Prasacia chrípka – otázky a odpovede

Čo je prasacia chrípka?

Prasacia chrípka je respiračné ochorenie u prasiat spôsobené vírusom chrípky typu A, ktoré sa u nich často objavuje. Ľudia sa za normálnych okolností týmto vírusom nenakazia, ale môže k nemu dôjsť a aj sa to stáva. Vírus zmení svoje vlastnosti a môže sa potom šíriť medzi ľuďmi, tak ako sa to teraz deje.

Je prasacia chrípka nákazlivá?

Podľa Centra pre kontrolu šírenia chorôb je pracacia chrípka typu A nákazlivá a prenáša sa z človeka na človeka. Stojí pred nami reálna hrozba pandémie prasacej chrípky v kombinácii so sezónnou chrípkou.

Aké sú príznaky prasacej chrípky u ľudí?

Symptómy pracacej chrípky u ľudí sú podobné ako symptómy klasickej ľudskej chrípky a prejavujú sa horúčkou, kašľom, bolesťou v krku, bolesťami svalov a hlavy, zimnicou či únavou. Niektorí ľudia tiež uviedli hnačku a zvracanie. V minulosti boli v súvislosti s nákazou prasacej chrípky u ľudí zaznamenané vážne ochorenia (zápal pľúc a zlyhanie dýchania) i úmrtie. Rovnako ako sezónna chrípka aj prasacia chrípka môže spôsobiť zhoršenie bežného zdravotného stavu.

Ako sa prasacia chrípka prenáša?

Predpokladá sa, že prenos prasacej chrípky typu A(H1N1) prebieha rovnakým spôsobom ako u sezónnej chrípky. Chrípkové vírusy sa šíria z človeka na človeka predovšetkým kýchaním alebo kašľom. Niekedy sa ľudia môžu nakaziť aj dotykom miesta infikovaným vírusom a následného prenosu do úst alebo nosa.

Ako môže človek s chrípkou nakaziť ostatných?

Nakazení ľudia môžu ostatných nakaziť od prvého dňa, kedy chrípku sami dostali a než sa u nich samých prejavia symptómy, až do siedmych a viac dní po tom, čo začnú byť chorí.

Ako dlho môže nakazený človek šíriť chrípku?

Ľudia nakazení prasacou chrípkou sú potenciálnymi prenášačmi po celú dobu príznakov choroby a až sedem dní po vypuknutí choroby. Deti, predovšetkým mladšieho veku, môžu byť potenciálnymi prenášačmi ešte dlhšiu dobu.

Čo by som mal/-a urobiť, aby som chrípku nedostal/-a?

  • Prvé a najdôležitejšie pravidlo je umývať si ruky. Snažte sa udržať si celkovo dobrý zdravotný stav. Veľa spite, buďte fyzicky aktívni, zvládajte stres, pite veľa tekutín a jedzte vyváženú stravu. V dobe chrípkovej epidémie môže pomôcť zvýšená dávka vitamínu C, napríklad i v podobe potravinových doplnkov.
  • Snažte sa nedotýkať plôch, ktoré by mohli byť nakazené vírusom. Baktérie sa môžu šíriť, keď sa človek dotkne nejakého kontaminovaného miesta a následne sa dotkne očí, nosa alebo úst. Avšak taktiež sa šíria vzduchom pri kýchaní a nádche infikovaného človeka, ide o kvapôčkovú infekciu. Baktérie sa tak prenesú vo chvíli, keď sa človek dotkne takýchto kvapôčiek na povrchu (napr. na stole) a potom bez toho, aby si umyl ruky, sa dotkne očí, úst či nosa.
  • Vyhnite sa kontaktu s chorými ľuďmi

Existujú lieky proti prasacej chrípke?

Lieky ako seltamivir alebo zanamivir priebeh choroby zmiernia a rýchlejšie sa uzdravíte. Taktiež zabraňujú vážnym komplikáciám spôsobených chrípkou. Pre účinnú liečbu je nutné nasadiť lieky ihneď po ochorení (behom dvoch dňov od začiatku symptómov). Najmä u detí ale lekári zvažujú možné vedľajšie účinky týchto liekov.

Ako dlho prežije vírus mimo telo?

Vieme, že niektoré vírusy a baktérie môžu žiť dve aj viac hodín na povrchoch ako sú kaviarenské stoly, kľučky na dverách či stoly. Častá hygiena rúk pomôže znížiť riziko nakazenia z takýchto povrchov.

Čo mám robiť, aby som neochorel/-a?

V túto chvíľu neexistuje žiadne očkovanie proti prasacej chrípke. Existujú však každodenné úkony, ktoré môžu pomôcť zabrániť šíreniu baktérií, ktoré spôsobujú choroby dýchacích ciest ako je chrípka:

  • Keď kašlete alebo kýchate, zakryte si nos a ústa vreckovkou. Po použití vyhoďte vreckovku do koša.
  • Umývajte si často ruky, predovšetkým po tom, čo zakašlete, kýchnete či sa vysmrkáte. Mydla s prídavkom alkoholu sú tiež účinné.
  • Nedotýkajte sa očí, nosa a úst. Baktérie sa prenášajú skrz ne.
  • Pokúste sa obmedziť blízky kontakt s chorými ľuďmi.
  • Pokiaľ predsa ochoriete, Centrum pre kontrolu šírenia chorôb doporučuje, aby ste ostali doma a obmedzili kontakt s ostatnými, ktorých by ste mohli ohroziť nákazou.

Pokiaľ rozpoznáte následujúce varovné príznaky u detí, je nutné IHNEĎ vyhľadať lekársku pomoc:

  • Obecné príznaky šokového stavu, ako sú: zrýchlené či ťažké dýchanie, namodralá farba kože, nedostatočný príjem tekutín, ťažké prebúdzanie či slabá interakcia
  • Kŕčový stav
  • Varovná môže byť aj nadmerná dráždivosť dieťaťa, vyrážka na tele

Opätovná horúčka po zmiznutí príznakov môže byť známkou komplikácií (napr. zápal pľúc) Pokiaľ rozpoznáte následujúce varovné príznaky u dospelých, je nutné IHNEĎ vyhľadať lekársku pomoc:

  • Zrýchlené či ťažké dýchanie
  • Bolesť či tlak v oblasti hrudníka a brucha
  • Náhle závrate
  • Pocit zmätenia
  • Vážne či vytrvalé zvracanie

Počas choroby zostaňte doma a vyhnite sa na najvyššiu možnú mieru kontaktu s ostatnými ľuďmi.

Nakoľko vážna je nákaza prasacou chrípkou?

Rovnako ako sezónna chrípka aj prasacia chrípka sa môže individuálne líšiť a môže mať ľahký aj ťažký priebeh. Medzi rokom 2005 a januárom 2009 bolo v Spojených štátoch odhalených 12 prípadov nákazy ľudí prasacou chrípkou, úmrtia však neboli zaznamenané. I napriek tomu môže byť nákaza prasacou chrípkou považovaná za vážnu. V septembri 1988 bola hospitalizovaná so zápalom pľúc spôsobeným prasacou chrípkou predtým inak úplne zdravá 32 ročná tehotná žena z Wisconsinu, ktorá o osem dní neskôr zomrela. V roku 1976 sa objavila nákaza vo Fort Dix v americkoum štáte New Jersey a spôsobila vážne ohrozenie zdravia u viac než 200 ľudí, jeden pritom umrel.

Podľa detského lekára MUDr. Martina Gregoryho sú u nás v súčasnej dobe pravdepodobne už tisíce ľudí nakazených chrípkou, ale vyšetrenie na výskyt vírusu H1N1 sa robí výnimočne, pretože absolútna väčšina chorých má mierny priebeh s niekoľkodennými horúčkami a následným dráždivým kašľom, ktorý odznieva pomaly a neochotne. Okrem toho jedno vyšetrenie stojí isté peniaze a na liečbe a prognóze pre chorého aj tak nič nemení.

Často sa zabúda pri medializácií úmrtí spojených s chrípkou uviesť zdravotný stav chorého pred tým, než chrípku dostal. Je rozdiel, keď takto ochorie človek s ťažkým imunodeficitom alebo s leukémiou, alebo človek relatívne zdravý. Očkovanie by tak malo slúžiť predovšetkým ako ochrana pre chronicky chorých, ktorí sú rizikovými pacientmi.

Môžem sa nakaziť prasacou chrípkou pri konzumácii či príprave bravčového mäsa?
Prasacia chrípka sa nešíri potravinami. Vírusom prasacej chrípky sa nemôžete nakaziť pri konzumácii či príprave bravčového mäsa alebo jeho produktov. Konzumácia správne tepelne opracovaného bravčového mäsa je bezpečná.

Zdroj:
Babyweb.cz
MZD
Otázky a odpovede spracované na základe materiálu CDS Atlanta, USA

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist