Ste tehotná a fajčíte? Ubližujete svojmu dieťaťu!

Lekári každý deň pomáhajú tisícom žien s rizikovým tehotenstvom uskutočniť si sen a porodiť zdravé dieťa. Je tu však jeden prípad, keď môže všetka starostlivosť vyjsť nazmar – keď tehotná žena neprestane fajčiť. Pritom o negatívnom dosahu toxických látok z cigaretového dymu nie sú žiadne pochybnosti.

Svojmu bábätku vedome škodíte. Hrozia predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť, narodenie mŕtveho dieťaťa, dýchacie ťažkosti, vývojové poruchy a takto by sme mohli pokračovať…Fajčenie cigariet je číslo jeden medzi príčinami nepriaznivých dosahov na dieťa. Niektorí lekári sa dokonca domnievajú, že tehotenstvo by bolo zdravšie a bezpečnejšie, keby fajčiarky svoj návyk vymenili za ochorenie, ako je cukrovka či vysoký krvný tlak.

Tieto choroby sa dajú držať na uzde pomocou liekov, ale keď tehotná žena fajčí, nič neochráni dieťa pred nebezpečenstvom. Prečo je nebezpečné v tehotenstve fajčiť? Cigaretový dym obsahuje viac ako 4 000 chemických látok, z ktorých mnohé sú skutočne veľmi škodlivé. Sú to kyanid, olovo a najmenej 60 rakovinotvorných látok. Pri fajčení sa tak toxické látky dostávajú do krvného obehu – jediného zdroja kyslíka a živín nenarodeného dieťaťa.

Bezpochyby, žiadna z týchto látok nie je pre dieťa dobrá, dve zlúčeniny sú však extrémne škodlivé – nikotín a oxid uhoľnatý. Tieto dva toxíny so sebou prinášajú istotu komplikácií v tehotenstve. Nikotín výrazne znižuje prísun kyslíka, pretože v dôsledku jeho pôsobenia dochádza k zužovaniu krvných ciev v celom tele, a to vrátane tých, ktoré sú v pupočnej šnúre.

Predstavte si to, akoby ste dieťa nútili dýchať cez úzku slamku. A aby toho nebolo málo, červené krvinky, ktoré by mali kyslík prenášať, namiesto toho vyzdvihujú molekuly oxidu uhoľnatého.

Nepriaznivé vplyvy fajčenia na dieťa

Nedostatok kyslíka má devastujúce účinky na rast a vývoj vášho dieťaťa. V priemere fajčenie počas tehotenstva zdvojnásobuje možnosť, že sa dieťa narodí predčasne alebo že jeho popôrodná hmotnosť bude výrazne nižšia. Fajčenie tiež viac ako zdvojnásobuje možnosť, že sa vaše dieťa narodí mŕtve.

Každá cigareta, ktorú vyfajčíte, zvyšuje riziká v tehotenstve. Niekoľko cigariet denne je síce o niečo bezpečnejších ako celá škatuľka, rozdiel však nie je taký veľký. Telo fajčiara reaguje veľmi citlivo na prvú dennú dávku nikotínu a aj jedna-dve cigarety výrazne zužujú cievy.

A takto sa fajčenie prejaví na vašom dieťatku:

  • hmotnosť a veľkosť: V priemere zlozvyk „len jedna škatuľka denne“ znamená stratu pol kila hmotnosti dieťaťa. A ďalej sa to násobí. Prerušenie rastu plodu v maternici bude mať negatívne dôsledky, ktoré vydržia po celý život.
  • telo a pľúca: Nedostatočný nárast hmotnosti má za následok nedostatočne vyvinuté telo. Pľúca dieťaťa nemusia byť pripravené na svoju životnú funkciu, a tak môže byť dieťa prvé dni či týždne po narodení napojené na dýchací prístroj. Aj po tom, ako začne dýchať samo, môžu ťažkosti aj naďalej pretrvávať – z dôvodu oneskoreného vývoja pľúc a nepriaznivých účinkov nikotínu. Navyše deti, ktorých matka v tehotenstve fajčila, sú oveľa náchylnejšie na astmu a zvyšuje to u nich riziko náhleho úmrtia.
  • srdce: Riziko srdcovej chyby sa výrazne zvyšuje u detí, ktorých matka si nedokázala cigarety odpustiť v prvom trimestri tehotenstva. Štatistika hovorí, že toto riziko je až o 20 až 70 percent vyššie ako u detí, ktorých matky nefajčili. Poruchy navyše zahŕňajú prípad, keď nedochádza k prietoku krvi z pravej strany srdca do pľúc.
  • mozog: Fajčenie počas tehotenstva môže mať celoživotný vplyv na mozog dieťaťa. Takéto deti môžu mať poruchu učenia, problémy so správaním a relatívne nízke IQ.

Prečítajte si tiež:

10 najčastejších tehotenských obáv: Vieme, čoho sa báť nemusíte
Nie je dojčenie v tehotenstve nebezpečné pre plod?
Ako neporodiť alergika

Čo je našou úlohou?

Za týmito všetkými pochmúrnymi poruchami spočíva veľká príležitosť – vy môžete dať svojmu dieťaťu do života obrovský dar tým, že sa svojho zlozvyku vzdáte. Čím skôr, tým lepšie. V ideálnom prípade by ste mali prestať fajčiť ešte pred tým, ako otehotniete.

Jednak budete mať na otehotnenie vyššie šance (fajčenie znižuje šancu na otehotnenie približne o 40 percent), následne budete musieť s ukončením svojej závislosti bojovať v čase, keď by ste mali myslieť na zdravé stravovanie, cvičenie a všeobecne prípravu na to, aby sa vaše bábätko narodilo zdravé.

Iste, nie každá žena plánuje otehotnenie dopredu. Nie je však neskoro ani vo chvíli, keď už o svojom tehotenstve viete. Prestaňte fajčiť okamžite, ako sa o svojom požehnanom stave dozviete. Odborníci sa zhodujú v tom, že matky, ktoré prestali fajčiť v prvom trimestri, výrazne zvýšili svoje šance na donosenie zdravého dieťaťa – takého zdravého, akoby ho nosila nefajčiarka.

Po uplynutí štrnásteho týždňa by vaše bábätko malo začať rýchle priberať na hmotnosti. Ak sa ani v tomto štádiu nedokážete od cigariet odpútať, dieťa začne vo vývoji zaostávať. Len čo však s fajčením prestanete, dieťa získa dostatok kyslíka, ktorý na svoj rast potrebujete.

Na jednej strane je to veľmi ľahké, na druhej strane veľmi zložité. Zahodiť škatuľku cigariet a už sa k nej nikdy nevrátiť. Pretože aj keď si nebezpečenstvo, ktoré fajčenie spôsobuje, uvedomujete, nie je ľahké sa zlozvyku vzdať.

Nesnažte sa preto s fajčením skoncovať len s pomocou vlastných síl. Porozprávajte sa so svojím lekárom, navthne vám rôzne spôsoby, ako s fajčením prestať. Poraďte sa s partnerom, s rodinou i priateľmi. Spoľahnite sa na druhých, pretože teraz je tu niekto, kto sa úplne spolieha na vás.

11.5.2015 12:42| autor: Eva Kouřimová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist