28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

ON – spermie, ich kvalita a kvantita

Spermie sú pohlavné bunky muža. Tvoria sa v semenníkoch od puberty. Na rozdiel od uvoľňovania vajíčok, ktoré sa u žien končí v období menopauzy, nie je tvorba spermií v starobe presne ohraničená. Muži môžu byť v tomto zmysle plodní až do vysokého veku.

Zdravá spermia sa skladá z troch základných častí – hlavičky, strednej časti a bičíka. V hlavičke je uložená genetická informácia, stredná časť slúži na pripojenie bičíka a tvorí sa v nej preň zároveň aj energia. Vďaka bičíku sa spermia pohybuje.

Okrem zdravých spermií sa v spermatozoide objavujú i defektné spermie, ktoré majú chybnú veľkosť, tvar, počet bičíkov a hlavičiek, zníženú pohyblivosť, atď. Percentuálne zastúpenie týchto spermií v ejakuláte spoluurčuje jeho kvalitu.

Priemerné množstvo spermií v mililitri spermatozoidu sa časom znižuje. V roku 1938 priemerný počet spermií predstavoval 120 miliónov na mililiter, dnes je v mililitri ejakulátu priemerne dvadsať až päťdesiat miliónov spermií. Za dolnú hranicu plodnosti sa považuje dvadsať miliónov spermií v mililitri spermatozoidu.

22. 5. 2009 |

Naposledy navštívené