24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Šatstvo a obliekanie

V prvých týždňoch budete dieťa často obliekať a vyzliekať. Oblečenie budete vymieňať skoro tak často ako plienku. Budete potrebovať množstvo šatstva najmenšej veľkosti. Opýtajte sa známych alebo príbuzných, či im nezostalo oblečenie, z ktorého už ich deti vyrástli. Keď sa z vášho dieťaťa stane svižné batoľa, bude potrebovať čo najvoľnejšie a najpohodlnejšie oblečenie, ale už nie také množstvo. Dieťa rýchlo rastie. Drahé oblečenie a topánky alebo sviatočné šaty nemajú zmysel. Oveľa skôr zo šiat vyrastie, než ich zoderie. Rozumnejšie je kúpiť naraz len niekoľko kusov odevu a nahradiť ich novými, až keď z nich dieťa vyrastie. Výber musí byť rozumný. Napríklad oblečenie na jednoduché zapínanie a elastické nohavice sa dieťa ľahšie naučí samo obliekať a vyzliekať. Predovšetkým si vyberte šatstvo, ktoré sa ľahko ošetruje a dá sa prať v práčke. Nechcite, aby bolo dieťa stále upravené, vyparádené a čisté. Dieťa by sa nemalo báť, že sa zašpiní, a vy takisto nie.

Nákup šiat pre dieťa
Najvhodnejšie oblečenie pre novorodenca je také, ktoré sa dá jednoducho obliekať a prať v práčke. Podľa možnosti má byť vyrobené z prírodných vláken, ktoré umožňujú dieťaťu regulovať telesnú teplotu. Na pranie nepoužívajte enzymatické prášky ani apretačné prostriedky, lebo by mohli dráždiť pokožku. Základným oblečením počas prvých šiestich mesiacov sú dupačky s rukávmi.

Základná výbava novorodenca
Kúpte veci vo veľkosti 60 a neskôr ich podľa potreby dopĺňajte. Radšej kúpte viac šatstva, aby ste nemuseli stále prať.

Budete potrebovať minimálne:
• osmoro dupačiek s rukávmi
• šesť tričiek -dva svetríky -dve nočné košieľky
• dva páry ponožiek a papučky
• palčiaky na zaväzovanie -plátenný klobúčik alebo vlnenú čiapku
• teplé vrchné oblečenie (v zime)

Obliekanie
Obliekanie a vyzliekanie poskytuje dieťaťu vynikajúcu možnosť spoznávať
svoje vlastné telo, zatiaľ čo vy hladkáte alebo ošetrujete jeho jemnú kožu. Nie je vylúčené ani to, že obliekanie bude nenávidieť. Snažte sa spríjemniť mu ho túlením, bozkávaním, prihováraním sa, zabáraním si tváre do jeho telíčka. Najprv si nachystajte všetko potrebné šatstvo a pootvárajte patentky. Dieťa uložte na prebaľovaciu podložku.

Obliekame tričko
1. Tričko držte pred sebou prednou časťou otočenou smerom k vám. Zhrňte ho. Zadnú stranu výstrihu priložte k temenu hlavy.
2. Jedným rýchlym a svižným pohybom pretiahnite prednú stranu výstrihu dole k brade. Celé tričko máte zhrnuté v rukách. Musíte ho čo najviac roztiahnuť, aby sa neťahalo po tvári. Dieťaťu by to bolo nepríjemné.
3. Jemne nadvihnite hlavu a hornú časť tela a tričko vzadu stiahnite. Teraz ho má okolo krku a pliec. Položte ho späť na podložku. Hlavu stále podopierajte, aby nedopadla prudko na podložku.
4. Ak má tričko rukávy, dajte prsty svojej ruky zdola do rukáva, pričom tričko naširoko roztiahnite. Druhou rukou vložte pästičku dieťaťa medzi prsty vložené do rukáva.
5. Jednou rukou držte ruku dieťaťa a druhou mu natiahnite tričko na rameno. Potom ho stiahnite pod pazuchou. Takisto oblečte aj druhý rukáv. Vždy ťahajte tričko, nie ruku. 6Tričko stiahnite na bruško. Chyťte dieťa za členky a nadvihnite dolnú časť tela. Teraz môžete stiahnuť chrbát trička. Zapnite patentky v rozkroku.

Obliekame dupačky
1. Na prebaľovaciu podložku rozprestrite čisté dupačky prednou časťou nahor. Všetky patentky pootvárajte a dieťa položte na dupačky. Výstrih je pod krkom.
2. V prstoch si zhrňte jednu dupačiek a roztiahnite nohavicový otvor. Nohavicu navliekajte tak, aby pršteky vkĺzli priamo do šľapy. Potom ju natiahnite na nohu. To isté urobte aj s druhou nohavicou.
3. Medzi palec a prsty jednej ruky zhrňte odspodu rukáv. Otvor rukáva silno roztiahnite. Druhou rukou vložte pästičku dieťaťa do vašej pravej ruky.
4. Pästičku dieťaťa držíte medzi palcom a prstami. Rukáv stiahnite zo svojej ruky a navlečte ho na rameno dieťaťa až po plece. Dajte pozor, aby sa pritom pršteky a nechtíky nezamotali do rukáva.
5. Ak sú dupačky veľké, vyhrňte manžety. Dieťa si tak môže prezerať ruky a skúmať vlastné telo.
6. Pozapínajte všetky gombíky. Začnite od stehien a rozkroku a pokračujte smerom nahor až ku krku.

Vyzliekanie
Pri vyzliekaní môže pocit chladného vzduchu na pokožke dieťa znepokojiť.
Pritúľte si tvár k jeho holému brušku a využite túto chvíľu na čo najintenzívnejší kontakt. Pripravte si osušku, aby ste ňou mohli povyzliekané dieťa trochu prikryť, alebo ho rýchlo oblečte.

Vyzliekame dupačky
1. Rozopnite gombíky. Vsuňte ruku do jednej nohavice a chyťte dieťa za členok; potom nohavicu stiahnite. To isté urobte s druhou nohavicou.
2. Rozopnite gombíky na tričku. Chyťte dieťa za členky a nadvihnite dolnú časť tela. Dupačky a tričko ťahajte popod zadoček nahor čím najvyššie.
3. Ruku vsuňte do rukáva a chyťte dieťa za lakeť. Uchopte manžetu a stiahnite rukáv. To isté zopakujte s druhým rukávom.
4. Vsuňte ruku pod hlavičku a krk. Nadvihnite hornú časť tela, aby ste mohli dupačky vytiahnuť.

Vyzliekame tričko
Vyzliekanie
1. Jednu ruku vsuňte pod tričko a chyťte dieťa za lakeť. Tričko potom pretiahnite cez pästičku.
2. Celé tričko zhrňte v rukách, aby sa látka neťahala po tvári, keď ju budete sťahovať.
To isté urobte na druhej strane.
3. Výstrih čo najviac roztiahnite a jedným rýchlym pohybom tričko pretiahnite ponad tvár na temeno hlavy.
4. Vsuňte ruku pod hlavičku a krk. Nadvihnite hornú časť tela, aby ste mohli tričko vytiahnuť.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené