26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Príprava detskej výživy

V prvých týždňoch by ste mali mať v chladničke zásobu detskej výživy. Keby sa dieťa kedykoľvek rozplakalo a pýtalo si jesť, môžete rýchlo reagovať. Ak ste sa rozhodli pre umelú výživu, podávajte ju dieťaťu najmenej do deviatich mesiacov. V obchodoch nájdete niekoľko druhov sušených mliečnych výrobkov na báze kravského mlieka. Detský lekár vám pomôže vybrať si správny druh. Neprechádzajte náhle z jedného druhu umelej výživy na druhý. Dieťaťu by ste tým mohli spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Kravské mlieko dávajte až dieťaťu staršiemu než dvanásť mesiacov.

Príprava umelej výživy

Bežne dostať niekoľko druhov sušených mliečnych výrobkov. Sušené mlieko sa predáva v škatuliach a riedi sa podľa návodu alebo podľa potreby. Podľa návodu na škatuli sa do určitého množstva vody pridáva istý počet zarovnaných, nie preplnených odmeriek prášku. Dodržiavajte dávkovanie, lebo ak pridáte priveľa sušeného mlieka, pokrm bude nebezpečne koncentrovaný. Vtedy bude dieťa príliš priberať, čo môže ublížiť jeho obličkám. Ak je umelá výživa dlhodobo príliš riedka, prírastok hmotnosti vášho dojčaťa bude malý. Ak je mlieko pripravené správne, nechajte dieťa vypiť toľko, koľko samo chce. Na prípravu mlieka používajte vždy čerstvú studenú vodu z vodovodu. Prevarte ju iba raz.

Nikdy nepoužívajte:
• opakovane preváranú vodu alebo vodu s vysokým obsahom dusičnanov
vodu z vodovodu, na ktorý je napojený domáci zmäkčovač vody. Sodík nachádzajúci sa v soli by mohol ublížiť obličkám vášho dieťaťa
• vodu z vodovodu, na ktorý je napojený domáci filter. Na ňom sa totiž môžu zachytávať škodlivé baktérie;
• minerálne vody – sodík a minerály môžu byť škodlivé.

Umelú výživu možno pripraviť dvoma spôsobmi: rozmiešať buď priamo vo fľaši, alebo najprv použiť inú nádobu. Ak používate fľašu s jednorazovým mikroténovým vrecúškom, sušené mlieko najprv rozpustite v inej nádobe.

Umelá výživa na okamžité použitie
Výbornou pomôckou pre matky s malými deťmi je umelá výživa v škatuliach, pripravená na okamžité použitie. Tá sa už nemusí riediť vodou. Ak druh, ktorým kŕmite vaše dieťa, je v predaji v takejto forme, potom je tu možnosť veľmi pohodlnej, zato však drahej voľby. Toto mlieko bolo pred balením zohriate na ultravysokú teplotu, preto je jeho trvanlivosť dlhšia. Neotvorené škatule treba skladovať na chladnom mieste a starostlivo dbať na dodržanie záručnej lehoty. Po otvorení mlieko skladujte
v chladničke najviac 24 hodín buď v sterilnej uzavretej fľaši, alebo v pôvodnom balení. Ak si nie ste istí, ako dlho je výživa v chladničke, vylejte ju. Takisto je rozumné vyliať z fľaše výživu, ktorú dieťa nedopilo.

Koľko dieťa vypije?
V prvých týždňoch nalejte do každej zo šiestich fliaš 100 ml mlieka a sledujte apetít vášho dieťatka. Môže sa stať, že postupne, ako bude priberať, sa na konci jedenia rozplače a bude chcieť ešte piť. Vtedy postupne zvyšujte dávky vo fľašiach. Vo veku šiestich mesiacov môžete pripravovať už 200-mililitrové dávky. Dieťa spravidla potrebuje asi 150 ml mlieka na l kg telesnej hmotnosti každých 24 hodín.

Mám dieťa prikrmovať?
Kým kŕmite dieťa umelou výživou, nie je potrebné ho prikrmovať. Asi po roku, keď dieťa prejde na kravské mlieko, sa odporúča dopĺňať stravu vitamínmi. Do mlieka nič nepridávajte (ani sucháre). Keďže sušené mlieko je upravené kravské mlieko, v zriedkavých prípadoch sa môže stať, že vyvolá alergiu. Vtedy sa vráťte k dojčeniu, samozrejme, ak je to ešte
možné. Keď to nie je možné, poraďte sa s lekárom, ako postupovať. Môže vám odporučiť sušené mlieko s plným obsahom výživných látok, ale upravenými proteínmi, ktoré nevyvolávajú alergickú reakciu.¨

Na prípravu sušeného mlieka vo fľaši potrebujete
• sušené mlieko
• fľaše a cumlíky
• nôž
• kuchynskú papierovú osušku

1.V čajníku prevarte vodu na opláchnutie sterilizovaných predmetov. Riad vyberte zo sterilizátora, nechajte odkvapkať a opláchnite. Umyte si ruky, opláchnutý riad poukladajte na papierovú osušku a nechajte oschnúť. Utrite iba nôž.

2.Čajník naplňte čerstvou studenou vodou a prevarte ju. Prevarenou vodou naplňte fľaše po určenú značku na odmernej stupnici (pozri obrázok). Skontrolujte výšku hladiny vody. Výšku hladiny skontrolujte v úrovni očí. Nechajte vodu mierne vychladnúť.

3.Otvorte plechovku alebo škatuľu a priloženou naberačkou odmerajte dávky mliečneho prášku. Každú naberačku zarovnajte tupou stranou sterilného noža. Naberačku nesmiete naplniť kopcom ani do nej prášok natlačiť.

4.Prášok z naberačky vsypte do fľaše s vodou. Použite len taký počet naberačiek s práškom, koľko odporúča výrobca, nikdy nie viac. Prášok sa v horúcej vode rýchlo rozpustí.

5.Na fľašu dajte krycí krúžok a uzáver so závitom, tentoraz ešte bez cumlíka. Pevne zaskrutkujte. Traste fľašou, kým sa prášok dokonale nerozpustí.

Skladovanie mlieka
1.Cumlík otočte dierkou nadol, ale neponorte ho do mlieka. Opäť nasaďte krycí krúžok a uzáver so závitom.
2.Naplňte všetky fľaše. Po vychladnutí nasaďte čiapočky. Skladujte v chladničke (nie však v dvernom priestore) nie dlhšie ako 24 hodín. Keď sú v chladničke mriežkové police, ubezpečte sa, či sa fľaše neprevrátia. Ak by sa to stalo, postavte ich na podnos alebo plytký tanier.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené