28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Rezne spomaľujú spermie, ovocie im pomáha

Muži, ktorí príliš holdujú rezňom, hamburgrom a plnotučným mliečnym výrobkom vrátane syrov a smotany, významne znižujú svoje šance na oplodnenie partnerky. K týmto záverom dospela vo svojej štúdii skupina expertov z univerzity Murcia v Španielsku.

Vedci štyri roky skúmali spojitosť medzi plodnosťou a stravovacími návykmi u 61 mužov.

Zlá strava spermiám škodí

Odborníci zistili, že strava bohatá na červené mäso a tučné jedlo znižujú u mužov počet spermií a zároveň spomaľujú ich pohyb. Nádej na počatie sa tak výrazne znižuje. Štúdia podrobila skúmaniu mužov, z ktorých 30 malo problémy s plodnosťou a 31 bolo zdravých.

Španielski experti dokázali, že počet spermií sa dá zvýšiť upravením stravy s obmedzením mäsa a tučných výrobkov a zároveň pridaním väčšieho množstva čerstvého ovocia a zeleniny. Antioxidanty obsiahnuté v ovocí a zelenine môžu totiž veľmi zlepšiť kvalitu spermií.

Ako zlepšiť mužskú plodnosť

  • Jedzte veľa ovocia a zeleniny
  • Nevystavujte penis prílišnému teplu
  • Troj- až päťdenná sexuálna abstinencia zvýši objem a kvalitu semena
  • Kontrolujte príbalové letáky liekov, ktoré užívate. Niektoré znižujú počet a pohyblivosť spermií
  • Nepite alkohol a nefajčite
  • Užívajte vitamíny s antioxidantmi

„Naše predchádzajúce výskumy ukázali, že muži, ktorí jedli veľké množstvo mäsa a plnotučných mliečnych výrobkov, majú nižšiu kvalitu semena než tí, čo jedia viac ovocia, zeleniny a odtučnených mliečnych výrobkov,“ povedal Jaime Mendiola, vedúci autor tejto štúdie.

Antioxidanty proti neplodnosti

Podľa Mendiolu patrí medzi podstatné poznatok, že ľudia, ktorí konzumujú viac ovocia a zeleniny, prijímajú s potravou i viac antioxidantov.

„Videli sme, že medzi pármi, ktoré prichádzajú na kliniku s problémom súvisiacim s plodnosťou, muži s dobrým semenom jedli viac zeleniny a ovocia, mali viac spermií, dokonca rýchlejších oproti mužom konzumujúcim veľké množstvo červeného mäsa a tučných pokrmov. Tí mali naopak nízku kvalitu semena,“ hovorí španielsky vedec.

Šalát alebo pilulky?

Antioxidanty prospešné pre mužskú plodnosť sú obsiahnuté predovšetkým v citrusových plodoch, paprikách či v špenáte. Dokážu redukovať škodlivý efekt voľných radikálov, ktoré sa pohybujú v ľudskom tele a ničia bunky. Mendolia dodáva: „Zdravá strava nie je len dobrá cesta k tomu, aby sa človek vyhol chorobe, ale mohla by mať priaznivý vplyv aj na zlepšenie kvality semena.“

Nezodpovedanou otázkou zostáva, či je nejaký rozdiel medzi príjmom vitamínov získaných prirodzene z ovocia a zeleniny a príjmom vo forme tabletiek.

Skúmaním mužskej plodnosti sa zaoberalo už veľa štúdií. Dospeli k záveru, že okrem mäsa a tučných výrobkov patrí medzi zabijakov plodnosti aj obezita, fajčenie, stres či znečistené životné prostredie.
Počet spermií môžu ohrozovať i niektoré lieky vrátane antidepresív a takisto aj nadmerné pitie alkoholu. Poškodenie spermií pre prehriatie semenníkov zase hrozí mužom, ktorí trávia väčšinu času za stolom alebo za volantom.

18. 7. 2009 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk

Naposledy navštívené