27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

Pôrod koncom panvovým

Poloha plodu koncom panvovým, teda zadočkom dopredu, je poloha fyziologická a za určitých podmienok dobre poroditeľná.

Na konci tehotenstva sa vyskytuje u 3 % žien. Pôrod je spojený s vyšším rizikom komplikácií najmä pre plod. Poloha plodu sa u väčšiny žien zistí pri pravidelných kontrolách v poradni ešte pred pôrodom. Vhodná je včasná preventívna hospitalizácia v 38. týždni tehotenstva. Ultrazvukovým vyšetrením sa poloha plodu overí a vykoná sa ultrazvukový hmotnostný odhad plodu.

K spontánnemu vaginálnemu pôrodu sa pristupuje vtedy, ak plod nalieha zadočkom alebo zadočkom so skrčenými nohami a hmotnostný odhad je 2 500 – 3 500g. Dôležité je aj to, či má žena priestornú panvu, jej vek, koľkýkrát rodí a predchádzajúce komplikácie počas tehotenstva a pri pôrode. Ak pôrodu predchádza cisársky rez, je to indikácia na ukončenie tehotenstva opäť cisárskym rezom. Sporná je otázka pôrodu u prvorodičiek. Často sa cisársky rez vykonáva z preventívnych dôvodov. Prístup je teda individuálny a niekedy nie je ľahké sa správne rozhodnúť.

Vedenie pôrodu je rovnaké ako pri pôrode pri polohe hlavičkou dopredu. Pôrod môže trvať dlhšie, pretože tlak na pôrodné cesty nie je taký ako pri pôrode hlavičkou. Nežiaduci býva predčasný odtok plodovej vody.
Veľmi dôležitá je spolupráca rodičky a pôrodníkov.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené