26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Starostlivosť o telo

Počas ťarchavosti je dôležité správne držanie tela. Vyhýbajte sa prílišnému namáhaniu chrbtice. Bolesti chrbta sa môžu vyskytnúť častejšie než inokedy.

Rastúce brucho vás ťahá dopredu, preto máte sklon trochu sa zakláňať, aby ste to vyvážili. Tým sa namáhajú svaly dolnej časti chrbtice a panvy, zvlášť na konci ťarchavosti.
Čokoľvek robíte, myslite na svoje telo. Nedvíhajte ťažké bremená a snažte sa mať vždy vzpriamený chrbát. Noste nízke podpätky, lebo vysoké podpätky by vás zvádzali ešte viac sa nakláňať dopredu.

Správny postoj
Správne držanie tela pri státí si skontrolujte v zrkadle. Napnite a narovnajte chrbát tak, aby hmotnosť dieťaťa spočívala na vašich stehenných, sedacích a brušných svaloch. Pomôže vám to vyhnúť sa bolestiam chrbta a po pôrode rýchlejšie nadobudnete svoju niekdajšiu postavu.

Nesprávne držanie tela
Je počas tehotnosti typické. Postupne ako dieťa rastie, jeho hmotnosť naruší vašu vyváženosť, takže zrejme začnete priveľmi hrbiť chrbát a vypúčať brucho.

Starostlivosť o chrbticu
Aby ste sa vyhli problémom s chrbticou, uvedomte si, v akej pozícii je vaše telo pri bežných činnostiach, napríklad pri prácach v záhrade, pri dvíhaní dieťaťa či nosení ťažkých nákupov. Tehotenské hormóny napínajú a zmäkčujú svalstvo spodnej časti chrbtice, a tak sa pri predkláňaní, príliš prudkom vstávaní, ale aj pri nesprávnom dvíhaní bremena ľahšie presilí.

Dvíhanie a nosenie bremien
Keď niečo dvíhate, pokrčte kolená, vystrite chrbát a pritom dvíhanú vec držte čo najbližšie pri sebe. Neskladajte nič ťažké zhora, lebo môžete stratiť rovnováhu. Ak nesiete ťažké tašky, hmotnosť rovnomerne rozložte do obidvoch rúk.

Pracujte v polohách, ktoré vás najmenej zaťažujú. Pri práci v záhrade, upratovaní, ustielaní či obliekaní dieťaťa sa nepredkláňajte, radšej si namiesto toho kľaknite.

Ako vstávať z vodorovnej polohy
Ak ste ležali, najprv sa vždy obráťte na bok. Potom skrčte kolená ako pri sedení a napnite stehenné svaly, aby ste sa zodvihli. Chrbát držte rovno.

18. 12. 2009 |

Naposledy navštívené