Prečo pôrod bolí?

Väčšina žien, ktoré sa boja pôrodu, sa obáva najmä pôrodných bolestí. Je to logické, pôrod bude v ich živote asi jedným z najbolestivejších zážitkov vôbec. Prečo vlastne bolí? A ako naše telo takú bolesť znáša?

shutterstock_619317173-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Bolesť je podľa WHO definovaná ako nepríjemná senzorická a emocionálna skúsenosť spojená s akútnym alebo potenciálnym poškodením tkanív, alebo je opisovaná výrazmi takéhoto poškodenia. Je vždy subjektívna.

Ako spoznám, kedy sa to začne

Pôrodné bolesti začínajú niekedy ako tlmená bolesť chrbta alebo ako bolesť vystreľujúca po stehnách dole. Časom sa pravdepodobne dostavia kontrakcie brucha, pripomínajúce silné menštruačné bolesti. Niektoré ženy majú strach, že pôrodné bolesti nespoznajú. To je však veľmi málo pravdepodobné.

Rodička si môže začiatok pôrodu spliesť s takzvanými poslíčkami. Ide o nepravidelné sťahy, ktoré po určitom čase samovoľne ustanú. Ku koncu tehotenstva sa môžu objavovať stále častejšie. Ak žena začne pociťovať pravidelné bolesti v podbrušku, je vhodné skúsiť brucho osprchovať vlažnou vodou. Ak ide o poslíčky, mali by po sprche ustať. Ak sa objaví krvácanie či odtečie plodová voda, je jasné, že to nie je planý poplach.

Ak sú sťahy pravidelné, žena by mala začať merať ich intervaly. Ak sa kontrakcie opakujú častejšie ako v intervale piatich minút, je čas vydať sa do pôrodnice. Hoci môže prvá pôrodná etapa trvať ešte niekoľko hodín, je dôležité pravidelne sledovať ozvy plodu a rýchlo reagovať na prípadné komplikácie.

Čo vlastne bolí

Prvé pôrodné bolesti, ktoré žena zaznamenáva a ktoré sú predzvesťou pôrodu, sú takzvanými otváracími bolesťami. Tie sa prejavujú v dolnej časti maternice, kde sa vďaka kontrakciám otvára pôrodný kanál, aby ním plod dokázal prejsť. Sú spôsobené tlakom na nervy medzi svalovými vláknami.

Tieto bolesti nie sú stále, sú však periodické. Na začiatku pôrodu sú bolesti krátke s dlhšími prestávkami, ale čím viac sa pôrod približuje, tým sa prestávky medzi kontrakciami skracujú. Kontrakcie maternice sú nezávislé od vôle rodičky, pomaly zvyšujú svoju intenzitu a nakoniec opäť na niekoľko minút ustanú. Sídlo otváracích bolestí je v oblasti krížov, odkiaľ sa tiahnu cez slabiny až do nôh.

Iný typ pôrodných bolestí nastáva vo fáze vypudzovania a ide o bolesti pôrodných ciest, ktorými sa plod derie na svet. Bolesť z napínania pošvy a lona väčšina rodičiek opisuje ako najbolestivejšiu.

Na obrázku nižšie môžeme vidieť, ako sa bolesť v jednotlivých pôrodných etapách mení v závislosti od jej rozmiestnenia a intenzity.

Melzackova stupnica bolesti

Profesor psychológie doktor Ronald Melzack z McGillovej univerzity sa výskumu bolesti venoval niekoľko rokov. Zahrnul doň, samozrejme, aj pôrodnú bolesť. Melzackova stupnica bolesti charakterizuje bolesť na základe toho, ako sa prejavuje, napríklad pálením, rezaním či tlakom, a na základe jej intenzity, od „žiadnej“ až po „neznesiteľnú“. Melzack tvrdí, že pôrodné bolesti sú jednými z najsilnejších bolestí, s akými sa pri svojom výskume stretol. Poukazuje však aj na to, že hoci sa ženy zhodujú v tom, že pôrod je bolestivý, ich názory na intenzitu sa značne líšia. Niekoľko matiek poznamenalo, že pôrod bol ľahký, takmer bezbolestný, niektoré ho označili za výnimočne ťažký.

Ďalší veľký rozdiel bol spôsobený faktom, či už žena predtým rodila, alebo nie. Jeden z prvých Melzackových výskumov bol adresovaný stoštyridsaťjeden ženám, z ktorých päťdesiatštyri už predtým rodilo a osemdesiatsedem rodilo po prvýkrát. Každá štvrtá prvorodička opísala pôrod ako strašný, až neznesiteľný, pritom len každá jedenásta inorodička vnímala pôrod rovnako drasticky a intenzívne. Len každá jedenásta prvorodička a každá štvrtá inorodička opísali pôrod ako miernu bolesť.

Prečo rodia Holanďanky bez medikamentov?

Ďalší nedávny výskum porovnával pôrod Američaniek a Holanďaniek. Američanky, ktoré sú vychované v duchu, že pôrod je veľmi bolestivý a budú potrebovať medikamenty, tak aj skutočne rodia. Len každá šiesta Američanka rodí bez medikamentov. Na rozdiel od nich sa až dve tretiny Holanďaniek bez nich zaobídu, čo spôsobuje prístup k pôrodu všeobecne. V Holandsku sa vníma ako úplne prirodzený fyziologický jav.

Podľa psychológov nie je najväčším rozdielom vo vnímaní prah bolesti, ale ľudská schopnosť a motivácia ju znášať.

Čítajte tiež:

Nie ste na to sama

Už pred viac ako stopäťdesiatimi rokmi sa začali pôrodné bolesti tlmiť. Vtedy sa však rodičky pomocou éteru uvádzali do mdlôb, do akéhosi stavu podobného spánku. Dnešná anestéziológia zaznamenáva výrazné pokroky. Tlmenie pôrodných bolestí preto využíva prevažná väčšina rodičiek.

V pôrodníckej analgéze a anestézii sa dnes používa niekoľko metód, napríklad transkutánna elektrická stimulácia nervov, Entonox či Dolsin. Najznámejšia a najrozšírenejšia z nich je asi epidurálna anestézia, ktorá sa vo svete používa už viac než päťdesiat rokov. Aplikuje sa ihlou do priestoru nad obaly miechy, a rodička je tak zbavená vnímania pôrodných bolestí. Naďalej však vníma priebeh pôrodu, ako aj tlak plodu pri sťahoch maternice. Je teda schopná počas druhej pôrodnej etapy sama tlačiť.

Ide to aj bez liekov

Okrem medikamentov môžeme využiť aj alternatívne formy tlmenia pôrodných bolestí. Patrí sem napríklad:

  • arómoterapia
  • homeopatia
  • akupunktúra
  • teplý kúpeľ
  • masáž

Tieto metódy sa používajú počas prvej pôrodnej etapy a pomáhajú lepšie znášať či zmierňovať kontrakcie. Pri niektorých z nich sa dá veľmi dobre uplatniť aj pomoc partnera, a to napríklad pri masáži.

Ako sa pripraviť na pôrodné bolesti?

Aj tie ženy, ktoré už raz rodili, môžu byť pôrodnými bolesťami pri druhom pôrode zaskočené. Prvorodičky sú intenzitou pôrodných bolestí zaskočené takmer vždy. A to aj napriek tomu, že s nimi počítajú. Výskumy ukazujú, že pôrodné bolesti sú priamo úmerné stresu. Čím viac sa budete stresovať a panikáriť, tým viac vám vaše telo bude odmietať pomôcť. Stres, ktorý môže zhoršiť pôrodné bolesti, môže byť vyvolaný práve strachom z bolesti, vstupom do neznáma, teda do novej životnej úlohy, či strachom o bábätko.

Pri pôrode budete uvoľnenejšia, ak:

  • Budete poznať všetky potrebné informácie o pôrode. Vyhnete sa panike.
  • Budete mať v sále podporu – partnera, svoju pôrodnú asistentku, dulu či inú blízku osobu. Vďaka ich podpore nebudete taká vystrašená a vystresovaná.
  • Budete navštevovať predpôrodné kurzy, kde vás naučia správnemu dýchaniu a uvoľňovaniu pri kontrakciách a pôrode samotnom.
  • Pred pôrodom budete cvičiť. Skúste špeciálne cvičenia pre tehotné. Posilníte presne tie svaly, ktoré budú pri pôrode veľmi užitočné, napríklad svaly panvového dna.
  • Navštívte pred pôrodom nemocnicu, v ktorej chcete rodiť. Nebudete sa v tomto prostredí cítiť cudzo, bude vám známe a budete sa môcť sústrediť na pôrod.
  • Vopred sa informujte o výhodách a nevýhodách tlmenia pôrodných bolestí. Budete mať jasno a nebudete musieť o nevýhodách „epidurálu“ premýšľať až v pôrodnej sále.

Uvedomte si, že pôrod je fyziologický jav, na ktorý je ženské telo pripravené. Rovnako ako milióny žien pred vami tú bolesť prekonáte. Len sa nebojte.

27.1.2023 5:48| autor: Michaela Mazancová | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist