Rodina verzus zamestnanie

Kariéra alebo rodina? Dá sa nájsť optimálne riešenie?

Každá žena má možnosť výberu:

1. Môže ísť na materskú hneď po škole a kariéru odložiť. Táto situácia má veľké výhody v tom, že žena má na rodičovstvo ideálny vek. Je plná sily a energie a spolu s manželom a dieťaťom si vytvárajú nový životný štýl, nezostáva sama iba so svojou prácou. Aj táto voľba však môže mať svoje mínusy: žena sa ku kariére môže vracať ako „nováčik”, a predsa bude už o niekoľko rokov staršia než čerství absolventi. Môže nastať potreba dokončiť si vzdelanie (napríklad atestácia v prípade lekárov), pričom je na všetky kurzy a prípravu oveľa menej času, veď doma je rodina.

2. Odloženie materstva na neskôr. Žena si dokončí všetky potrebné vzdelávacie aktivity, zažije určitý čas praxe, tak návrat po materskej nebude taký skok do neznáma. Aj tu však môžu nastať určité nevýhody: materstvo sa stále viac posúva do veku, keď už žena môže mať s otehotnením či tehotenstvom problémy a väčšinou už nemá možnosť „stihnúť“ viac detí. Životný štýl sa zabehne, a pre mnohé ženy je už veľmi ťažké jednoznačne a nesebecky sa prispôsobiť malému tvorovi.

3. Mať deti a stále pracovať. Táto možnosť má niekoľko variantov a výsledok skĺbenia jedného i druhého dokopy veľmi závisí od konkrétnej ženy a konkrétnej práce. Podstatný je takisto vek dieťaťa a ich celkový počet v rodine. Dôležité je aj to, čo všetko chce mať takáto žena matka podľa svojich predstáv. Ak má na chod domácnosti a výchovu detí vysoké nároky, pravdepodobne bude musieť väčšinu z toho zabezpečiť sama. Ak sa uspokojí s tým, že niektoré veci nevyjdú presne podľa jej predstáv, nemusí byť tak časovo vyťažená, môže stráviť s deťmi hodnotné chvíle a zažívať uspokojenie.

Niektoré ženy radšej pracujú a deťom venujú menej času než iné. Zato si vedia vyčleniť čas, ktorý venujú naozaj iba dieťaťu. Tento čas sa pre ne stane hodnotnou relaxáciou. Ale sú aj ženy, ktoré zamestnanie veľmi vyčerpáva, a tak radšej ostávajú doma a trávia s deťmi viac času (i keď niekedy skôr v kuchyni a starostlivosťou o teplo domova, než priamo s deťmi). Oba varianty sú možné a oba môžu byť pre rodinu prínosné. Dôležité je, aby sa vo všetkých variantoch našla chvíľa, keď matka má čas iba na dieťa či deti. Určite existujú aj ďalšie možnosti, o ktorých sme sa nezmienili.

Zostala som doma

Zostať doma s deťmi má jednu veľkú výhodu: do troch rokov veku dieťaťa sme schopní ovplyvniť jeho výchovu. V tomto období mu môžeme láskyplne vštepiť základné pravidlá a naučiť ho, ako zvládať hnev a frustráciu bez toho, aby trpelo nedostatkom blízkosti mamy a jej lásky. V neskorších rokoch je už výchova oveľa zložitejšia a pri komplikovanejších povahách sa môže odlúčenie od matky v prvých rokoch života prejaviť.

Na rozdiel od iných (západných) krajín, kde je materská dovolenka oveľa kratšia, u nás máme na materstvo ešte stále výhodné podmienky (zamestnávateľ matke platí pol roka materskú, potom žena až do troch rokov veku dieťaťa dostáva rodičovský príspevok). Napriek tomu materská dovolenka stále pre mnoho rodín znamená, že otec musí domov priniesť viac peňazí, aby si udržali štandard.

Dilema, ktorú ženy v našej krajine riešia, je skôr v oblasti „neopustiť vlastnú kariéru“ ako v legislatíve. Dieťa, či chceme, alebo nie, si jednoducho určitú obeť vyžaduje a záleží iba na voľbe každého z nás, koľko obetovať chceme (a aj môžeme) a či to bude pre dieťa prospešné, alebo mu bude niečo chýbať. Ani stopercentná prítomnosť matky nezaručí, že dieťa bude mať dostatok lásky. Práve tak sa nedá povedať, že keď má dieťa na starosti pestúnka a matka prichádza na obmedzený čas, bude dieťa nutne deprivované.

Čas nie je všetko

Pri rozhodovaní, koľko času je vlastne deťom možné venovať, si skúste predstaviť, koľko času z celého dňa strávite tým, že dieťaťu pripomínate nejaké povinnosti, za niečo ho karháte, prípadne sa s ním učíte niečo, čo práve nie je celkom bez komplikácií. A koľko času vám ostane povedzme na rozhovor o tom, čo by ono samo chcelo, na hry alebo na prechádzku niekam, kam by si želalo.
Práve opísaný čas sa nezmenší tým, keď budete menej doma, dieťa pravdepodobne nebude poslušnejšie iba preto, že máte spolu strávený čas obmedzený. To znamená, že krátiť sa bude iba čas strávený príjemne.

Kariéra počká

V živote sa často dostaneme do situácie, ktorá nemá ideálne riešenie. V určitých typoch zamestnania je veľmi ťažké dosiahnuť špičkovú kariéru a rodinu neklamať. Dá sa teda vyrovnať s touto dilemou bez stresu? V mnohých prípadoch asi nie. Nedá sa ani povedať, čo je objektívne správne. Hádam len, že dieťa v prvých rokoch života naozaj potrebuje cítiť bezpečie, lásku a stabilitu najmä zo strany matky. Vyjadriť túto lásku nejako kvantitatívne asi nie je možné. Matka musí mať možnosť dieťa vychovávať a vymedzovať mu hranice bez úzkosti z toho, že teraz dieťaťu nemôže v niečom brániť, pretože o chvíľu musí odísť. A čím viac lásky a starostlivosti a rozmaznávania v podobe poskytovania svojho času dieťaťu poskytne v prvých rokoch, tým samostatnejšie bude v neskorších rokoch. Na mnoho žien kariéra počká.

Optimálne riešenie

Možnosť nájsť najlepšie riešenie je pre každú ženu iná a situácia sa dá veľmi ťažko paušalizovať či niečo všeobecne nariaďovať. Preto je ťažké súhlasiť s niektorými feministickými tlakmi na zrovnoprávnenie pohlaví, keď sa tieto ženy napríklad usilujú o to, aby sa matka a otec na materskej striedali. Určite je to pekné úsilie vo chvíli, keď obaja partneri po tejto situácii túžia a mužovi to zamestnávateľ neumožňuje.

Stále však existuje mnoho tradičných párov, keď je žena na materskej veľmi spokojná a mužovi vyhovuje možnosť rozvíjať svoju kariéru a starať sa o rodinu. Takým párom by nariadenie striedania na materskej veľa pohody neprinieslo. Znova sa teda vraciame k tomu, aké je dôležité, aby rozhodnutie vychádzalo z vlastných želaní a potrieb každej rodiny.

Keď sa telo a duša bijú

Pre veľa žien teda nie je otázka, či mať, alebo nemať rodinu alebo kariéru, ale akým spôsobom tieto dve zásadné situácie v našich životoch optimálne skĺbiť. V rámci poznávania seba samého si treba dopredu premyslieť, čoho sa v živote nechceme vzdať a čo by sme následne väčšmi ľutovali. Inými slovami, človek sa nesmie sužovať rozporom medzi tým, čo mu telo, myseľ a duša hovoria, že chcú, a tým, čo človek v skutočnosti robí.

Buďme úprimní sami k sebe a nebojme sa vývinu. Ak si človek niečo nahovára alebo podlieha módnym trendom, rôznym predsudkom a tlakom svojho okolia, nebude so svojou voľbou spokojný a nič neurobí dobre.

Predstavy sa menia

Svoje želania a túžby treba korigovať podľa toho, ako sa vyvíjame nielen my samotné, ale aj naše okolie a situácie, v ktorých sa nachádzame. Naše želania sú iné na strednej a vysokej škole a úplne iné môžu byť po tridsiatke. Aj samo dieťa a jeho nároky na náš čas sa vyvíjajú. Nevyhnutnosť starostlivosti vo forme určitého sebaobetovania a nesebecké podriadenie sa želaniam dieťaťa je veľmi závislé od jeho veku. Matky veľmi ovplyvňuje aj to, keď si uvedomujú, že dieťa nesmierne rýchlo odrastie a jeho detstvo sa už nikdy nebude opakovať.

Nemusíme byť dokonalé

V rámci poznávania seba samých nesmieme zabudnúť, že naše skutočné správanie ovplyvňujú aj naše ideály. Jedným z mnohých ideálov, ktorým sa sužuje mnoho žien a ktorý je v nás pravdepodobne zakorenený už pomaly ako určitý archetyp, je to, že dokonalá žena zvládne všetko – starostlivosť o deti, domácnosť i kariéru. A tak sa mnoho matiek nielen zapodieva dilemou, ako sa dobre starať o deti, aby netrpeli tým, že matka pracuje, ale aj tým, ako zvládnuť 100 % starostlivosť o domácnosť. A to je napríklad činnosť, na ktorú si možno prizvať pomoc. Napriek tomu je to pre veľa žien stále ťažké skôr psychicky, hlavný problém väčšinou nie je v peniazoch.

Pre mnoho žien sa prvá materská dovolenka strávená doma zdá neskutočne dlhá, ale veľa mamičiek zažilo aj to, keď má dieťa okolo pol roka a začína komunikovať – a každú chvíľu neprežitú s ním cítia ako ukradnutú.

24.2.2010 8:21| autor: Kateřina Hollá

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist