24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Problémy pri dojčení

O prsníky sa musíte starať. V prvých týždňoch noste materskú podprsenku aj v noci. Nesmie však byť tesná, aby netlačila na mliečne vývody. Pravidelne si prsníky jemne vymasírujte. Často im doprajte vzdušný kúpeľ a pri umývaní si ich len oplachujte vodou. Nepoužívajte mydlo, lebo vysušuje pokožku. Potom si ich dôkladne poutierajte. Ihneď vyhľadajte lekára, ak sa u vás vyskytnú nejaké problémy pri dojčení. Neusilujte sa sama zápasiť s ťažkosťami, pretože aj jednoduchá záležitosť, akou je zapchatý mliečny vývod, ak sa včas neuvoľní, môže viesť k mastitíde. Ak vás postihne niektorá z uvedených ťažkostí, neprestaňte dojčiť, pretože v prsníkoch by sa hromadilo mlieko a problém by sa iba zhoršil.

Vytekanie mlieka
V prvých týždňoch môže mlieko vytekať z obidvoch prsníkov aj medzi kŕmeniami. Ako postupovať: Vkladajte si do podprsenky špeciálne vložky a často ich vymieňajte, lebo by sa vám vlhké bradavky mohli spariť a zapáliť. Ak je vytekanie silné, použite prsníkovú mušľu z umelej hmoty Prevencia: Nie je potrebná. Vytekanie mlieka je neklamným dôkazom výdatnej tvorby mlieka a zabraňuje nalievaniu prsníkov. Mlieko prestane vytekať, keď sa tvorba a spotreba vyrovnajú.

Zapchatý mliečny vývod
Tvrdá malá sčervenená zdurenina na prsníku zvyčajne signalizuje, že sa niektorá z mliečnych žliaz zapchala. Ako postupovať: Prsník umyte teplou vodou a jemne ho vymasírujte. Potom si k nemu priložte dieťa. Krátka intenzívna bolesť vám signalizuje, že sa vývod uvoľnil. Ak nie, ešte v ten istý deň navštívte lekára. Prevencia: Skontrolujte si podprsenku, či nie je príliš tesná. Pri dojčení alebo odstrekovaní mlieka nestláčajte príliš silno tkanivo prsníkov.


Špeciálna vložka do podprsenky vpije do seba mlieko vytekajúce z prsníka.

Zápal prsníkov
Pri zapchatí mliečnej žľazy sa do prsníkového väziva môže dostať infekcia a prsník sa zapáli. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Ak zápal prsníka zanedbáte, vo väzive môže vzniknúť hnisavá hľuza, ktorá sa vo zvlášť komplikovaných prípadoch odstraňuje chirurgicky. Ako postupovať: Lekár vám predpíše antibiotiká. Počas liečby pokračujte v dojčení z obidvoch prsníkov.Prevencia: Žiadnu zdureninu nenechajte dlhšie ako deň bez lekárskej kontroly.

Boľavé a popraskané bradavky
• Bolestivosť bradaviek zvyčajne spôsobuje zlá technika dojčenia. Buď je dieťa v nesprávnej polohe, alebo sa nevie správne prisať k prsníku. Pokožka je sčervenená, pri dojčení pociťujete bolesť. Ak chcete predísť takým ťažkostiam, presvedčte sa, či je dieťa pri dojčení v správnej polohe a či berie do úst aj dvorec bradavky. Ak máte popraskané bradavky, pravdepodobne pocítite ostrú, vystreľujúcu bolesť v prsníku, keď sa dieťa k nemu prisaje. Popraskané bradavky sa zvyčajne zahoja za niekoľko dní.

Ako postupovať:
• Po dojčení vysušte bradavky fénom, ktorý nastavíte na chladný vzduch.
• Po dojčení si dôkladne vysušte bradavky a doprajte im niekoľko hodín denne vzdušný kúpeľ. Vložte si do podprsenky tzv. sombrérové klobúčiky, aby v nej prúdil vzduch.
• Počas dojčenia meňte polohu dieťaťa, aby tlak striedavo pôsobil na rôzne časti dvorcov.
• Z postihnutého prsníka si jeden deň mlieko len odstrekujte.
• Po vyprázdnení prsníka nenechajte dieťa ďalej cmúľať bradavku.
• Na konci dojčenia vsuňte malíček do úst dieťatka, aby prestalo cmúľať.
Prevencia: Presvedčte sa, či dieťa berie do úst aj dvorec bradavky. Medzi dojčeniami udržiavajte bradavky suché.


Masť na bradavky
Nechtíková masť alebo antiseptický sprej môžu utíšiť bolesti.

Vaše emócie a strata mlieka
Zníženie tvorby mlieka je úzko späté s vašimi pocitmi. Keď ste nepokojná, podráždená, vyčerpaná alebo príliš úzkostlivá, vaše mliečne žľazy na to hneď zareagujú. Doprajte si niekoľko minút pokoja a pomaznajte sa s dieťaťom – obaja si oddýchnete a pripravíte sa na ďalšie kŕmenie.

12. 5. 2009 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázok používateľa jantar
jantar

bepanthen care je super na suchú a popraskanú pokožku bradaviek. Mne vždy pomohol. Poriadne som pár dní natierala a bradavky sa mi zahojili. Dobre sa rozotiera a hydratuje pokožku.

Obrázok používateľa petus
petus

mne na bolestive bradavky pomahala masticka Bepanthen, pouzivala som ju uz od prvych dni, ked bradavky este neboli zvyknute a tiez ked ma mala neskor pohryzla az do krvi, je velmi dobra a rychlo zabera, ma dokonca neskodne zlozenie pre babatko

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené