Pozor na škodlivé látky v hračkách

Viete, že veci, s ktorými prichádza vaše dieťa dennodenne do kontaktu môžu obsahovať jedovaté látky? Možno budete prekvapená, koľko škodlivín sa nachádza v bezprostrednom okolí vášho drobčeka.

V dnešnej dobe máme na výber z tisícok rôznych druhov hračiek , oblečenia, detskej kozmetiky, nábytku, ale aj potrieb do domácnosti. Mnoho mamičiek sa pri výbere potrieb pre svoje dieťatko pozerá skôr na cenu ako na kvalitu výrobku. Súvisí to najmä s neľahkou finančnou situáciou, ktorú pociťujú mnohé mamičky na materskej dovolenke.

Ak patríte do tejto pravdepodobne väčšinovej skupiny mamičiek, skúste si pozorne prečítať nasledujúci článok, ktorý vás varuje pred nebezpečenstvom, ktoré na našich najmenších čaká pri kúpe lákavých lacných, či akciových vecí v takzvaných „čínskych“, či iných lacných obchodoch s nekvalitným tovarom, alebo na trhoviskách.

Plastové hračky

Detské telíčko reaguje veľmi citlivo na všetky druhy toxických látok. Pri hračkách je najväčšou iróniou práve fakt, že najväčšie škodliviny môžu v sebe obsahovať hračky vyrobené z plastu, resp. PVC, ktoré sú určené pre tie najmenšie detičky.

Niektoré takéto hračky sú určené už pre deti od troch mesiacov veku. Pritom takto malé deti sú najzraniteľnejšie a s hračkou sú v najužšom kontakte, keďže všetky deti asi do jedného roku si hračky rady dávajú do ústočiek. Nebezpečné látky obsiahnuté v hračkách z PVC sa nazývajú ftaláty a sú veľmi jedovaté.

Do roku 2000 sa na našom území takéto „jedovaté“ hračky predávali úplne bežne. Po tomto roku vydala vláda Slovenskej republiky nariadenie, podľa ktorého všetky hračky, určené deťom do troch rokov veku a ktoré sú určené na umiestnenie do úst, nesmú predávať bez toho aby prešli testami.

Čo sú ftaláty?

Ftaláty sú nebezpečné a jedovaté zmäkčovadlá, ktoré sa používajú pri výrobe hračiek. Ich použitie spočíva najmä v tom, že zmäkčia plast, ktorý je normálne tvrdý tak, aby sa s takouto hračkou dieťa mohlo hrať a stláčať ju v ručičkách.

Ich nebezpečenstvo je veľké, pretože sa vo veľkej miere vyplavujú do tela dieťatka, ktoré je s nimi v kontakte a postupne ho otravujú. Tieto látky sú karcinogénne a ak sa nimi dieťatko dopuje často a vo veľkých množstvách, môžu vážne poškodiť jeho zdravie a dokonca viesť až ku vzniku rakoviny.

Varovaním je, že takéto hračky sa môžu v spomínaných lacných obchodoch objaviť pod označením ako „netoxické“ či „zdraviu škodlivé „.

Ako rozoznať nebezpečné hračky od zdraviu neškodných?

  • môžu byť označené značkou PVC, Soft vinyl, Vinyl, znakom „V“ alebo číslicou „3“
  • pochádzajú predovšetkým z krajín ako je Čína, Thajsko, Taiwan a Poľsko
  • môžu štipľavo chemicky zapáchať

Iné nebezpečné hračky

Nielen plastové hračky predstavujú nebezpečenstvo. Aj látkové, alebo drevené hračky môžu byť zdraviu dieťatka škodlivé. Napríklad látkové hračky môžu byť nebezpečné tým, že ich rôzne časti môžu byť napustené jedovatými farbivami.

To isté platí aj o drevených hračkách. Tie patria medzi najdrahšie a najekologickejšie a v súčasnosti zaznamenávajú obrovský „comeback“, ale takisto môžu obsahovať jedy a to v náteroch, ktorými sú zväčša zvýraznené jednotlivé časti. Opäť platí pravidlo vyhýbať sa kupovaniu priveľmi lákavo vyzerajúcich farebných a lacných hračiek v čínskych obchodoch, či iných predajniach ponúkajúcich lacné produkty.
Nebezpečenstvo môžu takisto predstavovať hračky, ktoré obsahujú veľmi malé časti, ktoré by mohlo dieťatko prehltnúť, resp. vdýchnuť a zadusiť sa. Ďalej sú to hračky, ktoré obsahujú ostré časti, ktorými by sa mohlo dieťatko poraniť.

Detská kozmetika

Aj kozmetika pre našich najmenších môže obsahovať látky, ktoré môžu poškodzovať ich zdravie. Treba preto pozorne čítať etikety na výrobkoch a vyberať si skôr prírodné produkty, prípadne aspoň neobsahujúce chemické konzervačné látky, alebo farbivá.

Chemické farbivá

Umelým chemickým farbivám by sme sa mali vyhnúť čo najväčšou okľukou. Mnoho ľudí nevie, že sú zdraviu škodlivé. Môžu dokonca spôsobovať rakovinu a preto používanie takýchto výrobkov na vašich deťoch radšej obmedzte.

Syntetické vône

Syntetické vône, ktoré používa kozmetický priemysel, môžu mať aj viac ako 200 prímesí. Je preto nemožné určiť čo presne je v nich obsiahnuté. Pre zjednodušenie uvádzajú výrobcovia celý tento mix prímesí jednoducho jedným slovo „vôňa“, alebo „parfum“, po anglicky „fragrance“. Tieto chemikálie môžu spôsobovať okrem iného aj bolesti hlavy, závrate, vyrážky, hyperpigmentáciu, kašeľ, zvracanie, kožné podráždenie a mnoho iných problémov. Preto si nabudúce premyslite, či kúpite svojmu dieťatku kozmetiku, ktorá bude obsahovať parfum.

Konzervačné látky

Jednou z konzervačných látok často používaných v kozmetických výrobkoch je aj Methyldibromo Glutaronitri. Mal by výrobky chrániť pred baktériami, kvasinkami a plesňami, a tak predlžovať ich životnosť.
Je to v Európe jedna z najviac používaných konzervačných látok v kozmetických prípravkoch a nachádza sa napríklad aj v detských krémoch. Zatiaľ je to však málo preskúmaná chemikália, no aj napriek tomu je u nej známe, že pôsobí toxicky. Taktiež je nebezpečná pri kontakte s očami, pričom sú rizikom trvalé následky poškodenia zraku. Navyše je silným alergénom, čo znamená, že môže spôsobiť alergie, dermatitídy, alebo zápal kože.

Detské oblečenie

Aj pri oblečení väčšinou platí, že čím kvalitnejší a drahší daný kúsok je, tým bezpečnejší by mal byť. Aj toto pravidlo však potvrdzujú výnimky .

Oblečenie určené pre deti môže obsahovať nebezpečné farbivá, ktoré sa môžu pri kontakte s tekutinou začať rozpúšťať a vsakovať cez kožu do detského organizmu. Stačí, že sa dieťatko spotí, či poleje nejakou tekutinou a jedovaté látky z textilu sa môžu uvoľniť do jeho telíčka. Často sa jedovaté látky nachádzajú v potlači tričiek a v topánočkách.

Môže ísť dokonca o olovo, alebo o už spomínané ftaláty, ktorých výskyt je vyšší najmä v detských gumákoch.

Ako chrániť svoje deti?

Zdravie našich najmenších je pre každého rodiča určite prioritou a preto by mal každý rodič zvážiť, akú kvalitu hračky, resp. ošatenia svojmu potomkovi dopraje. Samozrejme táto prajnosť súvisí aj s finančnou situáciou.
Ak máte naozaj hlboko do vrecka, skúste sa aspoň vyvarovať kúpe príliš krikľavých, farebných, či prečačkaných vecičiek. Aj v lacných obchodoch sa dá kúpiť biele, či krémové oblečenie, ktoré neobsahuje farbivá, na lístku si môžete prečítať zloženie látky. Ak ide o čistú bavlnu, nemáte sa čoho báť ani na trhovisku.

Tiež to ale neznamená, že všetky veci predávané v „číňakoch“, alebo na trhoch musia byť zlé a zdraviu škodlivé. Tak ako nie je s istotou možné tvrdiť ani to, že drahá a značková vec, musí byť určite zdraviu škodlivá.
Je predovšetkým na obozretnosti a predstavivosti každého rodiča, aby sa sám na základe spomínaných indícií presvedčil pri kúpe danej veci o jej škodlivosti.

Pomôckou vám taktiež môže byť pravidelne aktualizovaný zoznam nebezpečných, či zdraviu škodlivých látok a hračiek na našom webe.

Pozrite si databázu nebezpečných výrobkoch na baby-webe!

Na Babywebe tiež nájdete:

Hračky, s ktorými sa deti učia
Hráme sa s dieťatkom
Príprava bytu na príchod bábätka
Detský nábytok


Zdroje:

  • www.soi.sk
  • www.greenpeace.org
  • www.zena.atlas.sk
23.3.2011 8:12| autor: Jana Vahančíková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist