27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

Príliš skoro na chôdzu?

OTÁZKA TÝŽDŇA Moja teraz 10-mesačná dcéra sa, čo sa týka motoriky odmalička vyvíja s predstihom,: od 6 mesiacov lezie, na začiatku 8. mesiaca sa začala stavať na nohy a asi pred 14 dňami začala chodiť s pomocou – keď je niekto pri nej, úplne sa púšťa predmetov, pri ktorých chôdzu skúša, stačí jej podať dva prsty, a už ide. Nie je to príliš skoro na chôdzu? Môže už chodenie motoricky zvládať? A má už mať pri tom obuté topánky či papučky? Chôdzu, samozrejme, už chce skúšať aj vonku...
foto: istock.com

Odpovedá MUDr. Martin Gregora, detský lekár: 

Vaša dcéra je v pohybových schopnostiach rýchlejšia, no určite to nie je dôvod jej v chodení pomáhať. Nie som si istý, či lezenie v 6 mesiacoch bolo skutočné rytmické striedanie pravej ruky a ľavej nohy, alebo išlo prevažne o plazenie, keď koordinácia rúk a nôh ešte nefunguje.

Lezenie je veľmi zložitý pohybový vzorec, ktorý si dieťa už nikdy v živote tak neprecvičí. Navyše je nadmieru namáhavé a je to dobrý tréning. Keď svoju dcéru budete chytať za rúčku, ochotne vám predvedie chôdzu, ale o to menej bude liezť. A to je škoda.

Čo sa týka topánočiek, názory sa líšia, niektorí ortopédi odporúčajú topánky aj na doma, hneď ako dieťa začne chodiť, iní tvrdia, že doma stačia protišmykové ponožky. Ak vezmeme do úvahy, ako sa detičkám potia nôžky, som skôr zástancom ponožiek.

 

7. 9. 2015 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázok používateľa Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nas prcek, 8 mesacny lezie po styrocho uz ako raketa a tiez sa uz vstavia na nozicky :)

Obrázok používateľa

Nas desatmesacny syn (1.6.bude mat 10mesiacov), tiez uz zacina chodit. Ono sa to velmi neda, ze nepodporovat ho v chodeni. On vzdy dolezie k nabytku, alebo k nam, alebo k bugine a uz to ide. Poprinabytku si pekne pochodi, s buginou sa prechadza po byte.. Taktiez si vezme krabicu od hraciek a tu tlaci pred sebou, takze ono ak chce chodit, aj tak si tu cestu najde... Doma chodi len v ponozkach, topanocky ma na von..

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené