25. 5. 2017  |  Meniny: Urban

Pôrodné bolesti a pôrod


Konečne sa skončili dlhé týždne čakania. Prichádzajú pôrodné bolesti. Je to vyvrcholenie vašej ťarchavosti a od chvíle, keď po prvý raz uvidíte svoje dieťa, vás delí už len niekoľko hodín.
Naplní vás vzrušené očakávanie, ale aj obavy z toho, ako prebehne pôrod. Budete sa cítiť vyrovnanejšie, keď sa naň dobre pripravíte.

Pôrod môže byť hlbokým zážitkom, keď budete vedieť, čo sa s vaším organizmom deje v každej fáze pôrodu a s čím môžete rátať. Vopred si nacvičte uvoľňovacie a dýchacie cvičenia, aby vám pomohli zvládnuť sťahy a bolesti. Nebuďte sklamaná, ak pôrod nebude prebiehať presne tak, ako ste predpokladali.

Ide o pôrodné bolesti?
Môžu vás trápiť obavy, že nebudete vedieť rozoznať, či skutočne ide o pôrodné sťahy. To je však veľmi nepravdepodobné. Hoci prvé pôrodné sťahy sa dajú pomýliť s predzvestnými sťahmi, ktoré sa vyskytujú počas posledných týždňov ťarchavosti, podľa ďalších príznakov zrejme budete vedieť rozoznať, že sa už začína pôrod.

Príznaky začínajúceho sa pôrodu
Krvácanie
Zvyčajne sa pred začatím pôrodných sťahov alebo v ich prvej fáze vyplaví z pošvy zátka hustého hlienu s prímesou krvi, ktorá upchávala hrdlo maternice. Čo robiť? Môže sa to stať niekoľko dní pred začiatkom pôrodu. Počkajte preto, kým sa dostavia pravidelné bolesti v krížoch alebo v podbruší alebo kým vám neodtečie plodová voda. Iba potom zatelefonujte do nemocnice alebo pôrodnej asistentke.

Odtok plodovej vody
Blanový vak s tekutinou obklopujúcou dieťa môže kedykoľvek počas kontrakcií prasknúť. Plodová voda môže odtiecť naraz, ale častejšie odteká tenkým pramienkom, lebo hlavička dieťaťa už klesla do panvy a obmedzuje odtekanie plodovej vody.
Čo robiť?
Okamžite zatelefonujte do nemocnice alebo pôrodnej asistentke. Musíte byť hospitalizovaná, aj keď nemáte sťahy, lebo môže hroziť infekcia. Medzitým si dajte vložku, aby vám zachytila vytekajúcu plodovú vodu.

Sťahy
Môžu sa začať tupými bolesťami v krížoch alebo vám bolesť začne vystreľovať do stehien.
Časom pravdepodobne pocítite v podbruší sťahy podobné bolestiam počas menštruácie. Čo robiť? Keď sa vám sťahy budú zdať pravidelné, odmerajte si ich časové intervaly. Ak si myslíte, že sa už začína pôrod, zatelefonujte do nemocnice alebo ženskej sestre.
Ak sťahy nie sú pričasté (každých päť minút) alebo nie sú priveľmi bolestivé, netreba okamžite ísť do nemocnice. Prvý pôrod spravidla trvá 12 až 14 hodín a neraz je lepšie niekoľko hodín z tohto času stráviť ešte doma. Opatrne sa prechádzajte, a keď sa vám zažiada, odpočiňte si. Ak chcete, relaxujte v polohe, ktorá vám vyhovuje. Môžete si niečo
ľahkého zajesť. Z domu odchádzajte až vtedy, keď budú sťahy veľmi silné a budú nasledovať asi v päťminútových intervaloch.

Falošne signály
Počas ťarchavosti sa v maternici občas môžu objaviť jemné sťahy. V posledných týždňoch sa tieto predzvestné sťahy zosilnia, takže si môžete myslieť, že sú to už pôrodné bolesti. Ale skutočné predpôrodné sťahy sú veľmi pravidelné a ich intenzita a frekvencia vzrastajú, takže by ste mali vedieť rozlíšiť, či už naozaj ide o pôrodné bolesti.

Prvá doba pôrodná
Počas tejto doby svaly maternice pravidelnými kontrakciami otvárajú krček (cervix), aby ním dieťa pri pôrode mohlo prejsť. Pri prvom dieťati to trvá približne desať až dvanásť hodín. Nebuďte prekvapená, ak vás v tejto chvíli zrazu pochytí panika. Akokoľvek dobre budete pripravená, pocit, že sa vášho tela zmocňuje niečo, čo nemôžete ovplyvniť, môže vyvolať strach. Usilujte sa byť pokojná a riaďte sa pokynmi svojho tela. Práve teraz najviac oceníte, ak pri vás bude váš partner alebo dobrá priateľka, najmä ak sú s pôrodom oboznámení a navštevovali predpôrodný kurz.


Prijatie do nemocnice
Len čo prídete do nemocnice, ujme sa vás ženská sestra a vykoná niekoľko potrebných vyšetrení.

Otázky pôrodnej asistentky
Pôrodná asistentka si prezrie vašu zdravotnú kartu a tehotenský preukaz. Spýta sa vás, či vám už odtiekla plodová voda a či ste už mali krvácanie. Bude sa informovať o priebehu sťahov, to znamená, kedy sa začali, aká je ich frekvencia, čo pri nich pociťujete a ako dlho trvá jedna kontrakcia.

Vstupná prehliadka
Po tom, čo ste sa prezliekli do nemocničného oblečenia alebo do vlastnej nočnej košele, vám ženská sestra odmeria krvný tlak, teplotu a pulz. Vaginálnym vyšetrením zistí, nakoľko sa už otvoril krček maternice.

Vyšetrenie dieťaťa
Ženská sestra pohmatom zistí polohu dieťaťa a fetálnym stetoskopom alebo ultrazvukovým prístrojom si vypočuje ozvy jeho srdca. Môže vám urobiť aj 20-minútové vstupné kardiotokografické vyšetrenie. Tým sa ubezpečí, že dieťa má počas sťahov dostatočný prísun kyslíka.

Infekcia streptokokom skupiny B
Asi desať percent žien je bacilonosičmi streptokoku skupiny B (baktérie, ktorá môže spôsobiť vážnu infekciu novorodencov,
najmä v prípade, ak je ich pôrodná hmotnosť nízka). Riziko infekcie sa zvyšuje, ak plodový vak pukne predtým, než sa začnú sťahy.
Ak viete o tom, že ste bacilonosičkou tejto baktérie, alebo ak ide o predčasný pôrod, alebo ak vám plodový vak pukne ešte pred začiatkom rodenia, počas pôrodu vám môžu dať antibiotikum, ktoré vás a vaše dieťa ochráni pred infekciou.

Vaginálne vyšetrenia
Ženská sestra vám môže pravidelnými vyšetreniami zistiť polohu dieťaťa a stupeň otvorenosti krčka maternice. Ak vám nič nepovie, opýtajte sa na výsledok. Určite vás povzbudí správa, že krček maternice sa už otvára, nemusí sa to však udiať rýchlo.
Vyšetrenie sa spravidla robí medzi sťahmi, takže ženskej sestre povedzte, keď prichádza ďalší sťah. Pokúste sa čo najviac sa uvoľniť, aby ste minimalizovali nepríjemné pocity. Môžete si pomáhať aj priložením masky dýchacieho prístroja.

Krček maternice počas pôrodu
Za normálnych okolností je krček maternice uzavretý prstencom svalov. Ďalšie svaly sa tiahnu od krčka nahor smerom k maternici. Tieto svaly sa počas pôrodu skracujú a vťahujú krček do maternice, čím ho súčasne rozťahujú, aby bol dostatočne otvorený pri prechode hlavičky dieťaťa.

Polohy počas prvej doby pôrodnej
Počas prvej doby si môžete vyskúšať niekoľko polôh. V rozličných fázach pôrodu vám zrejme budú vyhovovať odlišné polohy. Nacvičte si ich vopred, aby ste prirodzené pokyny svojho tela mohli bez problémov splniť. Partner pri pôrode Ak nemáte partnera, alebo ak nechce byť pri pôrode, požiadajte svoju matku, sestru či priateľku, aby s vami zostali.

Poloha v stoji

Začiatok pôrodu
Počas prvých sťahov sa o niečo oprite, napríklad o stenu, o operadlo stoličky alebo o nemocničnú posteľ.

Odpočinok
Keď na začiatku pôrodu chodíte hore-dolu, možno vám počas sťahov dobre padne oprieť sa o vášho partnera. Môže vám pritom pomasírovať spodnú časť chrbta alebo vám hladiť plecia.

Zostaňte vo vzpriamenej polohe
Kým to je možné, zostaňte vo vzpriamenej polohe. Vďaka tomu bude pretrvávať tlak na spodnú časť maternice, čo napomôže vyvolanie silných sťahov.

Čo môže urobiť váš partner
• Počas sťahov ju utešujte a buďte jej oporou. Nech vás nerozladí, ak sa na vás rozkričí, vy ste pre ňu aj tak dôležitý.
• Pripomeňte jej uvoľňovacie a dýchacie cvičenia, ktoré sa naučila.
• Utierajte jej pot z čela, dajte sa jej napiť vody, držte ju za ruku, masírujte jej chrbát, navrhnite jej zmenu polohy alebo urobte čokoľvek iné, čo pomôže. Zistite vopred, aké dotyky a aká masáž jej robia dobre.
• Buďte prostredníkom medzi vašou partnerkou a nemocničným personálom. Snažte sa jej splniť želania, najmä tie, ktoré sa týkajú rôznych spôsobov tlmenia bolestí.

Pôrod do vody
Ponorenie do vody, ktorá má telesnú teplotu, vám pomôže relaxovať a poskytne vám úľavu od bolesti. Niektoré nemocnice majú pôrodné bazény a dajú sa prenajať aj prenosné bazéniky na pôrod doma. Ak chcete rodiť do vody, je nevyhnutné, aby vám asistovala ženská sestra, ktorá má skúsenosti s rodením do vody.

Poloha na štyroch
Spustite sa na kolená a oprite sa o dlane. Môžete to skúsiť na matraci, možno to bude pohodlnejšie. Vytáčajte panvu z jednej strany na druhú. Neprehýbajte chrbát. Medzi sťahmi odpočívajte tak, že sa skloníte a položíte hlavu na ruky. Pomôže pri bolesti krížov, upokojí vás a uvoľní.
Partner vám môže masírovať telo pri koreni chrbtice tak, že spodnou hranou dlane bude robiť pevné, krúživé pohyby. Mastencový púder zabráni treniu. Kľaknite si, kolená a chodidlá dajte od seba, hlavu si položte na navŕšené vankúše alebo vrecko s fazuľou. Snažte sa udržať čo najviac vzpriamenú polohu. Medzi kontrakciami si sadnite na bok.

Dýchanie počas prvej doby pôrodnej

Na začiatku a na konci sťahov dýchajte zhlboka a rovnomerne, vdychujte nosom a vydychujte ústami. Keď sťahy vrcholia, skúste plytkejšie dýchanie v kratších časových intervaloch. Vdychujte a vydychujte pritom ústami. Týmto spôsobom nedýchajte dlho, lebo sa vám môže zatočiť hlava.
Kľak v predklone. Kľaknite si s nohami mierne rozkročenými a predkloňte sa na navŕšené vankúše alebo na matrac. Neprehýbajte chrbát, snažte sa ho držať čo najrovnejšie. Medzi sťahmi si sadnite.

Ako sa dajú zmierniť bolesti
• Medzi sťahmi sa prechádzajte, pomôže vám to fyzicky sa vysporiadať s bolesťou. Počas sťahov sa pohodlne uložte.
• Pokúste sa byť čo možno najviac vzpriamená, aby sa hlava dieťaťa pevne opierala o krček maternice a kontrakcie boli silnejšie a účinnejšie.
• Sústreďte sa na dýchanie, ktoré vás upokojí a odpúta vám myseľ od sťahov.
• Medzi sťahmi relaxujte (pozri na s. 48 a 49), aby ste nazbierali sily na čas, keď ich budete potrebovať.
• Spievajte alebo hoci aj stenajte či nariekajte, aby ste si uľavili od bolesti.
• Pozerajte sa na nejaký pevný bod alebo na niečo, čo vám pomôže odpútať pozornosť od sťahov.
• Myslite vždy len na prebiehajúci sťah, a nie na tie, ktoré budú nasledovať. Považujte každú kontrakciu za vlnu, cez ktorú sa musíte preplaviť k dieťaťu.
• Často chodievajte močiť, aby dieťaťu neprekážal plný močový mechúr.

Masáž krížov
Pomôže pri bolesti krížov, upokojí vás a uvoľní. Partner vám môže masírovať telo pri koreni chrbtice tak, že spodnou hranou dlane bude robiť pevné, krúživé pohyby. Mastencový púder zabráni treniu. Kľaknite si, kolená a chodidlá dajte od seba, hlavu si položte na navŕšené vankúše alebo vrecko s fazuľou. Snažte sa udržať čo najviac vzpriamenú polohu. Medzi kontrakciami si sadnite na bok.

Pôrodné bolesti v krížoch
Pri postupe dieťaťa pôrodným kanálom môže jeho hlavička tlačiť na chrbticu a spôsobovať vám bolesti chrbta.

Aby tieto bolesti prestali:
• nakloňte sa počas kontrakcií dopredu, napríklad tak, ako v polohe na štyroch, aby hmotnosť dieťaťa netlačila na chrbticu.
• Kývajte panvou zboka nabok.

Medzi sťahmi sa prechádzajte;
• požiadajte svojho partnera, aby vám pomasíroval chrbát alebo aby vám medzi kontrakciami pridržal na krížoch termofor.

Prechodná doba pôrodná
Najťažšou fázou pôrodu je spravidla čas na konci prvej doby, keď sú sťahy najsilnejšie. Trvajú asi minútu a prichádzajú v minútových intervaloch, takže medzi nimi niet času na oddych. Tento čas trvá zvyčajne okolo pol hodiny a je známy ako prechodná doba. Môžete sa cítiť unavená a deprimovaná alebo budete plačlivá a podráždená, či budete mať len zlú náladu. Pravdepodobne stratíte akúkoľvek predstavu o čase a medzi sťahmi vás ovládnu driemoty. Bežná je aj nevoľnosť, vracanie a triaška. V tom štádiu budete pravdepodobne túžiť jedine po tom, aby ste už pôrod mali čím skôr za sebou. Ku koncu vás môže silne nutkať na tlačenie. Ak je však na to ešte priskoro a krček maternice ešte nie je úplne otvorený, mohol by vám opuchnúť. Je dôležité, aby ste pôrodnej asistentke povedali, kedy začnete cítiť nutkanie tlačiť. Vtedy vás zrejme vyšetrí, aby zistila, či je krček maternice úplne otvorený. Ak ešte nie je, požiada vás, aby ste počas kontrakcií dýchali (pozri graf vpravo hore). Pomôže vám to prekonať nutkanie tlačiť, až kým sa krček maternice neotvorí asi na 10 cm. Keď sa vám vtedy žiada zmeniť polohu, kľaknite si, predkloňte sa, zložte si hlavu na ruky a zadok vystrčte dohora, čo vám môže pomôcť prekonať nutkanie tlačiť. Ak vám ešte neodtiekla plodová voda, počas prechodnej doby sa tak veľmi pravdepodobne stane. Vtedy pocítite, ako vytryskla alebo ako tečie iba slabý pramienok. Bez vaku s plodovou vodou hlava dieťaťa silnejšie tlačí na spodnú časť maternice a pôrod sa spravidla urýchli.

Dýchanie počas prechodnej doby

Ak nutkanie tlačiť príde príliš skoro, dva razy krátko vdýchnite a vydýchnite, potom pomaly vyfúknite vzduch v sprievode zvukov „fu, fu“. Keď nutkanie tlačiť pominie, pomaly a vyrovnane vydýchnite.

Čo môže urobiť váš partner
• Pokúste sa partnerke pomôcť pri uvoľnení, povzbudzujte ju a utierajte jej pot. Ak nechce, aby ste sa jej dotýkali, poslúchnite ju.
• Dýchajte s ňou počas sťahov.
• Natiahnite jej hrubé ponožky, ak dostane triašku, a pridŕžajte jej nohy.
• Ak už chce tlačiť, okamžite zavolajte pôrodnú asistentku.

Krček maternice počas pôrodu

Pri otvorenosti na 7 cm krček pevne obopína hlavičku dieťaťa.

Keď už pôrodná asistentka krček maternice nenahmatá (asi pri otvorení na 10 cm), znamená to, že je úplne otvorený.

Druhá doba pôrodná
Len čo sa krček maternice úplne otvorí, pocítite tlak v oblasti konečníka, čím nastáva druhá doba pôrodu. Táto doba vám bude prinášať omnoho väčšie uspokojenie ako prvá, lebo teraz sa už aj vy aktívne zapájate do pôrodu tým, že vytláčate dieťa von. Aj keď sú sťahy silnejšie, zďaleka nie sú také zlé ako predtým. Tlačenie je namáhavé, ale pôrodná asistentka a váš partner vám pomôžu nájsť najvhodnejšiu polohu. Asistentka vás bude povzbudzovať a bude vám radiť, kedy je najúčinnejšie potlačiť. Neponáhľajte sa a nachádzajte v tlačení uspokojenie. Ak rodíte po prvý raz, táto doba spravidla trvá asi hodinu.

Dýchanie počas druhej doby pôrodnej

Keď sa vám žiada tlačiť (čo môže nastať niekoľko ráz počas sťahov), zhlboka sa nadýchnite, na chvíľu zadržte dych a s výdychom súčasne potlačte. Medzi dvoma tlačeniami sa niekoľko ráz v záujme upokojenia zhlboka nadýchnite. Keď sťahy doznievajú, pomaly sa uvoľňujte.

Rôzne polohy pri pôrode
Keď tlačíte, snažte sa zostať čo najviac vzpriamená – v súlade so zemskou príťažlivosťou, nie proti nej.

Vzpriamený sed
Jednou z možných polôh pri pôrode je aj sed s chrbtom podopretým vankúšmi alebo klinovým matracom. Bradu skloňte na hruď a pri tlačení si chyťte nohy pod kolenami. V prestávke medzi sťahmi sa uvoľnite a oprite o vankúše.

Pomocníci vás môžu podopierať na obidvoch stranách.

Drep a kľak
Drep je výborná poloha pri pôrode. Ak ste však túto polohu predtým nenacvičovali (pozri na s. 47), po chvíli vás môže unaviť. Ak si váš partner sadne na okraj stoličky s roztiahnutými kolenami, môžete si čupnúť medzi jeho kolená a hlavu si oprieť o jeho stehná.Kľak môže byť menej únavný než drep a je to tiež vhodná poloha na tlačenie. Ak sa z oboch strán budete môcť o niekoho oprieť, budete sa cítiť stabilnejšie. Možno vám bude vyhovovať aj poloha „na štyroch“. Chrbát pritom držte rovno.

Ako uľahčiť pôrod
• Počas sťahov plynulo a vytrvalo tlačte.
• Snažte sa uvoľniť svalstvo panvového dna, až kým nenadobudnete pocit, že dávate pôrodu voľný priechod.
• Uvoľnite svalstvo tváre.
• Nerobte si starosti s ovládaním čriev či močového mechúra.
• V prestávkach medzi sťahmi čo možno najviac odpočívajte, aby ste si našetrili sily na ďalšie tlačenie. Drep a kľak Drep je výborná poloha pri pôrode. Ak ste však túto polohu predtým nenacvičovali po chvíli vás môže unaviť. Ak si váš partner sadne
na okraj stoličky s roztiahnutými kolenami, môžete si čupnúť medzi jeho kolená a hlavu si oprieť o jeho stehná.

Ľah na boku
Ľah na boku je vhodný na spomalenie priebehu pôrodu. Partner vám môže podoprieť hornú nohu.

Čo môže urobiť váš partner
• Pomôžte partnerke v prestávke medzi sťahmi relaxovať a naďalej ju povzbudzujte a buďte jej oporou.
• Len čo uvidíte hlavu dieťaťa, oznámte jej to. Nebuďte však prekvapený, ak vás počas pôrodu nebude vnímať.

Narodenie dieťaťa
Nastalo vyvrcholenie pôrodu a dieťa sa čochvíľa narodí. Po všetkej tej námahe sa
konečne môžete po prvý raz dotknúť hlavičky vášho dieťatka hneď, len čo sa ukáže. Prítomnosť vášho partnera vás môže upokojiť a dodať vám sebadôveru počas dlhých hodín predpôrodných bolestí a pôrodu. Ak ste obaja navštevovali predpôrodný kurz, spolu ste sa na túto chvíľu pripravovali. Váš partner vám môže radiť, byť vám oporou a pripomínať vám dýchacie a relaxačné techniky.

Samotná sila svalových sťahov vo vás môže vyvolať pocit, že sa vám telo „vymklo z rúk“ a vy ste úplne bezmocná. Budete mať úplne nové telesné pocity. Partner vám môže trieť chrbát, špongiou zvlažiť čelo a pomáhať vám odratúvať čas počas sťahov, aby ste s jeho pomocou mohli tlačiť. Jeho účasť v ňom posilní pocit, že aj on sa podieľa na pôrode. Ak tam váš partner nemôže byť, určite vám dobre padne pomoc blízkej priateľky či priateľa alebo niekoho z rodiny. Čoskoro budete môcť vziať dieťatko do náruče. Po jeho narodení pravdepodobne pocítite veľkú úľavu, ale možno aj prekvapenie. Od radosti vám budú tiecť slzy a zmocní sa vás pocit nehy voči dieťaťu. Akokoľvek je pôrod únavný, bolestivý a emocionálne náročný, narodenie vášho dieťatka sa nesporne stane mimoriadnym zážitkom, ktorý sa vám hlboko vryje do mysle i do srdca.

1. Hlava dieťaťa sa posúva bližšie k otvoru pošvy.
Váš partner môže zbadať vydutinu, svedčiacu o tom, že hlava tlačí na dno panvy. Čoskoro uvidí aj hlavu, ktorá sa pri každom sťahu pohne o kúsok dopredu, hoci po doznení sťahu sa možno trošku vráti späť. Nebuďte nešťastná, je to úplne normálne.

2. Keď už vidno celé temeno, pôrodná asistentka vás požiada, aby ste netlačili, pretože ak sa hlava porodí príliš rýchlo, môže sa vám natrhnúť hrádza. Preto prestaňte tlačiť a chvíľu rýchlo dýchajte plytkým dýchaním. Ak hrozí natrhnutie hrádze alebo ak je dieťa ohrozené, urobia vám nástrih. S postupným rozširovaním vaginálneho otvoru budete pociťovať pálčivú bolesť, ale iba chvíľku, lebo čoskoro v dôsledku maximálneho napnutia tkanivá znecitlivejú.

3. Hlava sa rodí dolu tvárou. Pôrodná asistentka skontroluje pupočnú šnúru, aby sa ubezpečila, že nie je obkrútená okolo krku dieťaťa. (Ak je, spravidla ju možno po pôrode stiahnuť cez hlavu.) Potom dieťa otočí hlavu na jednu stranu, takže je paralelne s líniou jeho pliec. Pôrodná asistentka alebo detská sestra mu vyčistia oči, nos a ústa, a ak treba, trubičkou odsajú tekutinu z horných dýchacích ciest.

4. Pri ďalších dvoch sťahoch telo vykĺzne von. Pôrodná asistentka spravidla chytí dieťa pod pazuchami a položí vám ho na brucho. Vtedy bude s vami ešte stále spojené pupočnou šnúrou. Po pôrode vaše dieťa nebude celkom ružové. Bude pokryté novorodeneckým mazom a na jeho koži budú stopy po krvi. Možno bude plakať. Ak dýcha normálne, hneď si ho môžete zobrať do rúk a priložiť si ho k prsníku. Ak dieťa pravidelne nedýcha, pôrodná asistentka mu uvoľní dýchacie cesty, a ak je to potrebné, dá mu kyslík.

Tretia doba pôrodná
Počas pôrodu alebo tesne po ňom dostanete injekciu, ktorá spôsobí silné kontrakcie maternice a rýchle pôrod placenty. Ak by ste čakali na prirodzené vypudenie placenty, mohli by ste stratiť veľa krvi, dokonca by mohlo hroziť až vykrvácanie. Vopred sa o tom porozprávajte so ženskou sestrou. Na uľahčenie pôrodu placenty vám pôrodná asistentka položí ruku na brucho a druhou rukou bude jemne ťahať pupočnú šnúru, aby sa placenta mohla uvoľniť. Po pôrode placenty skontroluje jej celistvosť a či na nej nie sú nejaké zmeny.

Po pôrode
Po pôrode sa pupočná šnúra podviaže a odstrihne. Sestra z novorodeneckého oddelenia dieťa odváži a odmeria. Potom ho prezrie, aby sa presvedčila, že je všetko v poriadku. V prípade potreby môže dieťa dostať vitamín K ako prevenciu proti prípadnému krvácaniu. Rodičku po pôrode očistia, ošetria, a keď treba, zašijú.

Bodovací systém podľa Apgarovej
V prvej minúte po narodení pôrodník zhodnotí dýchanie dieťaťa, tlkot srdca, farbu pokožky, napätie svalstva, reakcie na podnety a určí podľa Apgarovej body od 0 do 10. Väčšinou sa rozpätie bodov pohybuje medzi 7 až 10. Dieťa sa opäť otestuje v 5., 10. a 15. minúte, takže i v prípade, že pri prvom vyšetrení bol počet bodov nízky, pri druhom a ďalších je predpoklad, že sa zvýši.

Stali ste sa rodinou
Po pôrode môžete odpočívať a stráviť niekoľko pokojných chvíľ osamote so svojím práve narodeným dieťaťom.

10. 12. 2009 |

Naposledy navštívené