21. 10. 2016  |  Meniny: Uršuľa

Starostlivosť o detský zadoček

Srdečne vás zdravím. Mám moje prvé bábätko a s maminou i svokrou sa nevieme zhodnúť v otázkach hygieny. Sú presvedčené, že by som mala Janku denne kúpať a pekne namydliť. Snažím sa ich presvedčiť, že teraz sa už mydlá menej používajú. Ale potrebujem sa mať jasno ako postupovať pri pravidelnej očiste - umývaní zadočka a ošetrovaní, aby sme nemali problémy.

Aké sú vlastne vhodné mydlá, krémy a obrúsky pri starostlivosti o deti?

Vaša čitateľka Majka.

Milá Majka,

postupy v starostlivosti o pokožku bábätka sa naozaj v posledných rokoch veľmi zmenili.

Klinické štúdie i prax ukázali, že „menej je niekedy viac“. To znamená, že hygienické produkty, ktoré sa používajú na osobnú hygienu detí môžu spôsobiť viac problémov ako ich liečba. Vychádza sa z poznatkov, že koža novorodenca má svoje funkčné odlišnosti v porovnaní s kožou dospelého. S funkčného hľadiska je koža novorodenca oveľa citlivejšia na vonkajšie chemické a fyzikálne vplyvy a reaguje na ne inak ako koža dospelého. Tieto odlišnosti sú dané rozdielmi vo funkcii a skladbe kože samotnej a závisia od konkrétneho stupňa jej vývoja vo vzťahu k ostatnému organizmu.

Takže naozaj sa Janka nemusí kúpať a už vôbec nie mydliť celé telíčko každý deň! Veľa záleží na zvyklosti mamičiek. Rozhodne umývanie pokožky zadočku, slabín / plienkovej oblasti/, podpazušia a zátylku by malo byť každodenným pravidlom. Kúpať celé telíčko môžete pokojne iba 2-3 x za týždeň. Pri použití klasického mydla (sodné soli mastných kyselín, tenzidy) prichádza okrem odmasteniu a odstráneniu povrchového kožného filmu k prechodnej alkalizácii kožného povrchu, ktorá podporuje rozvoj mikrobiálnych a kvasinkových komplikácií. Preto napriek snahe - pravidelnej očiste zadočka klasickým mydlom a natieraní aseptickými krémami môže mať dieťa paradoxne väčšie problémy s kožou. Kvalitu mydiel vylepšujú mastné kyseliny, glycerol a hydrolyzáty rastlinného pôvodu (pšenica, ovos), keď už mydlo, tak určené pre malé deti.

Pre ošetrenie pokožky v oblasti zadočka, po umytí čistou vodou, kožu zadočku jemne osušiť, nechať chvíľu vyvetrať a potom naneste tenkú vrstvu masti. Masť musí byť schopná udržiavať kožu hydratovanú ako napr. Bepanthen. Bepanthen je emulzia vody v oleji s aktívnou 5% koncentráciou dexpanthenolu, ktorý podporuje aj obnovu namáhaných alebo poškodených buniek kože. Prostredie pod plienkou je pre pokožku zadočku veľmi zaťažujúce, preto je potrebné sa o ňu každodenne starať. Prostriedky pre osobnú starostlivosť (pre dospelých aj deti), patria k najmenej regulovaným spotrebiteľských výrobkov na trhu, a nie sú predmetom testovania bezpečnosti! V každom prípade vždy v prípravkoch pre deti sledujte prítomnosť konzervantov, parfémov. Všeobecne platí, čím jednoduchšie zloženie, tým pre pokožku dieťaťa lepšie. Našťastie existujú aj klinicky skúšané a bezpečné produkty, k takým Bepanthen patrí.

Čo sa týka obrúskov, môj názor je, že by sa mali používať vtedy, ak nie je k dispozícii voda a vhodné prostredie na umytie.

Dúfam, že sa vám podarí vaše maminy presvedčiť, že Vaša starostlivosť o bábätko je síce moderná, ale je správna, v súlade s novými odporúčaniami odborníkov.

15. 8. 2011 | Lucie Viturková

Naposledy navštívené