Pôrod do vody

Mnohé ženy majú pozitívnu skúsenosť s pobytom v sprche alebo vo vani počas prvej doby pôrodnej. Narodenie bábätka do vody však zatiaľ u nás nie je príliš bežné. Tento spôsob pôrodu sa pritom považuje za jeden z najšetrnejších pre matku i pre dieťa.

Výhody pre matku

Teplá voda uvoľňuje svalstvo a vďaka tomu tlmí bolesť a zároveň stimuluje produkciu hormónu oxytocínu, ktorý pri pôrode vyvoláva sťahy maternice a po pôrode sa v zásadnej miere podieľa na nástupe laktácie a zohráva tiež dôležitú úlohu pri rozvoji ranej väzby medzi matkou a jej dieťaťom.

Pôrod do vody je spojený s nižšou potrebou farmakologického tlmenia bolesti, s nižšou mierou vonkajších zásahov do pôrodu (a tým aj s nižším rizikom nutnosti operatívneho ukončenia pôrodu) a dokonca aj s nižším percentom poranenia pôrodných ciest (hrádza je vďaka pôsobeniu teplej vody pružnejšia a lepšie sa prispôsobuje priechodu hlavičky).

To všetko umocňuje dobrý zážitok z pôrodu, posilňuje materské kompetencie ženy a pomáha jej prispôsobiť sa novej rodičovskej role.

Výhody pre bábätko

Výhody, ktoré pôrod do vody prináša matke, ako rýchlejší priebeh pôrodu a menšia miera zásahov do pôrodu, sú výhodou aj pre novorodencov. Pre bábätko je tento spôsob pôrodu ohľaduplnejší aj vďaka tomu, že po tom, ako sa deväť mesiacov vyvíjalo a rástlo vo vodnom prostredí, sa prirodzene presunie z jedného „vodného kúpeľa“ do druhého. Jeho adaptácia na život mimo maternice je teda pozvoľnejšia a ľahšia.

Kedy áno a kedy radšej nie

Rodiť do vody môže žena s fyziologickým tehotenstvom a za predpokladu, že nemá žiadne zdravotné problémy a ukončila 37. týždeň tehotenstva. Kontraindikáciou je potom akákoľvek patológia v priebehu prvej alebo druhej pôrodnej fázy, podanie analgetík či aplikácia epidurálnej analgézy. Rodiť do vody nie je možné ani v prípade, že odteká zakalená voda alebo rodička trpí infekciou (napríklad hepatitídou, HIV a pod.).

Bábätko by nemalo byť v polohe panvovým koncom. Zatiaľ čo v zahraničí sa do vody rodia aj dvojčatá, v našich podmienkach sa viacpočetné tehotenstvo považuje za prekážku tohto spôsobu pôrodu.

Čítajte tiež:

Možné riziká

Pôrod do vody môže mať pre ženu aj dieťa určité riziká. Medzi nimi sa najčastejšie uvádzajú možnosť bakteriálnej infekcie, možné znečistenie krvi stolicou, krvou alebo močom, nesprávna kontrola krvnej straty matky či obmedzený prístup pôrodníka alebo pôrodnej asistentky k rodiacej žene.

Napriek tomu, že je bábätko vybavené reflexom, vďaka ktorému sa nadýchne až pri vynorení nad vodnú hladinu (dovtedy je zásobené kyslíkom cez pupočnú šnúru), existuje veľmi nízke riziko nadýchnutia pod vodou. To však hrozí len v prípade, že by voda vo vani bola príliš studená. Navyše aj pri pôrode sa môže stať, že bábätko vdýchne trochu plodovej vody. Zvyčajne to nepredstavuje žiadny vážny problém. Voda (tá z vane i plodová) sa postupne pľúcami vstrebe.

Niekedy sa argumentuje aj tým, že si vo vani rodička nemôže zvoliť niektoré pôrodné polohy (hlavne pre nebezpečenstvo pošmyknutia a úrazu), ale to je skôr technická otázka, pretože pôrod do vody automaticky neznamená iba vaňu. Možnosťou (hoci u nás nie príliš rozšírenou) je napríklad aj využitie pôrodného bazénika, ktorý rodiacej žene poskytuje lepší komfort.

Všetky uvedené riziká sú relatívne malé a väčšinou nepredstavujú žiadne zásadné ohrozenie matky ani plodu.

Kde je pôrod do vody možný

Ak ste sa rozhodli rodiť do vody alebo túto možnosť zvažujete, informujte sa vo vybranej pôrodnici, či tento spôsob pôrodu umožňuje. Niekde je možné používať vaňu iba počas prvej pôrodnej doby, ale aj v pôrodniciach, kde sa do vody rodí, vás môžu prekvapiť určité obmedzenia. Na niektorých pracoviskách napríklad trvajú pred pôrodom do vody na vyprázdnení hrubého čreva klystírom alebo pomocou YAL gélu.

V prípade pôrodu do vody sa tiež často odporúča presunúť do vane až vtedy, keď sú pôrodné cesty otvorené aspoň na 5 cm (z obavy, že dlhší pobyt v teplej vode by spomalil pôrod). Vo vybranej pôrodnici sa preto pýtajte na všetko, čo vás zaujíma, a zistite si podmienky, za ktorých je pôrod do vody možný. Všetky svoje želania a požiadavky v súvislosti s pôrodom konzultujte vopred so svojím pôrodníkom alebo s pôrodnou asistentkou.

Napokon, sama uvidíte, ako vám bude pobyt vo vode vyhovovať. Ak sa nakoniec budete vo vani či v bazéniku cítiť dobre, nikdy nie je neskoro zmeniť plány. Najdôležitejšie je riadiť sa pri pôrode svojimi pocitmi a intuíciou – či už rodíte do vody, alebo na súši.

31.10.2016 1:26| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist