Prečo sú biopotraviny iné?

Možno o potravinách, ktoré vznikli vďaka ohľaduplnému poľnohospodárstvu, viete mnoho. Možno je pre vás bio úplne novým pojmom, pod ktorým si len ťažko niečo predstavíte.

Poďte s nami odkrývať tajomstvá sveta bio. Poďme sa pozrieť, v čom je vtip ekologického poľnohospodárstva a čo nám zaručuje.

Biopotraviny chránia naše zdravie a podporujú ho. Bioovocie a biozelenina obsahujú o 50 % viac vitamínov, minerálnych látok, enzýmov a ďalších živín než ovocie a zelenina z veľkovýroby. Je priam neuveriteľné, že napríklad na jablku, ktoré nie je bio, môžeme i po umytí nájsť 20 až 30 rôznych druhov umelých jedov.
Spomeňme napríklad pesticídy. To sú jedy určené na zabíjanie škodcov. No škodca je tiež živý organizmus, rovnako ako ľudská bytosť. Zákonite z toho vyplýva, že tieto jedy majú negatívny vplyv aj na človeka. Môžu cez telo tehotnej ženy pôsobiť aj na jej dieťa. Tým môže dôjsť k poškodeniu nervovej sústavy alebo ku genetickej mutácii. Tieto jedy majú aj spojitosť so vznikom rakoviny a s ochorením ciev.

Biopotraviny tiež neobsahujú tzv. geneticky modifikované organizmy. Táto skutočnosť je zakotvená priamo v zákone o ekologickom poľnohospodárstve.

Na biopotravinách si pochutíte

Bioovocie a biozelenina majú oveľa lepšiu a výraznejšiu chuť. Je to preto, že obsahujú viac sušiny i prirodzených aromatických látok. Mlieko, mäso a vajcia sú chutnejšie a hodnotnejšie, pretože zvieratá, z ktorých tieto produkty pochádzajú, sú chované v podmienkach pre ne prirodzených, bez stresu a s kvalitným kŕmením.

Šetríte energiu

Veľkovýroba je závislá od strojov a výroby umelých hnojív, čo vyžaduje veľkú spotrebu energie (elektriny i fosílnych palív). Naopak, produkcia bio znižuje našu závislosť od týchto neobnoviteľných zdrojov. Ekologické poľnohospodárstvo používa tradičné metódy pestovania, ako je ručné plenie, zelené hnojenie namiesto umelých hnojív, prirodzená obnova pôdnej úrodnosti.

Je dobré uvedomiť si, že biovýrobky väčšinou zostávajú na miestnom trhu. Odpadajú tak litre zbytočne najazdeného benzínu pri dovoze týchto potravín zo zahraničia.

Ekologické poľnohospodárstvo udržiava zdravú aj okolitú krajinu

Rozorávaním medzí, klčovaním lesov, vysúšaním bažín a odklonom vodných tokov spôsobilo konvenčné (neekologické) poľnohospodárstvo nielen silnú eróziu pôdy, ale pripravilo voľne žijúce druhy rastlín a živočíchov o ich prirodzené stanovisko. V niektorých oblastiach zmizlo vyše 70 % vtákov a mnohým druhom motýľov, obojživelníkov, plazov a malých cicavcov hrozí vyhubenie. Ekologické poľnohospodárstvo, naopak, pripravuje omnoho priateľskejšie životné prostredie aj voľne žijúcim zvieratám a rastlinám. Navyše sa tam vracajú vtáci, motýle a rastliny, ktoré odtiaľ pred dlhými rokmi zmizli. Pomáha tomu okrem iného striedanie pestovaných plodín (vrátane starobylých miestnych odrôd) a hlavne ochrana medzí a remízok. Tá v neposlednom rade navracia hospodárskej krajine malebnú tvár.

Biopotraviny nie sú v skutočnosti drahšie

Keď sa nad celou vecou zamyslíme, zistíme, že nižšie ceny nebiopotravín sú len zdanlivé. Na tieto potraviny fakticky doplácame z našich daní skryte a nenápadne. Platíme škody na riekach znečistených hnojivami, platíme výskumy a testy na chorobu šialených kráv, vyvíjanie nových typov pesticídov, likvidáciu nebezpečných odpadov a dôsledky znečistenia životného prostredia.

Chránime budúce generácie

Deti sú mnohonásobne viac vystavené nebezpečenstvu konzumácie zvyškov nebezpečných pesticídov v jedle. Výber potravín má dnes veľký význam pre zdravie našich detí. Ak chceme, aby naše deti a vnúčatá mali možnosť navštevovať prírodu a hrať sa v lese a na poli tak ako predtým my, je načase vziať aktivitu do svojich rúk.

Na biofarme nie sú ohrozované jedmi

Pracovníci v neekologickom poľnohospodárstve prichádzajú denne do kontaktu s jedmi a sú tak vystavení omnoho väčšiemu riziku ochorenia na rakovinu, choroby dýchacích ciest a iných vážnych ochorení. Ekofarmy sú miestom bezpečným, lebo tu nikto nie je vystavený pôsobeniu toxických chemikálií.

Zvieratá chované na ekofarme majú dostatok osobného priestoru, možnosť prirodzeného pohybu na čerstvom vzduchu, pohodové životné podmienky – skrátka sa s nimi zaobchádza ako so živými bytosťami. Navyše nedostávajú bezdôvodne rastové hormóny, mäsokostnú múčku ani antibiotiká.

Všetky tieto látky by sa vám cez mäso a mliečne výrobky dostávali do tela a mohli by prispieť ku vzniku cievnych chorôb a vysokého krvného tlaku. V ekologickom chove sa zvieratám podávajú lieky len v odôvodnených a nutných prípadoch. Takéto zviera už následne nie je označené ako bio.

Vzduch, pôda a voda sú v starostlivosti ekologicky hospodáriacich poľnohospodárov vo väčšom bezpečí. Tí totiž nepoužívajú chemické jedy ani umelé hnojivá, ako je to bežné v konvenčnom poľnohospodárstve.

Zdroje: www.biospotřebitel.cz

Na Babywebe tiež nájdete:

Prečo kupujete biopotraviny?
Mať dobrý pocit zo života
Bioprodukty na našom trhu
Tipy na zdravý nákup a obed
Bioslovníček, sprievodca svetom bez jedov

13.10.2010 9:58| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist