Prečo muži nerozprávajú?

„Uspokojovať ženu, to je životný program aj životné trápenie mnohých mužov,“ priznáva psychológ Martin Jára z Ligy otvorených mužov.

Prečo muži nehovoria o svojich problémoch?
„Ja všetko zvládnem,“ to je známa mužská mantra. Ibaže nefunguje. Vedie skôr k tomu, že muži svoje problémy v sebe ukladajú. Preto sú oveľa viac ohrození psychosomatickými chorobami ako ženy. Ale keď sa muž cíti bezpečne a nikto mu nedýcha na krk, vydá zo seba skutočné poklady.

Prečo muži nehovoria?
Neviem, ale rozumiem tomu. Som tiež presvedčený o tom, že muž má viac konať ako hovoriť. Mlčanie má určite veľký význam. Ibaže mlčanie a izolácia sú dve rôzne veci. Myslím, že je dobré sa z času na čas o veciach, o ktorých premýšľam, s niekým porozprávať. Predovšetkým s iným mužom. Jedna vec, ktorú LOM podporuje, je mužské priateľstvo.

Robíte akcie iba pre mužov?
Áno, držíme sa štruktúry akcií pre mužov. Nie však takých, aby sme prerobili mužov podľa priania žien. To je veľká pasca. Niektoré ženy a ženské organizácie vkladali do LOM-u nádej, že im muža prevychová tak, ako ony potrebujú. To však v žiadnom prípade nechceme robiť.

Muž sa predsa musí rozhodovať a konať predovšetkým s ohľadom na to, čo jeho samého posilní a čím vzrastie aj jeho sebaúcta. Uspokojovať ženu, to je životný program aj životné trápenie mnohých mužov.

Dá sa to skĺbiť s rodinnými ideálmi?
Áno, samozrejme. LOM neprodukuje sebcov. Ide nám o to, aby si muži boli vedomí vlastnej motivácie: Prečo vlastne chcem byť pri pôrode? Aký mám dôvod tam byť? Čo mi to prinesie? To je ten pevný základ. Keď si to muž ujasní, je schopný aj efektívne pomáhať (trebárs aj pri tom pôrode) a investovať do svojho vzťahu. .

To je práve ten spôsob uvažovania, ktorý vedie k otvorenosti?
Áno, pretože čím viac som si vedomý svojich potrieb, tým lepšie môžem reagovať na potreby tých druhých.

Kto je vlastne ten otvorený muž?
Ide o dvojakú otvorenosť. Po prvé, som otvorený v tom, čo sprostredkúvam okoliu. Muži by aspoň občas mali podať správu o „stave svojho vnútra“. A po druhé preto, že som otvorený rôznym možnostiam, nemám akýsi stereotyp, nejakú pevnú predstavu, napríklad o mužoch a ženách.

Súhlasíte s názorom, že muži sú dnes v kríze?
Muži sa hľadajú. A to má svoju menej príjemnú stránku – ukazujú, čomu nerozumejú, v čom sú slabí a v čom váhajú. Myslím, že mnohí muži dnes opúšťajú koncept „supermana“ a chcú byť iba tým „manom“. No, bohužiaľ, ešte nevedia, čo to znamená. Byť v kríze neznamená iba problém, ale aj príležitosť na nejakú zmenu konceptu.

A na to je tu LOM.
Kiežby. Jeden workshop, na ktorom som sa pred pätnástimi rokmi sám zúčastnil, sa nazýval Unavení hrdinovia. Aj workshopy LOM-u potvrdzujú, že hrdinské činy alebo vonkajšie úspechy nie sú spoľahlivým zdrojom sebaúcty.

Čím chcú byť muži, keď už nechcú byť hrdinami?
Nemôžem hovoriť za nich, ale želal by som si, aby boli sami sebou. Určite si chcú vážiť samých seba, napríklad za to, že sú dobrými otcami.

Kto je dnes hlava rodiny?
Dnes už to takto neplatí. Prevažuje partnerská kultúra a tak je to v poriadku. Spor o moc môže byť, ale podľa mňa to nie je to hlavné. Hlavné je, aby tí dvaja našli usporiadanie, ktoré im vyhovuje. Ak partnerovi neprekáža, že rozhoduje skôr žena, tak prečo nie? Ja by som však skôr podporil model rovnosti.

Ako vidíte dnešných otcov?
O tom som práve dnes uvažoval. Zdá sa mi, že ich čím ďalej, tým viac vidieť, sú čoraz aktívnejší a slobodnejší. Vo svojom otcovstve, vo vzťahoch s deťmi.
Vynachádzajú rôzne zaujímavé aktivity, sú tvorivejší. Stretávam veľa mužov, ktorí sú láskaví aj disciplinovaní. Tie generácie otcov sú skutočne iné.

V poslednom čase sa nám v poradni objavujú otázky tehotných žien, ktoré sa boja závislosti od partnera.
Skutočne? To ma prekvapuje. Vidíte, ja poznám ženy, ktoré sa cítia nezávislé. A tiež mužov, ktorí chcú sebavedomé ženy, také, ktoré sa neboja povedať, čo potrebujú. Tak či niekedy nie je ten strach zbytočný…
Pokiaľ viem, muži sú dnes ochotnejší ísť do monogamného vzťahu, vydržať v ňom, vytvárať nejaký rodinný projekt, brať si hypotéky a tak ďalej. Ľudia chápu závislosť iba negatívne, ale ak majú dobrý vzťah, sú od seba istým spôsobom závislí. V zahraničí existuje termín pre otcov, ktorí zarábajú a zároveň sa starajú o rodinu – hybridný otec. A tých, myslím, pribúda. Poznám mužov, ktorí si strážia, aby po založení rodiny nemuseli opustiť nejaký svoj záujem, ale sú si vedomí, že sa musia niečoho vzdať. A zároveň to prajú svojej žene.

Pre mužov musí byť náročné vyrovnať sa s otcovstvom, prijať zodpovednosť.
Muži všeobecne sú v nebezpečenstve omniopotencie, teda myšlienky zvládnuť všetko. To je veľmi nebezpečný prístup, pretože takýto otec sa potom uštve.
Prvou radou v tejto situácii teda je prijať fakt, že to nie je v ľudských silách.

Druhá rada je stanoviť si priority. Nedávno bol u nás na seminári mladý muž okolo tridsiatky, ktorý riešil, či dá prednosť tomu, že bude ďalej zarábať – a tým bude menej doma – alebo či svoje pracovné aktivity obmedzí a bude s rodinou viac – s tým, že zníži svoj príjem. A jeho otcovským projektom sa stalo to, že obmedzí svoje aktivity.
Je dôležité, aby si to muž sám ujasnil, aby sa potom nestal rukojemníkom svojich vlastných fantázií. Dôležité je tiež prebrať to so ženou.

Ako vychovať syna ku galantnosti, ktorá sa dnes príliš nenosí, a v škole už vôbec nie?
Problém dnešných čias všeobecne je, že synov vychovávajú viac matky než otcovia. Odporúčam prenechať túto výchovu mužovi, on je ten, ktorý by mal v rodine odovzdávať džentlmenský vzor. Keď je chlapec od svojej matky príliš závislý, vypomstí sa jej to.

Vyrastie z neho chlapec „z mamahotela“ alebo taký, čo má problém nájsť si partnerku. Matka by mala o tom hovoriť s manželom a podporiť ho.

Výchovu majú v rukách predovšetkým matky, no spoločnosť tomu praje. Koľko je časopisov či kníh pre otcov?
Existuje jedna veľmi dobrá kniha, ktorá sa nazýva Ahoj. Opisuje všetko od pôrodu až po dospievanie. A my sme nedávno predstavili prvý Magazín pre otcov v Českej republike. Je to 36 stránok vybraných z našich projektov, snažíme sa v ňom publikovať autentické skúsenosti mužov, ktoré poznáme. Magazín je zadarmo a bude možné stiahnuť si ho na našich internetových stránkach.

Práve dnes máte seminár s názvom „Ideálny otec?“. Prečo ten otáznik?
My rozhodne netvrdíme, že vieme, kto je ideálny otec. Snažíme sa však v komunikácii s mužom prichádzať na nejaké zásady, ako byť aspoň dobrým otcom. Tak sme prišli na pár vecí, ktoré potom ponúkame ďalej. Hovoríme tomu otcovské nebo a otcovské peklo, teda odporúčame, čo skôr robiť a čo radšej nie. A jeden z tých spôsobov, ako sa dostať do otcovského pekla, je snažiť sa stať ideálnym otcom.

PhDr. Martin Jára, psychológ a psychoterapeut, tiež publicista a autor knihy „Sny naživo“. Pred tromi rokmi spolu so svojimi kolegami Michalom Vybíralom a Václavom Šnebergom založil neziskovú organizáciu Liga otvorených mužov (LOM). Ako jej riaditeľ ju tiež zastupuje na verejnosti. Okrem iného pôsobí v Rade vlády pre rovnaké príležitosti mužov a žien.

Na Babywebe tiež nájdete:

Oteckovia, nenechajte sa odstrčiť
Rozprávajte sa s partnerkou
Ockovia, bez vás to nejde

5.6.2012 9:57| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist