28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Prebaľovanie pre maximálne pohodlie vášho bábätka

JEDNODUCHÝ NÁVOD KROK ZA KROKOM, AKO NAJLEPŠIE PREBALIŤ VÁŠHO DROBČEKA.

Ak ste nikdy neskúšali meniť bábätku plienku, kým ste neboli postavená pred hotovú vec, nie ste sama – množstvo rodičov, ktorí si domov priviezli svoje prvé dieťatko, tiež neoplýva profesionálnymi schopnosťami zdravotných sestier. Nie je to však nič obzvlášť zložité – chce to len cvik. Pár tipov Vám môže pomôcť zvládnuť túto rutinnú záležitosť ľahšie a s väčším prehľadom. Jednoducho sa len dívajte a potom to sami vyskúšajte.

Novorodenci potrebujú prebaľovať oveľa častejšie, než staršie deti (asi 8x až 10x za deň), pretože nedokážu ovládať močenie ani stolicu. Prebaľujte preto bábätko vždy pred alebo po kŕmení a samozrejme vždy, keď zistíte, že je v plienke nové “nadelenie”. Dlhší kontakt citlivej detskej pokožky s agresívnou stolicou alebo močom môže viesť k zbytočným zapareninám.

1. Pre začiatočníkov
Všetky potreby na prebaľovanie musíte mať pripravené poruke. Či už prebaľujete bábätko na prebaľovacom pulte, na stole alebo na zemi, z hygienických dôvodov ho vždy podložte jednorazovou podložkou alebo látkovou plienkou. Až budete bábätko pokladať, podopierajte mu hlavičku jednou rukou a chrbátik druhou.

2. Opatrne vyzlečte bábätko & zhodnoťte “situáciu”
Zložte bábätku oblečenie od pása dole a roztvorte plienku. Ak sa bábätko pokakalo, najprv mu očistite zadoček, kým plienku úplne odstránite, zabránite tak znečisteniu podložky, oblečenia alebo prebaľovacieho pultu. Majte preto poruke praktické vlhčené obrúsky. Plienku zabaľte a suché zipsy na bokoch plienky použite na vytvorenie “balíčka”, ešte pred vyhodením. Ak bábätko potrebuje prezliecť, uistite sa, že mu nebude zima - prikryte ho uterákom, plienkou alebo zapnite teplý vzduch z prenosného ventilátora.

3. Jemné, ale dôkladné čistenie
Pri čistení zadočka bábätka nezabudnite na žiadny záhyb alebo zhyb, predídete tak zbytočnému množeniu baktérií. Používajte čo najjemnejšie vlhčené obrúsky, napr. NIVEA BABY Čistiace obrúsky Sensitive, alebo teplú vodu a mäkkú žinku. Genitálie bábätka otierajte vždy spredu dozadu, to je dôležité najmä pre dievčatká. Aby ste predišli akémukoľvek podráždeniu, na osušenie všetkých záhybov môžete použiť i obyčajný vysúšač vlasov.

4. Nežná starostlivosť a ochrana & šetrné otáčanie
Teraz je ten správny čas ošetriť čistý zadoček bábätka ochranným krémom, ktorý zaistí, aby sa citlivej pokožke dieťatka vyhla vlhkosť, podráždenie a zapareniny. Počas dňa aplikujte tenkú vrstvu (na noc hrubšiu vrstvu) všade, kde sa pokožka dotýka pokožky: medzi polovičkami zadočka a vo všetkých kožných záhyboch. Pri výmene plienky dieťatko neustále pridŕžajte a opatrne ho pretáčajte zboka na bok. Nezdvíhajte zadoček bábätka ťahom za nožičky, mohli by ste poškodiť ešte nie celkom vyvinuté bedrové kĺby. Miesto toho otočte bábätko na bok a rukou mu podopierajte chrbátik.

5. Sviežosť a čistota – nová plienka
Čistú plienku rozložte pod zadoček bábätka tak, aby zapínacie pásky ležali po bokoch. Pretiahnite plienku cez bruško a pripevnite zapínacie pásky. Plienka nesmie byť v páse ani príliš voľná ani príliš utiahnutá, aby bábätko neškrtila a neobmedzovala ho v pohybe. Veľmi dôležitá je i veľkosť plienky a opatrnosť pri prebaľovaní, ak sa ešte bábätku nezahojil pupček.

6. Príjemné spoločné chvíľky počas prebaľovania
Aby bolo prebaľovanie príjemné a jednoduchšie pre Vás oboch, udržujte s dieťatkom neustále očný kontakt a hovorte k nemu. Majte poruke i nejaké vhodné hračky, napr. obľúbenú hrkálku. Je dôležité, aby Vaše bábätko vnímalo túto každodennú starostlivosť ako niečo príjemné a zábavné.

7. Na záver
Teraz je bábätko pripravené na obliekanie. Uistite sa, že oblečenie zodpovedá teplote v miestnosti a nezabúdajte, že novorodenci ešte nemajú dostatočnú tukovú vrstvu, ktorá by udržovala stálu teplotu ich telíčka. Ďalší tip: bábätko sa bude cítiť pohodlnejšie, ak odstrihnete z oblečenia štítky, ktoré by ho mohli za krkom škriabať.

Použitú plienku vyhoďte, ale nikdy nenechávajte bábätko na prebaľovacom pulte bez dozoru – na náhly a nepredvídateľný pohyb stačí sekunda – takže dieťatku naň jednoducho nesmiete dať žiadnu šancu. Môžete si gratulovať – misia “výmena plienky” bola úspešne dokončená!

A tu ešte nájdete názorné inštruktážne video TU

27. 5. 2011 |

Naposledy navštívené