21. 10. 2016  |  Meniny: Uršuľa

Starostlivosť o chrup

Nikdy nie je priskoro začať so starostlivosťou o chrup. Keď dieťa má aspoň dva zúbky, mali by ste mu pravidelne každý večer poutierať zúbky a ďasná vlhkou vreckovkou. So zubnou kefkou môžete začať vaše dieťa zoznamovať už od dvanástich mesiacov. Pri kúpeli ho nechajte hrať sa s kefkou, aby sa s ňou spriatelilo. Po raňajkách a večeri mu kefkou vyčistite zúbky. Starostlivosť o mliečne zúbky zaisťuje, že trvalé zuby, ktoré mu začnú rásť asi v šiestich rokoch, budú mať rovný zhryz a dieťa bude mať zdravé ďasná. Navyše upevníte u dieťaťa správne hygienické návyky na celý život. V každom veku platí, že čím bude umývanie zubov zábavnejšie, tým bude dieťa lepšie spolupracovať. Úspešná je hra na zubára, spoločné čistenie zubov a zábava spojená s vypľúvaním vody.

Čistenie zubov

1. Čistú vreckovku namočte do vody. Dieťa si posaďte na kolená. Vreckovku si omotajte na prst a vytlačte na ňu kúsok detskej zubnej pasty asi vo veľkosti hrášku. Ak dieťa odmieta zubnú pastu alebo ju je, nie je nevyhnutné ju používať. Keď ste sa rozhodli pre pastu, zvoľte nedráždivú, detskú pastu.
2. Prstom vydrhnite ďasná a zúbky. Ak vás dieťa chce pri umývaní zubov napodobňovať, dovoľte mu vypľúvať vodu do umývadla.

Prečo sa zuby kazia
Príčina kazovosti zubov spočíva v tom, že ústne baktérie reagujú s cukrom a vytvárajú kyselinu, ktorá rozrušuje tvrdú zubnú sklovinu. Sladkosti a sladené jedlá zvyšujú riziko tvorby zubného kazu, najmä ak sa konzumujú medzi jedlami. Vtedy sa zuby priam „kúpu“ v cukre. Dávajte preto dieťaťu zdravé maškrty napríklad tyčinky zo syra, mrkvy a sušeného ovocia. Sladkosti mu dávajte iba príležitostne ako odmenu a potom mu umyte zuby. Ak si pýta sladkosti častejšie, ponúknite mu také maškrty, ktoré neobsahujú veľa cukru .

Fluorid Fluorid je chemická látka ochraňujúca detský chrup. Robí zubnú sklovinu tvrdšou a dokonca v nej hojí drobné pukliny. Čistenie zubov dva razy denne fluoridovou zubnou pastou chráni detský chrup pred vznikom zubného kazu. Niektoré vodné zdroje sú už obohatené fluoridom, prípadne sa fluorid podáva deťom v kvapkách či tabletkách. Poraďte sa o tom s detskou sestrou alebo s lekárom.

Priveľa fluoridu? Nemusíte si robiť starosti, ak dieťa pri čistení zubov prehltne trochu zubnej pasty. Môže mu však natoľko zachutiť, že ju začne vyjedať z tuby. Nedovoľte mu to. Ak dostáva fluorid vo vode alebo v iných prípravkoch, pasta navyše by už bolo priveľa.

Návšteva zubného lekára
Je vhodné, aby si dieťa privyklo na návštevy u zubára skôr, ako mu treba ošetriť chrup. K zubárovi ho môžete zobrať, aj keď ešte nemá kompletný mliečny chrup. Ak má strach, posaďte si ho v kresle na kolená, ukazujte mu nástroje a vysvetľujte mu, na čo slúžia. Od polovice tretieho roku, keď už má kompletný mliečny chrup, mali by ste
pravidelne raz za šesť mesiacov navštevovať zubného lekára. Ošetrenie zabráni vzniku zubného kazu a lekár vám zároveň odporučí aj ďalšie prípravky na ochranu chrupu. Zubára navštívte aj vtedy, keď ste presvedčená, že dieťa má zúbky v poriadku. Ak totiž má nejaké kazy, treba mu ich včas ošetriť.

Čistenie detského chrupu
Od dvanástich mesiacov začnite dieťaťu čistiť zúbky navlhčenou zubnou kefkou, na ktorú vytlačíte zubnú pastu asi vo veľkosti hrachu. Zúbky čistite dovtedy, kým vám to dieťa dovolí. Asi od dvoch rokov sa začne domáhať, aby si ich mohlo čistiť samo. Musíte však dohliadať na to, aby to nebola len hra, ale dôkladné čistenie. Učte dieťa tak, že budete stáť za ním pred zrkadlom, pridržiavať mu ruku a predvádzať mu správne pohyby.

Čistenie zubov má byť hrou
Dovoľte dieťaťu, aby sa pri kúpaní hralo so zubnou kefkou. Potom mu zuby riadne vyčistite.

Ako vyčistiť dieťaťu zuby
Postavte dieťa na stupienok pred umývadlo. Hlavu mu držte v záklone, aby ste mu pri čistení videli do úst. Nechajte ho, aby si vypláchlo ústa, a dovoľte mu, aby vodu vypľúvalo. To je preň najväčšia zábava.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené