknite teda niekoľko krokov na to, aby bol váš strach „zdravý“.

• Zožeňte si dostatok informacií o priebehu pôrodu, ale nepreháňajte to
Ideálne je navštevovať prípravné pôrodné kurzy, kúpiť si publikáciu venovanú pôrodu či vyhľadať niektoré informácie na internete. Keď budete vedieť, čo sa dá počas pôrodu očakávať, budete počas neho (napríklad v situácii, keď kontrakcie začnú byť silnejšie a častejšie) menej prekvapená a vystrašená. Buďte opatrná pri získavaní informácií od svojich kamarátok a známych. Opisovanie 34-hodinového pôrodu vám rozhodne nič neprinesie, prestaňte také historky počúvať. Mohli by ste sa tak dostať do situácie, že sa budete celé tehotenstvo pôrodom zaoberať a svoj strach len posilňovať.

• Prežívajte svoje pocity s partnerom a so známymi
Hovorením o svojich pocitoch a obavách uvoľníte vnútorné napätie. Podporu hľadajte ďalej u svojich dobrých známych a aj u kamarátok, ktoré majú s pôrodom skúsenosti a vedia, o čom je reč.

• Pôrod trvá priemerne 14 hodín a veľa žien pred vami úspešne porodilo
Keď budete o pôrode premýšľať, majte vždy na pamäti, že priemerná dĺžka pôrodu je 14 hodín (pre prvorodičky) a že väčšina tohoto času je relatívne jednoduchá prvá fáza pôrodu. Takisto si pamätajte, že spomienky na bolesť pri pôrode sú spravidla vymazané eufóriou z prvého pohľadu na vášho práve narodeného potomka. Nezabudnite ani na to, že väčšina žien úspešne porodila pred vami.

• Myslite na to, čo bude nasledovať po pôrode
Neuvažujte len nad dlhým, bolestivým pôrodom. Dotiahnite ten proces do konca, predstavte si seba s bábätkom na vašom brušku a vedľa pyšného partnera či inou blízkou osobu. Po pôrode na seba budete pyšná ako nikdy predtým.

• Vyhľadať odbornú psychologickú pomoc
V prípade, že máte pocit, že strach z pôrodu je natoľko silný a vaše snahy o jeho zmiernenie neúspešné, skúste vyhľadať odbornú psychologickú pomoc.

• Vezmite si k pôrodu partnera či dulu
Prítomnosť blízkej osoby pri pôrode vám pomôže necítiť sa tak osamotene. Napríklad partnerova ruka držiaca tú vašu a jeho podporné slová vám pôrod uľahčia. Okrem blízkej osoby si na sálu môžete vziať aj odborníka – vlastnú pôrodnú asistentku či dulu. Zvlášť duly sú pre vás ako stvorené – budú vás upokojovať a starať sa o vás počas celého pôrodu, nech už trvá akokoľvek dlho.

„Žien, ktoré sa pôrodu neboja, pribúda. Berú pôrod ako krátky úsek v ich živote, po ktorom ich čaká nádherná zmena – dieťa,“ hovorí lektorka pôrodných kurzov Irena Nebeská.

21. 7. 2010 |

Naposledy navštívené