Prečo bábätká čkajú a ako ich čkavky zbaviť?

Bábätká sa rôzne „škľabia“, zívajú a robia ďalšie veci, ktoré nám pripadajú rozkošné. Lenže niekedy je ťažké zistiť, či to všetko, čo robia, je bežnou súčasťou vývoja. Vyzerať sladko a roztomilo môžu bábätká aj pri čkaní a my sa ani v tomto prípade neubránime otázke: „Je to normálne?“

Odpoveď znie áno. Novorodenecká čkavka je neškodná a je znamením rastu a vývoja dieťaťa. Rovnako ako u dospelých, je i u bábätiek čkavka spôsobená kŕčovitými sťahmi bránice. A aj keď nikto nevie isto, prečo čkáme (nezdá sa, že by čkanie malo nejaký užitočný účel), tieto kŕče môžu byť vyvolané mnohými spôsobmi.

Čo čkavku vyvoláva?

U novorodencov je najčastejším dôvodom čkavky hltanie pri jedle, keď prehltnú viac vzduchu. Žalúdok sa roztiahne, tlačí na bránicu, čo spôsobuje kŕč a vyvolá čkavku – preto sa takmer vždy objavuje po kŕmení alebo v priebehu kŕmenia.

Dojčenská a detská čkavka môže byť tiež dôsledkom náhlych zmien teploty v žalúdku. Napríklad keď dáte dieťaťu trochu studeného mlieka a následne po niekoľkých minútach nejaké teplé jedlo. Niekedy čkavku vyvolá dokonca len zmena prostredia – prechod z chladného do teplého a naopak.

Okrem spúšťačov súvisiacich s jedlom môže byť vinníkom gastroezofageálny reflux. Aj ten je v dojčenskom veku bežný a väčšinou neznamená pre dieťa problém. Keď dieťa alebo dokonca novorodenec trpí refluxom, čiastočne strávené jedlo a kyslej šťavy to žalúdka prúdi späť do pažeráka, kde spôsobujú pálenie a nepríjemné pocity. Vzhľadom na to, že pažerák prechádza bránicou, môže dôjsť k podráždeniu a ku vzniku čkavky. Je však dôležité uvedomiť si, že čkavka sama osebe nie je známkou refluxu. Ak sa však vášmu bábätku nedarí, je nepokojné, plačlivé, často vracia alebo dokonca vracia oblúkom, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Ako často je čkanie v poriadku?

Deti môžu mať čkavku viackrát za deň. U novorodenca môže čkavka trvať 10 minút alebo dlhšie. Ak dieťa pôsobí šťastne a nezdá sa, že je nepokojné, nie je potrebné čkavku nejako riešiť, sama odznie.

Fetálna čkavka

Možno si vybavíte rytmické pohyby, ktoré ste cítili, keď ste svoje bábätko ešte nosili v brušku. Áno, bábätko malo čkavku. Fetálna čkavka môže trvať dlhšie ako 10 minút, a aj keď je pre matku často nepríjemná, je to normálny jav. Pripomína nám, že bábätko rastie a jeho centrálny nervový systém sa vyvíja. Zaregistrovať môžete čkanie v druhom a treťom trimestri, a keď zafunguje správne načasovanie, môžete ho vidieť i na ultrazvuku (sú viditeľné opakujúce sa trhavé pohyby). Na druhej strane si čkanie u svojho bábätka v maternici všimnúť ani nemusíte, čo je tiež úplne normálne.

Čo spôsobuje fetálnu čkavku?

Pravdepodobne prehĺtanie plodovej vody. Aj to, keď bábätko rozvíja svoj sací reflex a nasáva plodovú vodu, môže byť dôsledkom čkania. Vo vzácnych prípadoch môže byť čkavka znamením, že sa pupočná šnúra omotala okolo krku dieťaťa a obmedzuje prietok kyslíka. Preto ak cítite, že vaše dieťatko čká viac, ako je obvyklé, kontrola u gynekológa je namieste.

Čítajte tiež:

Ako bábätku pomôcť zbaviť sa čkavky?

Aj keď je čkavka takmer vždy neškodná, je normálne, že jej chcete svoje dieťatko zbaviť. V prvom rade sa zamerajte na kŕmenie svojho dieťaťa. Vysledujte, či nezačína čkať po jedle. Na vine môže byť prekrmovanie a reflux. Skúste bábätko kŕmiť po malých dávkach a častejšie a nechajte ho tiež častejšie odgrgnúť. Ak si v priebehu niekoľkých minút neodgrgne, skúste zmeniť pozíciu držania.

Vo vzpriamenej polohe

Dieťa je na hrudníku vo vzpriamenej pozícii s hlavou mierne prevesenou cez vaše rameno. Jednou rukou ho podoprite pod zadočkom a pridŕžajte ho v spodnej časti chrbta a druhou rukou ho po chrbátiku jemne hlaďte a potľapkávajte.

V lone

Položte si bábätko bruškom na lono – bruško by malo mať na jednom vašom stehne a hlavičku na druhom. Ubezpečte sa, že má hlavičku otočenú na stranu. Potom ho jemne trite a hlaďte po chrbátiku. Táto poloha pomáha vytvárať jemný tlak na jeho bruško, ktorý pomôže „vyhnať“ prebytočný vzduch zo žalúdka.

V sede

Posaďte si dieťatko do lona tak, aby „sedelo“ vzpriamene, ale pod určitým uhlom mierne naklonené dopredu. Jednou rukou si podopierajte jeho hrudník a krk (hlavu), aby nedochádzalo k veľkému tlaku na jeho krk a druhou rukou jemne hlaďte a trite jeho chrbátik.

Ak je dieťa dojčené:

  • Nechte ho odgrgnúť, kým ho priložíte na druhý prsník.
  • Ak sa vám zdá, že hlavným problémom je prehĺtanie vzduchu v priebehu dojčenia, ubezpečte sa, že bábätko k prsníku správne prikladáte, že sa správne prisáva (má v ústočkách nielen bradavku, ale aj časť dvorca).

Ak dieťa kŕmite fľaškou:

  • Prestaňte s kŕmením v polovici fľašky a nechajte dieťa odgrgnúť. Po 5-10 minútach kŕmenia dokončite. Dokŕmenie, keď je bábätko uvoľnené, môže skutočne čkavku zastaviť.

V každom prípade byste mali dieťatko držať vo vzpriamenej polohe 20 až 30 minút po každom kŕmení.

Čkanie u dojčeného dieťaťa môžeme niekedy zastaviť tým, keď ho na chvíľu priložíme k prsníku, aby sa krátko napilo a preglglo mlieko.

Čo na zastavenie čkavky určite nerobiť?

Nikdy dieťatko neľakajte a nikdy malé dieťa nenúťte zadržiavať dych. Toto síce do istej miery zaberá, ale u detí je tento spôsob nebezpečný.


Článok bol konzultovaný s pediatrom MUDr. Martinom Gregorom

23.1.2017 1:58| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist