21. 10. 2016  |  Meniny: Uršuľa

Potrebujete ísť s dieťaťom lekárovi alebo ste ochoreli?

Nástupom do zamestnania sa starostlivosť o vášho drobca stáva v mnohých ohľadoch náročnejšia. Čo robiť, keď potrebujete ísť s dieťaťom lekárovi, alebo ochoriete vy alebo vaše dieťa?
foto: istock.com

Ak máte nejasnosti, pokúsime sa ich vyriešiť. Máme pre vás informácie, na čo máte podľa zákonníka práce nárok.

Pracovné voľno s náhradou mzdy

Ak potrebujete ísť na vyšetrenie k lekárovi, zamestnávateľ má podľa zákona povinnosť uvoľniť vás na nevyhnutný čas potrebný na návštevu lekára. O vyšetrení musíte priniesť potvrdenie (teda závisí od firmy, či ho od vás požaduje). Takto môžete v práci chýbať 7 dní v rámci jedného roka, samozrejme, že neprítomnosť ráta na hodiny, prípadne aj minúty :). Ak potrebujete navštíviť lekára nad tento limit, tak vás zamestnávateľ uvoľní, ale už bez náhrady mzdy. Samozrejme, všetko závisí od vášho šéfa a dohody v práci.

Ďalších sedem dní

Zákon myslí aj na tých, ktoré sprevádzajú k lekárovi rodinného príslušníka. Aj v tomto prípade vás musí zamestnávateľ uvoľniť. Využívajú to napríklad mamičky, keď idú k lekárovi so svojím pokladom. Návštevu treba dokladovať, pričom náhrada mzdy sa poskytuje len jednému z rodinných príslušníkov. Na sprevádzanie môžete čerpať ďalších 7 dní v roku. Okrem toho má tehotná žena nárok na voľno s náhradou mzdy na všetky preventívne prehliadky súvisiace s tehotenstvom. Manžel má tiež nárok na platené voľno pri narodení dieťaťa na čas nevyhnutný na prevoz manželky do nemocnice a späť. Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytuje ešte aj v ďalších prípadoch, ako napríklad pohreb a podobne.

Mohlo by vás zaujímať:

Späť do práce
Kariéra verzus materstvo

Ošetrovanie člena rodiny

Ak ste zamestnancom a ochorie vám niekto blízky, máte možnosť ísť na takzvanú OČR-ku. Keď je choré vaše dieťa, manžel/ka, rodič alebo rodič manžela/ky, máte nárok na ich ošetrovanie a počas prvých 10 dní aj na dávku ošetrovné. Musíte však splniť podmienku doby nemocenského poistenia 270 dní počas dvoch predchádzajúcich rokov. Ošetrovné môžete poberať aj na zdravé dieťa do 10 rokov. Ide napríklad o prípady, keď človek, ktorý sa inak staral o dieťa, ochorel alebo zariadenie, kam vaše dieťa chodí, bolo z určitých dôvodov zatvorené.

Ošetrovné môže poberať len jeden poistenec a vypláca ho sociálna poisťovňa mesiac pozadu. V prípade, že sa staráte súčasne o dve osoby, nemáte len starostí vyše hlavu, okrem toho máte nárok len na jednu dávku. Ošetrovné je vo výške 55 percent z denného vymeriavacieho základu.

V prípade, že vaše dieťa ochorie znovu po uplynutí 10 dní, môžete poberať ošetrovné opäť len vtedy, ak to bola recidíva ochorenia po prerušení, teda nie ak ochorenie pokračuje kontinuálne.

Na Babywebe tiež nájdete:

Samoživitelia – osamelí rodičia
Ako vhodne podporovať imunitu u detí
Desať najčastejších otázok a odpovedí o alergiách a astme

16. 10. 2013 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázok používateľa

Tym si prejdu urcite vsetci rodicia. Teda, najma mamky. Bolo by fajn mat zamestnavatela, ktory to pochopi, ale ak je dieta prilis casto chore... Suhlasim, mamadenka, ze najhorsie je nadopovat dieta a dat ho chore medzi ostatne deti. Je to nezodpovedne voci ostatnym. A potom sa tych chorob nie a nie zbavit. Tiez mam dcerku v skolke. Vecne nieco prinesie, doma si ju preliecim, chytime to aj my ostatni, uzivame nurofen, aspyrin a ked sa vrati do skolky o chvilu pride s niecim znova...

Obrázok používateľa

ja som sa tiez toho bala, ked mala sla do skolky, ale nakoniec to bolo ok. Myslim, ze je to aj psychicke, ze vedela, ze proste nemoze byt chora, lebo uz maminka chodi do prace. Ale jasne, ze sem tam bola, ale tak 2 krat do roka sa to dalo. Najhorsie su skolky, co vezmu aj chore dieta, alebo nejake matky daju decko do skolky aj chore. rano mu daju Nurofen, aby to tam prezilo a potom sa nakazia dalsie deticky.

Obrázok používateľa

Netreba sa bat. Ja som mala, samozrejme, tiez obavy, ked syn nastupoval do skolky, ale zvladol to dobre. Obcas chory bol, ale nic vazne. Dvakrat za dva roky bral antibiotika - to myslim, nie je take vazne. Vacsinou mal len nejaku virozu, ktoru sme zahnali domacim liecenim a nurofenom. Zamestnavatela som riesit nemusela, lebo som este doma na rodicovskej s mladsou dcerkou...

Obrázok používateľa

Od septembra sa chystam do prace. Dcerka nastupuje do jasli. Mam z toho obavy. Ako to bude zvladat a tiez, aby nebyvala casto chora. Ako ste to zvladali vy?

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené