24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Sporenie pre dieťa

Narodilo sa vám dieťatko a chcete mu založiť sporenie. Stojíte pred otázkou, ktoré je vlastne najvýhodnejšie...

Mnohým ľuďom v prvej chvíli napadne riešiť túto situáciu stavebným sporením. Skutočne si však myslíte, že je to najvýhodnejšie sporenie pre vášho potomka? Alebo chcete využiť jeho rodné číslo, získať štátnu podporu a po uplynutí lehoty viazanosti financie vybrať? Stavebné sporenie odporúčame, ale iba v prípade, že je zmluva veľmi dobre zabezpečená a aj v prípade nepríjemných udalostí má dieťa zaručené, že peniaze získa a budú nasporené preň. To sa však pri stavebnom sporení ťažko garantuje.

Základné otázky
Zodpovedzte si pár otázok, ktoré by mali predchádzať tomu, že sa rozhodnete pre nejaký produkt.
- V koľkých rokoch budete chcieť, aby dieťa peniaze získalo?
- Čo by nasporené finančné prostriedky mali riešiť? Majú byť použité na ďalšie štúdium, majú poslúžiť ako prvotný vklad do života alebo riešiť v budúcnosti aspoň čiastočne bývanie vášho potomka?
- Kto má finančné prostriedky na konci sporenia vybrať? Skutočne vaše dieťa alebo si do budúcnosti ponechávate možnosť rozhodnúť sa, či si peniaze zaslúži?

Na finančnom trhu v súčasnosti existujú produkty, ktorými môžete svoje predstavy uspokojiť. Škála je široká, od garantovaného sporenia až po investície. Záleží na tom, ako sme my ako rodičia pripravení na prijímanie prípadných rizík, ktoré môžu vzniknúť.

Nepríjemné otázky
Viete, kto nasporí peniaze v prípade, že sa rodič stane invalidným? Alebo, ešte v horšom prípade, ak nastane smrť jedného z rodičov? Určite je nutné pouvažovať aj o tomto. Dajte však pozor na to, aby finančná suma, ktorú chcete posielať, nepokryla iba výdaje na riziko a sporiaca zložka bola minimálna alebo prakticky žiadna.

Dokáže si väčšina z vás správne odpovedať na takéto otázky? Určite máte nejakú predstavu, ako by ste chceli svojho potomka finančne zabezpečiť. Ak sa obrátite na finančného poradcu, určite dostanete správnu odpoveď a s ňou optimálny finančný plán.

17. 9. 2010 |

Naposledy navštívené