Príčiny obezity u detí (2): Prečo sa v súčasnosti hýbu menej ako predtým?

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM Pohybová aktivita je predovšetkým pre dieťa veľmi dôležitá. V posledných desaťročiach, žiaľ, výrazne klesá fyzická zdatnosť detskej populácie i čas, ktorý detí strávia fyzickou aktivitou.

Asi iba polovica detí športuje pravidelne niekoľkokrát týždenne a iba 14 % z nich pritom v prieskumoch udáva, že fyzickú aktivitu nemajú vôbec alebo iba v rámci školskej telesnej výchovy.

Sledujte na Babywebe príbeh 4-ročnej Terezky:

Z denníčka obéznej Terezky (1)
Z denníčka obéznej Terezky (2)
Z denníčka obéznej Terezky (3)

Ak máte aj vy doma ťažkosti so stravovaním svojich detí, bojujete s nadváhou alebo vás trápi iný problém súvisiaci s jedlom, neváhajte a spýtajte sa v našej poradni nutričnej terapeutky.

Obzrime sa do minulosti a porovnávajme…

Generácia našich rodičov musela cestou do školy spravidla prekonať určitú pešiu vzdialenosť. V súčasnosti sa deti do školy či materskej školy väčšinou odvezú autom, prípadne využívajú mestskú hromadnú dopravu.

Naši rodičia boli v detstve zvyknutí tráviť popoludní väčšinu voľného času vonku, nejakou hrou na „pľaci za domom“, bicyklovaním a podobne. Naše deti už týmto spôsobom trávia podstatne menej času. Dôvodov je hneď niekoľko. Mestská ulica už dávno nie je bezpečným miestom na bicyklovanie alebo loptové hry. Detské ihriská či lesoparky sú síce k dispozícii, väčšinou však nie sú „práve za domom“. To znamená, že rodič musí dieťa do určitého veku na ihrisko vyprevádzať a dozerať naň.

Podobné je to v prípade organizovaného športu. Ak chceme, aby sa dieťa nejakému športu venovalo aktívne, musíme ho sprevádzať na tréningy alebo do športových krúžkov. Zamestnaní rodičia však často argumentujú nedostatkom času.

Ďalšími dôležitými faktormi, ktoré sa podieľajú na klesajúcej pohybovej aktivite a narastajúcom výskyte obezity u detí, je sledovanie televízie a hranie počítačových hier.

Zvyšujúca sa dostupnosť televíznych programov, počítačových hier a internetu láka deti skôr k sedavému spôsobu využívania voľného času. Musíme si uvedomiť, že zatiaľ čo v roku 1990 mohol divák sledovať iba dva celoplošné televízne programy, dnes je ich nepomerne viac a so stúpajúcim počtom ponúkaných programov a ponukou káblovej televízie trávia deti čoraz viac času pred obrazovkou.

Podobný trend môžeme sledovať aj vo vybavenosti rodín počítačmi a internetom. Slovensko patrí k tým krajinám sveta, v ktorých počet rodín s internetom doma stúpol od roku 2006 do roku 2010 najrýchlejšie.

Treba mať na pamäti, že dieťa si buduje kladný vzťah k pohybu postupne, a to už od dojčenského veku a veku batoľaťa. Dôležitými obdobiami sú však aj predškolský a mladší školský vek, keď si dieťa svoj vzťah k fyzickej aktivite a k športu upevňuje. Ak sa v tomto veku nestane pohyb prirodzenou a príjemnou súčasťou jeho života, je veľmi lákavou alternatívou práve televízna obrazovka či monitor počítača.

Text pripravila:

MUDr. Jitka Kytnarová, ambulancia detskej endokrinológie, diabetológie a obezitológie, klinika detského a dorastového lekárstva VFN a 1. LF UK

Na Babywebe tiež nájdete:

Máte obézne dieťa?
Deti priberajú, naše návyky však veľmi nemeníme!
Mám rada svoje kilogramy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist