Prvýkrát v divadle

Rodičia občas uvažujú, kedy majú dieťa vziať prvýkrát do divadla. Záleží na jeho vyspelosti aj na jeho schopnosti vydržať nejaký čas pokojne sedieť a sledovať, čo sa deje na javisku.

Rozhodujúce je, samozrejme, aj to, na čo je dieťa zvyknuté z domu, či mu rodičia predčítajú, hrajú bábkové alebo maňuškové divadlo a či sa mu to páči. Možno nemá s hraním divadla žiadnu skúsenosť a po prvýkrát to zažije priamo v „ozajstnom“ divadle. Malá príprava sa však aj tak vyplatí.

„Generálna skúška“

Môžeme si zaobstarať maňušky (najlepšie je vyrobiť ich vlastnoručne spolu s dieťaťom) alebo iba nakresliť zvieratká na tvrdý papier, nalepiť ich na špajľu a vyrozprávať jednoduchý príbeh. Toto domáce divadlo by malo mať všetku „posvätnú“ divadelnú atmosféru. Dieťa posadíme na detskú stoličku, mali by sme mať pripravenú aj látku ako oponu či zvonček. Na „predstavenie“ si dieťa môže pozvať aj svojich kamarátov.

Veľký deň

Po druhom roku už dieťa v sprievode rodičov väčšinou zvládne aj návštevu skutočného divadla. Mala by to byť pre všetkých sviatočná chvíľa – počnúc pekným oblečením a končiac posedením v cukrárni po predstavení.
Dôležitý je aj vhodný výber predstavenia, najlepšie je vybrať nejakú rozprávku, ktorú dieťa pozná z knižky, jednoduchý príbeh so známymi hrdinami.
Do divadla by ste mali ísť celá rodina. Ak to nie je možné, je lepšie, aby si tento zážitok dieťa prežilo s oteckom. S ním totiž počas týždňa nebýva tak často, preto to bude dvojnásobný sviatok. Doma potom môže podľa divadelného programu, ktorý si prinesie z predstavenia, porozprávať mamičke a súrodencom, o čom to bolo.

28.9.2010 5:57| autor: Ilona Špaňhelová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist