24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Prečo nemôžem porodiť úplne prirodzene?

OTÁZKA TÝŽDŇA Budúci mesiac porodím svoje prvé bábätko a chcela by som čo najprirodzenejšou cestou. Nechcem epidurálku, ale ani klystír alebo holenie. Kamarátka ma ale odrádza, že to môže mať nepríjemné následky. Nielen pri pôrode, ale aj neskôr, že môžem mať dokonca aj zdravotné problémy. Môžete mi napísať aké? To už nie sme schopné porodiť bez zásahu lekárov?
foto: istock.com

Odpovedá gynekologička MUDr. Radka Gregorová:

Je potrebné si uvedomiť, že každý spontánny pôrod je pôrod prirodzený. Veľa žien si myslí, že pôrod, ktorý je vedený lekárom, a ktorého súčasťou je epidurálna anestézia, klystír, oholenie, nástrih hrádze a podané lieky, je neprirodzený. Lekári neordinujú hore zmienené úkony a lieky preto, aby žene pôrod znepríjemnili alebo dokonca sťažili, ale práve naopak.

Epidurálna anestézia nie je rutinnou súčasťou každého spontánneho pôrodu, ale je ženám poskytovaná na ich prianie. Každá žena má iný prah bolesti. Ak žena pôrodné bolesti znáša zle, je vyčerpaná, pôrod trvá dlho alebo sa vyvoláva, je na mieste zvážiť podanie epidurálnej anestézie. Samozrejme, že ide o invazívny výkon, ktorý má aj svoje riziká. Medzi komplikácie epidurálnej anestézie patria postpunkčné bolesti hlavy, bolesti chrbta alebo poruchy hybnosti. Epidurálna anestézia môže tiež predĺžiť druhú dobu pôrodnú a existuje vyššie riziko operačného vaginálneho pôrodu (kliešte, vákuumextraktor). Ak je ale epidurálna anestézia podaná v správnom momente a zo správneho dôvodu, mali by jej výhody prevážiť nad rizikami.

Odmietnutie podania klystíru sa dá síce rešpektovať, ale je potrebné zdôrazniť, že klystír má svoje pozitíva. Okrem hygienických dôvodov, kedy sa zníži riziko infekcie pre plod aj pre ženu, môže podanie klystíru urýchliť priebeh pôrodu vďaka zahriatiu a vyprázdneniu čriev.

Oholenie nemá síce na priebeh pôrodu vplyv, ale pôrodné poranenie sa môže v neoholenom teréne ťažko hojiť.

Epiziotómiu alebo nástrih hrádze lekár urobí v prípade, ak hrozí závažné pôrodné poranenie hrádze, alebo ak je nutné urýchlene porodiť plod z dôvodu hroziaceho nedostatočného zásobenia plodu kyslíkom. Ak sa rešpektuje prianie rodičky nevykonávať nástrih hrádze, hrozí žene závažné pôrodné poranenie, ktoré zahrňuje poranenie konečníka s následnou inkontinenciou stolice, ale aj skryté poranenia svalov panvového dna. Skryté poranenia svalov panvového dna sa môžu prejaviť aj za niekoľko rokov zostupom pohlavných orgánov, inkontinenciou moču alebo stolice.

V dnešnej dobe síce ženy môžu rodiť bez zásahu lekárov, ale je to krok späť, ktorý so sebou nesie veľa rizík pre ženu a aj pre dieťa. Tento fakt by mala mať každá budúca matka na pamäti.

Na Babywebe nájdete aj iné zaujímavé OTÁZKY TÝŽDŇA:

Môj syn odmieta mäso
Nie je skoro na vlastnú izbičku?
Problémy s pleťou a vypadaním vlasov po pôrode

19. 8. 2014 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázok používateľa Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj! Strasne by ma zaujimalo, ze kde si rodila!? Vidim, ze tento koment je dost stary, ale dufam, ze niekto mi odpise. Vopred dakujem!

Obrázok používateľa Petenka
Petenka

Nepaci sa mi odpoved pani doktorky Gregorovej, hoci som si o nej vytvorila pozitivny nazor z inych prispevkov. Citatelke odporucam viac hladat na internete, existuju oficialne stranky a zdruzenia venovane prirodzenym porodom.

Obrázok používateľa

No ak je porod bez zasahu lekarov krok spet, tak Norsko, Holandsko a ine krajiny, kde porod bez zasahu lekarov v zdravotnictve PREFERUJU (ak nie je tehotenstvo rizikove), su asi naozaj zaostale. Zvlastne, ze statistiky umrtia novorodencov, resp. rodiciek maju lepsie alebo rovnake ako u nas...(http://www.who.int/whr/2005/en/index.html) Preto by som citatelke skor odpovedala: ano, mozete porodit bez vsetkych vyssie spomenutych zasahov, ale na Slovensku tazko. Pretoze tu je system nastaveny inak a lekari su nauceni na ine.. Ja mam osobnu skusenost s porodom (iba) s porodnou asistentkou (bol to porod v porodnici, ak by sa nieco skomplikovalo, hned by zavolali lekara). Bola som prvorodicka, ale napriek tomu ziaden nastrih hradze, ziadne holenie, klystir ani epiduralka. Rodila som v polohe, aku som si v tej chvili vybrala (u mna to bolo postojacky). Toto je u nich NORMALNE, rodi tam takto vecsina zien.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené