27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

Povinné očkovanie na Slovensku

Okrem očkovania proti tubekulóze, ktoré dieťa absolvuje počas prvých 6. týždňov života sa v dojčenskom období do 1. roka deti očkujú dvoma očkovacími látkami.

Prvou je hexavalentná šesťzložková vakcína, ktorá chráni deti pred šiestimi ochoreniami: diftéria (záškrt), tetanus, pertussis (čierny kašeľ), ďalej proti invazívnym hemofilovým infekciám, poliomyelitíde (detskej obrne) a hepatitíde (žltačke) typu B.

Druhou je pneumokoková konjugovaná vakcína. Po dovŕšení 15. mesiaca veku sa podáva jedna očkovacia látka: kombinovaná vakcína proti mumpsu, osýpkam a rubeole.

V rámci povinného očkovania sa na Slovensku podávajú tieto vakcíny:

• Očkovanie proti tuberkulóze – BCG vakcína, ktorá chráni pred rozvojom závažnej formy tuberkulóznej infekcie ako je roztrúsená pľúcna forma, zápal mozgových blán a iné život ohrozujúce stavy hlavne v dojčenskom veku.
• Hexavalentná (šesťzložková) vakcína, ktorá chráni deti pred 6 ochoreniami: diftéria (záškrt), tetanus, pertussis (čierny kašeľ), ďalej proti invazívnym hemofilovým infekciám, poliomyelitíde (detskej obrne) a hepatitíde (žltačke) typu B. Ochrana pred prvými troma chorobami (diftéria, tetanus, pertussis) bola po desaťročia zabezpečovaná jednou spoločnou vakcínou DTP. Očkovania voči invazívnym hemofilovým infekciám, poliomyelitíde a hepatitíde B boli do očkovacieho kalendára pridávané postupne v priebehu rokov. Proti niektorým z týchto ochorení je možné očkovať aj izolovane, teda s použitím samostatnej vakcíny pre každé ochorenie.
• Pneumokoková konjugovaná vakcína chráni pred najzávažnejšími ochoreniami spôsobenými pneumokokmi. Do očkovacieho kalendára bola vakcína pridaná v roku 2009.
• MMR vakcína je trojzložková vakcína proti vírusovým ochoreniam osýpok, mumpsu a rubeoly.

Tip: Pozrite si aktuálny kalendár povinného pravidelného očkovania.

Viac informácií nájdete na www.sprievodcaockovanim.sk

13. 5. 2010 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázok používateľa

takže na Slovensku sa ešte neočkuje proti rotavirom? V ČR ano, ale mozno som nieco prehliadla. Ja som chcela dat syna ockovat proti klistom, ale rozmyslela som si to, pretoze sa bojim reakcie na ockovanie. Je toho uz tolko popisaneho. Sice mava z ockovania len teplotu a tu zrazim Nurofenom, ale aj tak mam uz strach.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené