Snažím sa otehotnieť. Ako a kde to mám riešiť?

Otehotnenie sa nedá presne naplánovať a iba malému počtu párov sa podarí splodiť dieťa hneď. Je to aj prirodzené, štatistická šanca na počatie v jednom menštruačnom cykle je okolo 20 %. Počas obdobia snaženia, keď ešte nevyhľadávame lekársku pomoc a každý mesiac čakáme, či to už nie je, môžeme sami kontrolovať, či sme v poriadku.

Mám ovuláciu?

Niektoré ženy pociťujú ovuláciu ako pobolievanie v podbrušku alebo ako pichavú bolesť v mieste vaječníka. Druhým prejavom ovulácie môže byť zvýšený vodnatý číry výtok z pošvy, ktorý nie je zapríčinený zápalom pošvy, ale zvýšenou produkciou hlienu v žliazkach krčka maternice. Tento hlien prirodzene chráni maternicu pred prechodom bacilov z pošvy do maternice.

V čase ovulácie sa menia vplyvom hormonálnych zmien fyzikálnochemické vlastnosti hlienu – stáva sa vodnatejším, redším, ťažným. Ťažnosť hlienu znamená, že sa dobre naťahuje vlákno z hlienu. Dá sa to dobre sledovať napríklad rozovretím prstov ruky – hlien sa vláknito ťahá. Druhou vlastnosťou cervikálneho hlienu v období ovulácie je arborizačný fenomén – pri tenkej vrstve hlienu sa po uschnutí kryštalizáciou vytvárajú obrazce papradia, ktoré sú viditeľné mikroskopicky. Svojpomocne je možné zisťovať ovuláciu močovými testami alebo mikroskopickým vyšetrením slín. Niektoré ženy nepociťujú ovuláciu vôbec.

Meranie bazálnej teploty

Meraním bazálnej teploty sa dá zistiť, či je cyklus ovulačný. Pozor však, teplotu treba merať na rovnakom mieste v rovnakom čase, aspoň po 6 hodinách spánku, najlepšie ráno pri zobudení. Adekvátne miesto na meranie je ústna dutina, pošva alebo konečník. Podpazuchová jamka nie je vhodná na meranie bazálnej teploty.

Ak má žena pravidelné menštruačné cykly, má podľa možností ovulačné cykly a neprekonala žiadne vážne ochorenia, je predpoklad, že po niekoľkých mesiacoch môže otehotnieť. Pokiaľ v minulosti prekonala závažné ochorenie, dlhodobo sa lieči, podstúpila opakované operácie alebo vzniká možnosť komplikovaného tehotenstva, je vhodné sa najskôr poradiť pred tehotenstvom s lekárom a pripraviť sa na tehotenstvo.

Kedy už mám hľadať pomoc?

Ženy sa pri neúspešnej snahe otehotnieť najčastejšie obracajú na svojich gynekológov. Prvé vyšetrenia by sa mali realizovať už po roku neúspešného snaženia, u žien nad 40 rokov po pol roku. Poznáme viaceré páry, ktoré dlhodobo odkladali riešenie problému s otehotnením aj na 15 až 20 rokov s vierou, že sa to podarí aj bez pomoci lekárov. Malému počtu párov sa otehotnenie síce podarí aj pri predchádzajúcej dlhej snahe otehotnieť, ale veľká časť týchto párov sa „svojpomocne“ tehotenstva nedočká.

„Tŕnistá cesta“ k potomkovi

Niektorí gynekológovia sa okrem bežnej gynekologickej praxe zároveň zameriavajú aj na liečbu neplodnosti, iní pacientky so snahou otehotnieť odosielajú do poradne pre neplodné páry. Gynekológ by mal zrealizovať a zorganizovať základné vyšetrenia , to znamená, zistiť ochorenia a stavy, ktoré môžu znižovať plodnosť, zabezpečiť vyšetrenie spermiogramu u partnera. U gynekológa je možné urobiť aj ultrazvukové folikulometrie, teda sledovanie dozrievania vajíčka, jeho prasknutie a vznik žltého telieska, pritom sa sleduje výška sliznice v maternici.

Hormonálnymi testami sa stanovuje funkčnosť všetkých žliaz, ktoré môžu ovplyvniť otehotnenie, teda vaječníkov, podmozgovej žľazy, štítnej žľazy, poprípade nadobličiek. Hormonálny profil je opakované sledovanie hormonálnych hladín v priebehu menštruačného cyklu. Pri dobrom spermiograme je možné realizovať v čase ovulácie takzvaný postkoitálny test, keď sa po pohlavnom styku zisťuje prechod spermií cez hlien krčka maternice.

Na základe týchto testov sa vykonávajú náročnejšie a aj operačné vyšetrenia, a to hysteroskopia, HSG, Hycosy, laparoskopia, genetické a iné. Netreba podceňovať aj prítomnosť chlamýdií, pretože môžu spôsobovať tiché zápaly rodidiel a čiastočne alebo úplne ovplyvňovať priechodnosť vajíčkovodov.

Pátranie po pravej príčine sa oplatí

Pri plánovaní vyšetrení je lepšie postupovať od jednoduchších k zložitejším. Z praxe poznáme pacientky, ktoré sa pri 2- až 3-ročnej snahe otehotnieť podrobili najskôr laparoskopii a priechodnosti vajíčkovodov a až potom sa zistilo, že partner má azoospermiu (nemá žiadne spermie).

Po zistení príčiny neplodnosti sa realizujú liečebné postupy, ktoré zvyšujú šancu na otehotnenie. Obvodný gynekológ vám môže predpísať napríklad clostilbegyt – je to momentálne jediný tabletkový preparát na našom trhu, ktorý stimuluje počet dozrievajúcich vajíčok. Je vhodnejšie, ak sa aj táto liečba sleduje ultrazvukom , pretože po tomto lieku sa niekedy vytvárajú cysty na vaječníkoch a je tu aj riziko viacplodového tehotenstva.

Čítajte tiež:

Ďalšie možnosti

O niektorých operáciách alebo pri dlhšej snahe otehotnieť môže pomôcť aj kúpeľná liečba, pri ktorej si žena oddýchne nielen psychicky, ale liečebnou procedúrou sa ovplyvnia aj vnútorné rodidlá a organizmus sa celkovo pripraví na otehotnenie.

Pri problémoch počať dieťa je vhodné priamo navštíviť centrum asistovanej reprodukcie. Do centra sa odosielajú páry od gynekológa alebo urológa, u ktorých sa zistí vážnejšia porucha brániaca tehotenstvu alebo sa bežnou liečbou nedarí otehotnieť.

Čo mi budú robiť v centre?

Prvá návšteva v centre je pre mnohé páry stresujúca. Prichádzajú do nového prostredia, kde sa budú riešiť ich intímne problémy s otehotnením. Preto sa personál v centrách snaží priaznivo a upokojujúco pôsobiť a pomôcť danému páru. Spoločnou snahou je otehotnieť, preto pri vstupnom pohovore lekár potrebuje vedieť komplexné informácie o zdravotnom stave oboch partnerov, o vyšetreniach, ktoré sa v minulosti realizovali. Zaujímajú nás predchádzajúce ochorenia, operácie, poprípade tehotenstvá, spôsob života, častosť pohlavného styku a mnohé iné.

Na vstupné vyšetrenie sa objednáva dopredu, trvá dlhšie – pol hodiny až hodinu. Tu sú možné dve cesty. Pri prvej možnosti sa vie príčina neplodnosti a lekár navrhne liečebný postup, ktorý je na otehotnenie najvhodnejší.

Pri druhom variante najskôr partnerov vyšetria a až potom sa zvolí liečebný postup. Na počiatočnej návšteve je zvykom realizovať aj spermiogram u partnera, preto je vhodné mať pred vyšetrením približne 3-dňovú pohlavnú abstinenciu. Partnerka sa vyšetruje podľa potreby – ultrazvuk, odbery krvi, zisťovanie priechodnosti vajíčkovodov, prípadne iné zložitejšie testy.

Pri pohovore sú možné tieto navrhované spôsoby liečby:

  • odstránenie problému, napríklad polypov v dutine maternice, veľkého myómu, podpora funkcie žltého telieska liekmi
  • stimulácia dozrievania vajíčok liekmi alebo injekciami a následné plánovanie pohlavného styku alebo inseminácie
  • umelé otehotnenie – to má takisto viaceré varianty
  • iné menej časté spôsoby riešenia neplodnosti

Keďže príčina neplodnosti sa nemusí týkať len ženských orgánov či poruchy spermiogramu, niekedy je potrebné obrátiť sa aj na lekárov s iným zameraním: urológa, endokrinológa, hematológa, genetika, poprípade psychológa. Určite pomôže, ak je pár dobre informovaný o plánovaných vyšetreniach, liečbe a rozumie im. Liečba sterility nie je jednoduchá a vyžaduje veľmi dobrú spoluprácu s párom najmä v procese IVF. Preto by sa mali partneri stále pýtať na všetko, čo ich zaujíma a trápi.

23.9.2016 1:59| autor: Peter Krajkovič

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist