28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Sex po štyridsiatke?

Prieskumy dokazujú: viac ako polovica žien si najlepšie užíva práve v tomto veku. Dnešné štyridsiatničky vôbec nepatria do starého železa. Sú atraktívne, samostatné, vedia, čo chcú. A to sa odráža aj v sexuálnom živote.

Užívajte si, ste v najlepšom veku
Kedysi bola 25-ročná slobodná žena už starou dievkou. Z tohto „statusu“ sa dokonca platila aj vyššia daň. Povinná trvalá na hlave pridávala najmenej desať rokov a o sexe po štyridsiatke sa radšej nehovorilo. Našťastie, časy sa zmenili a dnes vyzerajú ženy v tomto veku lepšie ako na vysokej škole. Či sa zmenilo aj sexuálne správanie alebo sa o tom teraz iba viac hovorí, prieskumy neuvádzajú. Evidentné je, že dnes už nie je sex iba záležitosťou mladých ľudí a dámy by si mali tento vek naozaj užívať. Organizmus je totiž na vrchole sexuálnej aktivity.

Vyššia sebadôvera
„Zatiaľ čo je u mužov krivka pohlavnej aktivity najvyššia okolo dvadsiatky, u žien dochádza k vrcholu až po tridsiatke, niekedy okolo 35. roku,“ vysvetľuje MUDr. Ivan Kubiš, prezident Spoločnosti za zdravý sexuálny život. „Hoci sa znižuje elasticita tkaniva prsníkov a tie strácajú pružnosť, pribúdajú malé vrásky a veľké obavy z nich, väčšie je aj bruško, boky a stehná, mnohé ženy dosahujú v tomto období svoj sexuálny vrchol. Často vyžadujú viac sexu, ako im je schopný partner dopriať,“ hovorí zo skúseností sexuológ. Dôvodom je podľa neho najmä vyššia sebadôvera. Ženy už majú so sexom svoje skúsenosti, väčšinou aj stabilné vzťahy, preto neváhajú povedať, čo sa im najviac páči. Za vyššiu sexuálnu túžbu môžu aj hormóny. Vekom sa u žien znižuje hladina estrogénu a pribúda „hormón túžby“, testosterón. Veľa dám dokonca po štyridsiatke prvý raz dosiahne orgazmus. Niektoré štyridsiatničky už majú odrastené deti, takže im zostáva viac času pre seba a svojho partnera. To im umožňuje experimentovať a viac si sex vychutnávať.

Normálne je to, čo vyhovuje obom

MUDr. Ivan Kubiš, prezident Spoločnosti za zdravý sexuálny život a podpredseda Slovenskej sexuologickej spoločnosti

Ako často je sex v tomto veku „normálny“?
Existujú štatistiky, ktoré hovoria, že sexuálne „priemerný“ muž dokazuje svoju potenciu vo veku 40 až 50 rokov 90-krát ročne. Ale bola by chyba donútiť partnera k pomeru argumentom o štatistike. Sex by mal byť vtedy, keď je tá správna chvíľa a keď to vyhovuje obom partnerom.

Čo ak sa ženy hanbia v tomto veku začať experimentovať?
V sexualite platí jedno pravidlo: normálne je to, čo vyhovuje obom partnerom, čo nikoho z nich neponižuje, neuráža. Musíte sa vzájomne zdôveriť. Ale nemyslím si, že by sa štyridsiatničky hanbili alebo báli prejaviť svoj sexuálny apetít partnerovi, ktorého ľúbia, ktorému dôverujú a môžu sa naň spoľahnúť. V dlhodobých partnerských vzťahoch sa však v intímnej oblasti už obvykle veľmi neexperimentuje.

Ako si zachovať vitalitu v posteli?
Všetko je o psychickom a duševnom zdraví. Po štyridsiatke je človek stále na vrchole síl. Treba si však dávať pozor na pravidelnú a zdravú životosprávu. Obézni muži mávajú častejšie problémy s erekciou ako štíhli. Obmedzovať treba fajčenie a alkohol. Odporúčame sa venovať športu najmenej trikrát týždenne po tridsať minút. Najvhodnejšie na čerstvom vzduchu. Ale kalórie spálite aj pri sexe. So zlepšením fyzickej kondície ide ruka v ruke celkové vyrovnanie osobnosti a psychiky.

Uznanlivé pohľady
Samozrejme, môže sa stať, že vy ste v posteli tá aktívnejšia a partner vám nestačí. To je aj dôvod, prečo si zrelé ženy hľadajú mladších partnerov. Hoci len na malý flirt. „Dámy v tomto veku určite potešia uznanlivé pohľady a niekedy aj viac,“ pripúšťa sexuológ Ivan Kubiš. Potvrdila to napríklad aj speváčka Janet Jackson, ktorá má takisto 40 rokov a prežíva so svojím mladším partnerom najlepšie sexuálne obdobie. Samozrejme, netreba hneď myslieť na neveru. Ale taký kompliment od mladšieho kolegu nezaškodí a môže vám spraviť pekný deň.

Hanba do postele nepatrí
Najmä v konzervatívnejších rodinách, kde sa o takýchto „veciach“ nehovorí, si často niektoré dámy nechávajú svoje fantázie iba pre seba. Boja sa nabúrať stereotyp a nebodaj si sex začať užívať. A to je chyba, lebo každý normálny chlap to uvíta. „Vo svojej praxi sa častejšie stretávam s vyššími nárokmi mužov, ženy mávajú väčšinou nároky v tejto oblasti skôr skromnejšie. Málokedy sa stretnú dvaja partneri s rovnakými požiadavkami,“ hovorí sexuológ.
Ak si náhodou pripadáte neatraktívne s nejakými kilečkami navyše, aj to sa dá vyvrátiť. Mužov údajne zaujímajú vaše krivky prvé 3 minúty, potom im ide „len“ o sex. Tak si nerobte ťažkú hlavu. Mali by ste si totiž uvedomiť, že pravidelným sexom sa to dá rýchlo upraviť. „Je to totiž nielen antidepresívum, ale aj účinný spaľovač kalórií. Pri polohe ,na koníčka‘ sa spáli 250 kalórií, pri sexe na stoličke asi 350 kalórií,“ potvrdzuje blahodarný účinok sexu na zdravie Ivan Kubiš.

Keď žena chce a muž už nemôže
Príroda, bohužiaľ, nezariadila v oblasti sexuálnej výkonnosti medzi mužmi a ženami úplnú symbiózu. Kým ženy majú zo sexu v štyridsiatke najväčšie potešenie, u mužov sa už začínajú prvé problémy s potenciou. „Podľa štatistík trpí erektilnou dysfunkciou takmer 40 % mužov po 40. roku života. Najčastejšou príčinou je cievna porucha. Máme však k dispozícii lieky s 80-percentným účinkom, ktoré umožňujú návrat erektilnej funkcie, dokonca takej, aká bola pred vznikom poruchy,“ navrhuje riešenie sexuológ. S vekom je tento problém u mužov čoraz častejší. Dnešná medicína ho, našťastie, vie skorigovať. Väčšina pánov si to podľa Ivana Kubiša pochvaľuje. Výrok jedného z pacientov hovorí za všetko: „Keď ráno vstávame OBAJA, ako za mlada, deň je hneď krajší a večer príjemnejší...“ Vďaka medicíne a zdravému životnému štýlu si môžu štyridsiatničky pokojne užívať najkrajšie sexuálne obdobie a splniť si to, o čom ako mladé iba snívali.

ANKETA
Súhlasíte s tým, že pre ženy je sex najlepší v štyridsiatke?

Anna (47) Ženy majú v štyridsiatke určite predpoklady na lepší sexuálny život ako v mladom veku. Sú pokojnejšie, majú väčšinou odrastené deti a menej stresu. Myslím, že si to viac dokážu užiť, ale aj vážiť.
Ivana (44) Nemyslím si, že je to pravda. To už začína byť sexuálny život v partnerstve väčším problémom ako v mladosti. Dnes je uponáhľaná doba, človek sa musí obracať. Keď príde v tomto veku unavený domov, je rád, že si môže ľahnúť do postele a spať.
Zlatica (54) Ja s tým súhlasím.
Myslím, že v tomto období majú ženy už dostatok skúseností a sebavedomia a vedia si to zariadiť tak, aby sa cítili príjemne.
Zdroj: Nový čas pre ženy

20. 4. 2009 |

Naposledy navštívené