Prvá pomoc batoľatám

Najčastejšie úrazy batoliat? Popáleniny, otravy a úrazy po páde. Stačí okamih a malé dieťa si môže spôsobiť veľkú bolesť. Následky niektorých úrazov ich môžu sprevádzať po celý život. Preto je potrebné usporiadať domácnosť tak, aby bola pre dieťa čo možno najbezpečnejšia.

POPÁLENINY

Najčastejšie popáleniny malých detí vznikajú obarením horúcou tekutinou – batoľa na seba prevráti horúcu kávu alebo polievku, či varnú kanvicu s vriacou vodou. Dieťa taktiež môže siahnuť na rozpálený sporák, žehličku alebo gril.

Závažnejšia popálenina je zvlášť nebezpečná – z tela uniká voda a teplo a do poškodenej plochy kože sa môže dostať infekcia. Súčasne sa môže rozvinúť reakcia v celom organizme, takzvaný popáleninový šok. Najrizikovejšie miesta na popálenie sú tvár, krk, ruky, genitálie a plôšky nôh.

Ako ošetriť malé popáleniny

Ak je popálenina malá – do veľkosti detskej dlane – a povrchová, to znamená, že pokožka iba sčervenie a netvoria sa pľuzgiere, môžete ju doma liečiť sami. Postihnuté miesto pohotovo schlaďte pomalým prúdom studenej vody. Na ranu potom priložte sterilný obväz a prilepte ho náplasťou.

Čo urobiť pri závažnejšej popálenine

Pri väčšom oparení treba vyzliecť odev nasiaknutý vriacou vodou (najlepšie tak, že ho rozrežete nožom). Ak na dieťati horia šaty, zvaľte ho na zem, prikryte hrubou dekou z prírodného materiálu a kotúľajte ho po zemi tak dlho, kým oheň neuhasíte. Ak látka na spálenine pevne drží, neodstraňujte ju.
Postihnuté plochy okamžite dajte pod pomalý prúd studenej vody a chlaďte počas 10 až 20 minút. Je možné ponoriť popálenú časť do studenej vody, prípadne na ňu dávať ľadové obklady zo sterilnej látky.

Pozor:

Neochladzujte celé telíčko dlhší čas, mohlo by dôjsť k podchladeniu alebo šoku. Chladná voda jednak zmierňuje bolesť a obmedzuje aj hĺbku výsledného postihnutia. Na popáleninu nedávajte žiadnu masť alebo olej. Veľmi zľahka na ňu po schladení priložte sterilný obväz – stačí použiť vyžehlenú vreckovku alebo prestieradlo – a odvezte dieťa do nemocnice, najlepšie priamo na oddelenie popálenín, alebo zavolajte záchrannú službu.

Keď je popálenina rozsiahlejšia, bez váhania volajte záchrannú službu – ohrozuje dieťa na živote a každá minúta je vzácna. Postupujte podľa tu uvedeného návodu a popálenú plochu chlaďte až do príchodu záchrannej služby.

Prevencia:

Na stole nenechávejte obrus, ktorý by dieťa mohlo na seba stiahnuť, a s ním i horúce nápoje alebo jedlá. Hrnčeky s horúcimi tekutinami postavte tak, aby na ne dieťa nedočiahlo. Nie je dobré piť horúcu kávu a mať dieťa v lone…
Pozor na šnúru z varnej kanvice, ktorá by sa mohla dostať dieťaťu do rúk – dajte ju vždy na kuchynskú linku tak, aby na ňu nedosiahlo. Rovnako tak zabezpečte šnúru od remosky, hriankovača, domáceho grilu a ďalších kuchynských pomocníkov, ktoré sa zohrievajú na vysokú teplotu.
Varte len na zadných platničkách, hrnce s horúcimi uvarenými pokrmami dávajte vždy preč z dosahu dieťaťa. Pri kúpaní vo vani je dobré dieťa posadiť chrbtom ku kohútiku, aby na seba nepustilo horúcu vodu.

OTRAVA

Lieky, pracie prášky, čistiace prostriedky, jedovaté rastliny – ak ich dieťa má v dosahu, môže ich ochutnať… Hneď ako zistíte, že sa tak stalo, okamžite volajte záchrannú službu alebo dieťa čo najrýchlejšie dopravte do nemocnice. Hoci sa vám zdá, že dieťa je v poriadku, jeho stav sa môže za pár minút rapídne zmeniť.

Čo robiť pri zistení otravy

Najprv treba zistiť, čo dieťa zjedlo alebo vypilo a v akom množstve. Podľa toho sa budú líšiť aj jednotlivé príznaky. Dieťa môže bolieť bruško, môže vracať alebo byť malátne, spavé či dokonca v bezvedomí. V prípade, že sa otrávilo žieravinou, bude mať zrejme okolie úst popálené alebo inak sfarbené.

Keď zistíte, že dieťa zjedlo lieky, zistite, koľko ich bolo a aké majú nežiaduce účinky. Ak je dieťa pri vedomí, komunikuje s vami a vy viete, že neprehltlo žieravú látku (látky s dráždivým alebo leptavým účinkom, saponáty, rozpúšťadlá), pokúste sa vyvolať vracanie, aby sa časť požitej látky dostala z tela von, a tým sa jej účinky znížili.

Dieťa si prehnite cez koleno, aby malo hlavu nižšie ako trup, a opatrne mu podráždite koreň jazyka prstom alebo rukoväťou lyžice. Ak sa vám to podarí, schovajte si vzorku vývratkov pre lekára. To platí aj v prípade, ak dieťa vracia samo. V tomto prípade mu môžete podať živočíšne uhlie.

Po požití látok so silným leptavým účinkom je najlepšie nepodávať nič, len dôkladne vypláchnuť ústa vlažnou pitnou vodou. Ak sa toho dieťa dožaduje, môžete mu podať trochu vody alebo mlieka.
Pri látkach, ktoré môžu leptať, ale postihnutie sa neprejavuje ako veľmi závažné (dieťa nemá bolesti a opuch pier, nesliní), možno tekutiny podať. Po požití látok s obsahom rozpúšťadiel rovnako nevyvolávajte vracanie, nepodávajte mlieko.

Dieťa v bezvedomí uložte do stabilizovanej polohy na boku a sledujte, či dýcha a má hmatateľný tep.

Ako dať dieťa do stabilizovanej polohy?

Dieťa položte na chrbát, hlavičku otočte k sebe a bližšiu ruku otočte dlaňou nahor a podsuňte ju dieťaťu pod zadoček. Druhú ruku dajte dlaňou dolu na hrudník. Vzdialenejšiu nohu prekrížte cez bližšiu. Dieťa chyťte za bok a prevráťte ho k sebe. Hornú pažu a nohu ohnite do pravého uhla, aby sa o ne dieťa opieralo. Vzdialenejšiu ruku nechajte voľne pozdĺž tela. Hlavička by mala byť celý čas mierne zaklonená.

Pomoc môžete hľadať i v Toxikologickom informačnom stredisku, ktoré odpovedá na otázky o prvej pomoci a ďalších opatreniach pri akútnych otravách. Na telefónnom čísle 02/54 77 41 66 získate pokyny k prvej pomoci a ďalším opatreniam.

Prevencia:

Všetky čistiace a dezinfekčné prostriedky a rovnako tak lieky dajte do skrinky, ktorá sa dá zamknúť. Potom už len dávajte pozor, aby bola zamknutá. Zvlášť lieky nezabudnite zakaždým vrátiť do skrinky.
Svoj domov zbavte jedovatých izbových rastlín (napr. dieffenbachie) – aj keď ich máte na skrini, môže im spadnúť lístok. Pri výbere chemických prostriedkov zvoľte tie, ktoré majú ochranný uzáver a dieťa ich neotvorí. Ak dávate svoje dieťa starej mame či svokre, dobre si popozerajte ich domácnosť, aby dieťa nemalo na dosah nejaký nebezpečný prostriedok alebo lieky.

ÚRAZY PO PÁDE

Pamätajte na to, že pokroky vo vývoji vášho dieťatka znamenajú aj väčšie nebezpečenstvo, ktoré mu hrozí. Zvedavosť ženie dieťa do výšok, do schodov, z ktorých môže spadnúť. Rovnako tak jeho čoraz rýchlejší pohyb znamená väčšiu možnosť stretu napríklad s ostrými rohmi nábytku.

Čo robiť po zranení hlavy a tváre

Hrča sa urobí ľahko, horšie je to v prípade, keď je úder do hlavy skutočne silný – môže dôjsť k otrasu mozgu, ktorý sa môže prejaviť už za pár hodín. Ak dieťaťu z tržnej rany na hlave alebo tvári tečie krv, prekryte ju sterilnou látkou a pritlačte. Ak je rana hlbšia, je lepšie okamžite vyhľadať lekára, ktorý ju zošije. Poranenú peru alebo ďasno stačí opláchnuť studenou vodou.
Po silnej rane do hlavy niekoľko hodín pozorujte, ako sa dieťa správa, či uňho nenastali zmeny, ktoré by mohli svedčiť o otrase mozgu, prípadne krvácanie vnútri lebky. Ak začne vracať, silno ho bolí hlava, je spavé a zo spánku sa nedá zobudiť alebo čudne hýbe očami, prípadne, keď upadne do bezvedomia, okamžite privolajte alebo vyhľadajte lekársku pomoc.

Pozor:

Môže sa stať, že po skutočne škaredom páde bude dieťaťu z nosa či ucha vytekať bezfarebná alebo s krvou zmiešaná tekutina. Potom ho okamžite uložte do stabilizovanej polohy na to uško, z ktorého tekutina vyteká, a zavolajte záchrannú službu. Pod uško dajte podložku z čistej látky.

Ako zastaviť krvácanie z nosa

Hneď ako zistíte, že dieťatko po páde krváca z nosa, prikážte mu, aby sa predklonilo, a stisnite mu vrchnú časť nosa. Súčasne k nosu priložte vatu. Držte, kým krvácanie neprestane. Rovnako môžete na nos na chvíľku priložiť ľadový obklad a potom nos opäť stlačiť. Ak ani po štvrťhodine neprestane alebo ak máte podozrenie, že by nos mohol byť zlomený, vyhľadajte lekára.

Čo robiť s vyrazeným zubom

Tak ten rýchlo schovajte do vreckovky a ponáhľajte sa so zubom i s dieťaťom k stomatológovi. Dokáže ho vrátiť na miesto, aby ďalej – hoci aj „neživý“ – plnil svoju funkciu prvého zuba, ktorý drží miesto tomu stálemu. Lekár skontroluje, či nedošlo k poškodeniu ďasna. K stomatológovi, samozrejme, choďte aj v prípade, že sa dieťaťu po páde zlomil len kúsok zuba.

Prevencia:

Na všetky ostré hrany nábytka (zvlášť stolov) dajte chrániče, ktoré zabránia zraneniu v prípade, že by sa o ne dieťa udrelo.
Matrac v detskej postieľke dajte na najnižšiu priečku, dieťaťu nedávajte do postieľky veľké hračky – mohlo by si na ne stúpnuť a pri preliezaní spadnúť na zem.
Všetky voľne položené koberce opatrite protišmykovou páskou alebo podložkou. Horný aj spodný koniec schodov zaistite zábranou a na okná a dvere pripevnite bezpečnostné poistky proti otvoreniu.
Do vane a pred ňu dajte gumovú podložku, aby sa dieťa nepošmyklo a neudrelo o okraj vane.
Na sklené výplne dverí prilepte bezpečnostnú fóliu alebo farebné obrázky, aby batoľa videlo, kde je sklo.

Na Babywebe tiež nájdete:

Pozor na detské úrazy v lete!
Pozor na popáleniny – prvá pomoc
Najmenšie deti na prednom sedadle = veľké nebezpečenstvo

13.10.2010 10:00| autor: Monika Langrová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist