Správny čas na dieťa

OTÁZKA TÝŽDŇA Som vydatá už 5 rokov a svojho manžela milujem. Na dieťa doteraz nebol čas, teda ten správny čas. Začínam si uvedomovať, že to nemôžeme odkladať donekonečna. Prestala som fajčiť, vyhýbam sa stresom, pred dvomi mesiacmi som vysadila antikoncepciu a svojmu okoliu som prezradila, že pracujeme na bábätku. Najmä moji rodičia sú tým nadšení. Môj problém je v tom, že čím ďalej tým viac sa vo mne prehlbuje akýsi blok, neistota, či robím správne. Ako spoznám, že už je ten správny čas na dieťa? Všade sa hovorí o nejakých biologických hodinách, prirodzenej túžbe. Ja mám však v hlave milión otázok, pochybnost Andrea

Odpovedá psychologička Katarína Hollá:

Prvá veľká otázka prichádza, ako skĺbiť kariéru a materstvo. Ak nastúpi žena do naštartovaného vlaku pracovného kolotoča, vzdelávania a postupov, je veľmi ťažké to všetko opustiť.

Naviac, keď už celú mladosť a vlastne aj detstvo sme väčšinou veľmi individuálne zameraní. Máloktoré dieťa sa učí tímovej spolupráci – väčšina detí ma len jedného súrodenca a každý má svoj okruh záujmov.

Musím všetko opustiť?

Je teda veľmi ťažké sa okolo 30 rokov individuálneho života (tým nechcem povedať, že by bol nejak menej hodnotný) zamerať na okolie, opustiť všetky pracovné aktivity, súkromné záujmy a úplne podriadiť svoj čas vychovávaniu dieťaťa a budovaniu rodiny.

Záleží tiež veľmi na tom, aké dieťa sa narodí. Môže byť veľmi pokojné a mierne a potom má žena dostatok času prepojiť čiastočné pracovné aktivity či koníčky so starostlivosťou o bábätko.

Ťažká skúška

Je tiež možné, že sa narodí dieťa plačlivé, nespavé a žena nemá nikoho, kto by jej bábätko na chvíľu postrážil. Potom sú prvé mesiace materstva naozajstnou skúškou.

Komplikované je vyrovnať sa aj so samotou. Materstvo v prvých mesiacoch predstavuje jednoznačnú zmenu životného štýlu. Z pracovného zhonu, kedy je žena nútená komunikovať s ľuďmi, je zrazu doma iba s bábätkom, ktoré tak maximálne plače. Je ponorená predovšetkým do ticha vlastných myšlienok a často musí prehodnocovať svoj doterajší život. To je veľký tlak a nie každý je na neho pripravený.

Čítejte tiež: Bezdetnosť – voľba i osud

Pochybnosti sú v poriadku

Pochybnosti o rôznych rozhodnutiach v živote sú v zásade správne a človek by im mal venovať dosť priestoru. Učia nás, čo vlastne v živote chceme, čo je pre nás dôležité a čo nám prináša uspokojenie.

Veľmi užitočné je vysloviť pochyby nahlas, porozprávať sa o nich a potom pátrať, čoho sa vlastne bojíme, či máme strach z neznámeho, zo zmeny, či z nutnosti vydať zo seba a zo svojho času viac, než doteraz. Začiatok materstva je taktiež čas na premýšľanie o životných prioritách, hodnotách a zmysle. Možno to znie ako klišé, ale je to tak.

Má to zmysel?

Každodenný pracovný zhon náš často nenúti premýšľať o hĺbke a zmysle toho, čo robíme, pretože úloh je neustále veľa. Preto je dôležitá otázka, či dieťa a rodina do nášho života prináša zmysel a či sme pre to ochotní hocičo obetovať. Potom konkrétne otázky, ako to s dieťaťom zvládnem a či pôjde skĺbiť práca a materská, sú až na druhom mieste.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist