Pozor, vyletí vtáčik! Fotenie dieťaťa si vyžaduje trpezlivosť

Keď sa narodí bábätko, môžu sa všetci okolo neho doslova „ufotiť“. Rodičia zaznamenávajú každý vývojový krôčik, každú, aj tú najmenšiu udalosť v jeho živote. Priehrštím viac či menej kvalitných fotiek ich zrejme bude oslovovať vždy, nezainteresovaného človeka však nepodarené rodinné fotografie veľmi nezaujímajú. Dobrá fotka však osloví každého. Ako teda fotiť malé deti? V tom dokáže poradiť profesionálna fotografka špecializovaná na rodinné snímky.

1. Vyberieme známe prostredie

Nemá cenu zvoliť si nejaké extravagantné prostredie na fotenie dieťaťa. Naopak, čím mu bude bližšie, tým sa v ňom bude cítiť viac doma a uvoľnene. Môže to byť napríklad byt, prípadne záhrada či park, na ktorý je zvyknuté. „Nezáleží na tom, ktoré z miest vyberieme, len sa v ňom dieťa musí cítiť dobre,“ hovorí fotografka Marine Poronová.

2. Zvolíme správny moment

Najmäkšie svetlo je začiatkom dopoludnia a potom na sklonku popoludnia. Rodičia by si však mali vybrať hlavne okamih, keď je dieťa dobre naladené, to už iste vysledujú sami. Takáto chvíľka obyčajne nastáva po jedle, vtedy je pokojnejšie, naopak, podvečer, po celodenných zážitkoch, bývajú tí najmenší namrzení a peknú fotku s nimi spravíte ťažšie.

3. Navodíme príjemnú atmosféru

Pri fotení dieťaťa by nemali asistovať iní ľudia, dokonca aj druhý z rodičov môže byť rušivý. Tiež nie je dobre „tlačiť na pílu“, teda nútiť dieťa, aby sa dalo fotiť, keď sa mu práve nechce, alebo mu nevyhovuje miesto, ktoré sa nám tak zapáčilo.

4. Usmievajú sa samy

„Pekne sa na mňa usmej,“ žiadajú rodičia dieťa, ale ono to spravidla nefunguje. Marine Poronová ich od týchto stimulov odrádza, môžu byť kontraproduktívne a výraz dieťaťa kŕčovitý. Odporúča fotografujúcemu, aby sa na dieťa sám usmieval. Tak do dvoch troch rokov deti rady napodobňujú, takže sa možno podarí vyčariť im týmto trikom na tvári úsmev.

5. Prirodzenosť nadovšetko

Na fotenie nenavliekame deti do nejakých oblečkov, v ktorých sa necítia dobre a ich výraz to hneď prezradí. Tiež sa nesnažíme aranžovať efektné scény. Bábätká v kvetináčoch alebo medzi mačiatkami, ktoré kolujú po internete, sú spravidla výtvorom z Photoshopu. Deti by sme nemali nútiť do situácií, ktoré by nám samým boli proti srsti.

6. Fotenie ako zábava

Maznanie, šteklenie, spievanie, drobné hry aj žartíky, všetko, čo dokáže dieťa uvoľniť a rozveseliť, je vítané. Príjemná a uvoľnená atmosféra sľubuje bezprostredné momentky.

7. Najmenších položíme na chrbát

Bábätká, ktoré ešte nedokážu sedieť, je najlepšie fotiť, keď ležia na chrbte na bezpečnom mieste, napríklad na veľkej posteli, obložené vankúšmi. Dovolí im to voľne pohybovať rukami a nohami, čo ich baví a je to ďalší krok k tomu, ako urobiť peknú a bezprostrednú fotku.

8. Aranžované zábery sú najlepšie v spánku

Ak majú rodičia svoju predstavu o kompozícii snímky, na ktorej by bábätko zrejme nespolupracovalo, je lepšie počkať si, až tvrdo zaspí. Potom mu možno napríklad vložiť do náručia medvedíka alebo položiť po boku plyšáka a môžeme fotiť. Scénu by sme mali „odstrojiť“, než sa bábätko prebudí.

9. Najlepšie je prirodzené svetlo

Prirodzené svetlo je mäkšie a „lichotivejšie“ než umelé. V interiéri je ideálne fotiť kúsok od okna zastretého záclonou. Vonku je najlepšie nájsť pre dieťa miesto v tieni, pod stromom a mať slnko za chrbtom.

Čítajte tiež:

10. Z očí do očí

„Najlepšie sa mi osvedčil priamy uhol, teda pri fotení byť priamo proti dieťaťu, pozerať sa mu do očí. Dieťa sa takto cíti bezpečne a mne sa s ním lepšie komunikuje,“ hovorí Marine Poronová. Niekedy to znamená pre fotografa trochu šialenú pozíciu, čupnúť si alebo sa vedľa dieťaťa natiahnuť. Ak leží v postieľke, postavíme sa priamo nad neho.

11. Bleskom radšej nie

Pri fotení bleskom fotku pokazí efekt červených očí, prípadne môže dieťa mrknúť alebo oči zatvoriť úplne. Tie najmenšie môže zablysnutie vyľakať.

12. Pohrajte sa so vzdialenosťou

Jednoznačne sa nedá odporučiť ideálna vzdialenosť medzi fotografom a dieťaťom, záleží na okolnostiach, kompozícii snímky, predmetoch v okolí. Najlepšie je vyskúšať viac variantov vzdialeností a vybrať tú najlepšiu. Pri fotení so smartfónom sa neodporúča nastaviť zoom, pretože fotka potom nie je kvalitná. Pri klasickom fotoaparáte tomu nič nebráni, naopak, detail býva zaujímavý.

13. Zaostriť na dieťa?

Ak chceme, aby bolo dieťa ústredným motívom našej fotky, tak naň zaostríme. Musíme počítať s tým, že okolie potom bude rozostrené. Je potrebné rozhodnúť sa, čo chceme. Ťažko sa nám podarí mať na fotke rovnako ostré dieťa i jeho okolie.

14. Portrét na jednofarebnom pozadí

Na portréte by mal vyniknúť jeho objekt, teda dieťa. Zabudnime na efektné pozadie, zvoľme si jednofarebné, svetlé či tmavé.

15. Jednoduché oblečenie je najlepšie

Fotíme dieťa, nie jeho šaty, a tak je lepšie obliecť ho do čo najjednoduchšieho, najpohodlnejšieho, najlepšie jednofarebného oblečenia. Drobný vzor v inej farbe je ešte v norme, neruší.

16. Kvalitnejšie je fotiť na manuál

Aj keď sme zvyknutí fotiť na automat, v tomto prípade sa oplatí prepnúť na manuál, radí fotografka. Fotky sú lepšie prekreslené.

17. Nezatracujme mobil

Aj s kvalitným fotoaparátom v telefóne sa dá urobiť pekná fotka, Hlavne je tu výhoda, že telefón máme spravidla neustále pri sebe.

18. Triedime pravidelne a bez sentimentu

Pre lepší prehľad je užitočné triediť fotky raz týždenne. Oplatí sa vytvoriť si tri zložky: na vyhodenie, na uchovanie, na vytlačenie. Až dieťa povyrastie, určite si s rodičmi rado prezrie svoje fotografie. Ani fotoalbum ešte nepatrí do starého železa, niekedy poslúži lepšie ako obrazovka.

19. Podarená fotka z pôrodnice

Pokiaľ to ide, zhasneme svetlo, najmä žiarivky, a jeden z rodičov sa s dieťaťom v náručí postaví čo najbližšie k oknu kvôli svetlu. Zaostríme na partie, ktoré vypovedajú o tomto dôležitom momente – na identifikačný náramok, ručičky alebo nožičky. Veľakrát sa však oplatí počkať si na dobrú fotku až do domáceho, prívetivejšieho prostredia a tam sa s ňou pohrať.

18.4.2017 1:01| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist