Sex a šestonedelie

Označenie „šestonedieľka“ neznamená, ako sa kedysi dávno domnieval jeden figliar, že ide o ženu, ktorá nevie deliť šiestimi. Označuje dĺžku obdobia, počas ktorého sa u ženy po pôrode všetky telesné orgány a funkcie znova vracajú do svojich normálnych medzí.

Tehotenstvo bolo totiž už oddávna právom označované za „iný stav“ tela i ducha. V období šiestich týždňov po pôrode sa telo zbavuje prebytočných tekutín, hoja sa všetky popôrodné poranenia, z nich najväčšie sa nachádza vnútri maternice. Ide o rozsiahlu plochu, na ktorej bola umiestnená placenta a kde dochádzalo k výmene kyslíka a živín medzi materským krvným obehom a cievnym systémom plodu. Toto hojenie je prakticky po celé obdobie šestonedelia sprevádzané zmenšovaním maternice do pôvodnej veľkosti. Z rodidiel sa pritom vylučuje najprv krvavá tekutina, ktorá časom mení svoj vzhľad i farbu.
Pomerne správna laická predstava predpokladá, že jej vylučovaním sa telo čistí, preto sa pre ňu používa názov „očistka“.

Je samozrejmé, že by sa týmto telesným zmenám po pôrode mal prispôsobiť aj sexuálny život ženy. Najprv by bolo dobré zdôrazniť zákaz pošvového pohlavného styku počas celého obdobia šestonedelia. Ak sa teda hovorí o neškodnosti súlože počas celého tehotenstva a v prípade nekomplikovaného tehotenstva takmer až do pôrodu, pre popôrodné obdobie táto benevolencia neplatí. Popôrodné poranenia totiž predstavujú otvorenú bránu pre možný vstup akejkoľvek infekcie a nedodržanie zákazu súlože môže pre ženu predstavovať závažné zdravotné riziko. I po samovoľnom pôrode bez akéhokoľvek viditeľného poranenia je nutné počítať s drobnými poškodeniami svaloviny i sliznice. Pohlavný styk potom predstavuje nielen nebezpečenstvo infekcie, ale akákoľvek manipulácia v týchto nie úplne zahojených miestach môže vyvolať bolestivú reakciu.

Viete ako urýchliť hojenie ráno po operácií a po pôrode? Viac…

Šesť týždňov trvajúca popôrodná sexuálna abstinencia, pochopiteľne, neplatí pre ostatné formy intímnych kontaktov. Šestonedieľka sa môže so svojím partnerom bez obáv maznať, dokonca nie je možné namietať ani proti čoraz obľúbenejšiemu orálnemu sexu. Vzhľadom na nebezpečenstvo rastúcej infekcie sa v tomto období neodporúča len manipulácia v pošve.

A keď sa celé to šesťtýždňové obdobie odriekania skončí, treba pristupovať k prvému pohlavnému styku po pôrode s maximálnou šetrnosťou a ohľaduplnosťou. A nesmie sa, samozrejme, zabudnúť ani na antikoncepciu. Dojčenie síce predstavuje určitú ochranu pred ďalším tehotenstvom, tento mechanizmus však funguje len vtedy, ak prestávky medzi prikladaním dieťaťa k prsníku nie sú dlhšie než štyri až šesť hodín.

17.7.2011 9:54| autor: Radim Uzel

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist