25. 5. 2017  |  Meniny: Urban

Šestonedelie

Obdobie po pôrode nazývame šestonedelie, pretože trvá šesť týždňov. Žena si zvyká na novú rolu, postupne sa zotavuje a snaží sa získať späť stratenú formu. Viac...

Zavinovanie maternice po pôrode

Počas tehotenstva sa maternica zväčší zo 60 až 80 g na približne 1 kg, aby sa dokonale prispôsobila dieťatku vnútri. Bezprostredne po pôrode sa začína vracať do svojho pôvodného stavu pred otehotnením (zavinuje sa). Prečítajte si, ako zavinutiu maternice pomôcť, aby všetko bolo v poriadku a bez... Celý článok »

Čo urobí pôrod s mojím telom?

Pôrod, zázračný proces, pri ktorom na svet vstúpi nový človek, ale aj zdroj obáv tehotných žien a napokon i túžobne očakávaný okamih, ktorý ich vyslobodí z ťažkého, nemotorného tela. Čo sa však stane s telom ženy po pôrode? Ktoré zmeny sú nevratné... Celý článok »

Odkedy pozývať návštevy?

Situácia v rodine sa príchodom bábätka radikálne zmení. Pre vás aj vášho partnera to bude nová životná skúsenosť, budete podliehať rôznym doteraz neznámym náladám, možno vás zaplavia pocity neistoty alebo obavy. Budete nadväzovať kontakt s... Celý článok »

Menštruácia po pôrode

OTÁZKA TÝŽDŇA Som šesť mesiacov po pôrode a ešte som nedostala menštruáciu. Rodila som prirodzene a dcéru som celý čas výlučne dojčila, aj keď teraz už začíname s príkrmami. Chcem sa spýtať, či je to normálne, nemám navštíviť gynekológa? Nemôžem... Celý článok »

Som po pôrode

Posledné zatlačenie a o chvíľu sa ozýva plač dieťatka, nastáva úľava, že je to konečne za nami. Lenže… po dvoch hodinách pokoja na pôrodnej sále sa začína etapa, na ktorú mnohokrát nie sme dostatočne pripravené – píšem v ženskom rode, pretože... Celý článok »

Bylinky v šestonedelí

Mamičkám v šestonedelí, ktoré sú vyznávačkami byliniek, prinášame rady Mgr. Pavly Kurkovej: Pôrod máme za sebou, bábätko je na svete a nastáva ďalšie dôležité obdobie v živote ženy – „revitalizačné a regeneračné“. Organizmus má za úlohu dostať sa... Celý článok »

Popôrodná depresia

Narodenie dieťaťa je obdobie radosti. Ibaže! Okrem spontánneho prežívania radosti máme radosť i akosi imperatívne nariadenú. Všade okolo nás zaznievajú iba hlasy šťastia, výkriky nadšenia, aké je úžasné mať malé dieťa. Aká je to potom úľava, keď... Celý článok »

Naše telo po pôrode

Šestonedelie je dobré chápať ako určité dobrodružstvo – veľa nových vecí, zážitkov aj povinností. Radosti, niekedy aj starostí. Obrňte sa preto trpezlivosťou. Celý článok »

Šestonedelie

Máme všetko za sebou, doma čerstvé bábätko, ale zďaleka nie sme vo svojej koži. Čo všetko sa s naším telom deje? Celý článok »

Zápal prsníka v šestonedelí

Tento problém postihuje 1 až 2 % žien. Typicky sa objavuje 3. až 4. týždeň po pôrode. Môže sa však rozvinúť kedykoľvek v šestonedelí od prvého týždňa po narodení dieťaťa. Celý článok »

Rozprávajte sa s partnerkou

Je to možno prekvapujúce, ale narodenie potomka nie je veľká zmena len pre vás, ale aj pre partnerku. Môže sa vám stať, že budete zaskočený tým, ako sa zmenila, budete sa občas stretávať s náladami, ktorým nebudete rozumieť, s nárokmi, ktoré sa... Celý článok »

Mám dieťa a asi šaliem

V jednom americkom seriáli zaznela veta: „Starostlivosť o dieťa je úplne jednoduchá, horný koniec nakŕmiš, dolný utrieš a obidva konce udržiavaš v teple.“ Prebaľovanie je v časoch papierových plienok pomerne bezproblémovou záležitosťou, ak,... Celý článok »

Partnerkine nálady

Je to možno prekvapujúce, ale narodenie potomka nie je veľká zmena iba pre vás, ale aj pre vašu partnerku. Môže sa vám stať, že vás zaskočí, ako sa zmenila, budete sa z času na čas stretávať s náladami, ktorým nebudete rozumieť, s nárokmi, ktoré... Celý článok »

Sex a šestonedelie

Označenie „šestonedieľka“ neznamená, ako sa kedysi dávno domnieval jeden figliar, že ide o ženu, ktorá nevie deliť šiestimi. Označuje dĺžku obdobia, počas ktorého sa u ženy po pôrode všetky telesné orgány a funkcie znova vracajú do svojich... Celý článok »

S dieťaťom sa rodí aj matka

„K hormonálnemu výbuchu dochádza tesne po pôrode,“ upozorňuje psychologička Mgr. Michaela Mrowetz. „Dieťa a matka sú vďaka hormónom skvele a neopakovateľne nastavení sa o seba navzájom starať a práve v túto chvíľu sa do seba zamilovať,“ dodáva... Celý článok »

Dieťa namiesto sexu

Tehotenstvo, pôrod, šestonedelie predstavujú v živote ženy významný medzník. V priebehu šestonedelia sa všetky orgány a životné pochody dostávajú späť do svojich pôvodných koľají, mnohé zmeny však môžu dlhodobo pretrvávať. To sa týka najmä... Celý článok »

Čo si v pôrodnici musím nechať urobiť

Niektoré budúce mamičky ešte stále počítajú s tým, že musia v pôrodnici automaticky „splniť“ žiadosti personálu a dať sa pred pôrodom oholiť, dať si klystír a „nadopovať“ sa najrôznejšími analgetikami. Skutočnosť je taká, že všetky tieto opatrenia... Celý článok »

Cestovanie lietadlom po pôrode

Kedy môžeme začať cestovať lietadlom po pôrode? Pravidlá všetkých leteckých spoločností sú v tomto veľmi podobné. Matka môže začať cestovať už mesiac po pôrode. Deti sa však prispôsobujú zmenám tlaku rôzne, preto je lepšie vycestovať až s... Celý článok »

Líčenie po pôrode

Tak to je naozaj zhon. V prvých týždňoch na seba veľa času asi mať nebudete, no predsa len by ste pre samu seba nejakú tú chvíľku mali nájsť. Je veľmi dôležité dodržiavať pestovanie pleti. Časom bude treba zmeniť krém a spevňujúcu a revitalizačnú... Celý článok »

Šestonedelie

Matka pociťuje bolesti maternice, ale bolestivá je aj rana po nástrihu hrádze, či jazva po cisárskom reze. Dochádza tiež k čisteniu maternice pričom odchádzajú krvné zrazeniny a odumreté tkanivo, ktoré charakteristicky zapáchajú. Veľmi dôležitá je... Celý článok »

Naposledy navštívené