25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Podávať či nepodávať deťom vitamínové doplnky?

Je dobré dávať dojčatám a malým deťom vitamínové doplnky, alebo stačí vyvážená strava, u dojčiat dokonca len materské mlieko? Môžu sa malé deti vitamínmi predávkovať? Otázky, s ktorými sa pediatri stretávajú veľmi často.

„Vitamínové doplnky je vhodné podávať deťom len v období zvýšenej chorobnosti v populácii, najmä v období jesene, zimy a skorej jari,“ tvrdí detská lekárka MUDr. Dana Nováková.„Nie sú vhodné na celoročné podávanie,“ upozorňuje.

Pozor na predávkovanie

„Najlepší a najvýhodnejší spôsob dodávania vitamínov do organizmu dieťaťa je prirodzenou cestou – zvýšeným príjmom čerstvého surového ovocia a zeleniny, a to celoročne. Vitamíny z prirodzených zdrojov (z potravín) vie ľudský organizmus dokonale spracovať. Využitie vitamínov z vitamínových doplnkov je len 30 – 50-percentné,“ vysvetľuje lekárka.

Pri podávaní vitamínových doplnkov môže navyše prísť k predávkovaniu detského organizmu niektorými typmi vitamínov, najmä vitamínmi A, D, vitamínmi skupiny B.

Pri dostatočnom príjme čerstvého surového ovocia a zeleniny nie je nutné vitamíny dopĺňať aj vitamínovými doplnkami. Pri akútnom ochorení dieťaťa stačí pridať len vitamín C, ktorého sa spotrebováva pri akútnom stave najviac.

Ktoré vitamíny deti potrebujú?

Novorodenci a dojčatá do 1 roka
Koncentrácie vitamínov v materskom mlieku väčšinou spĺňajú potreby dojčených detí, hoci ich množstvo môže kolísať podľa príjmu v strave matky. Dojčené dieťa však musí dostávať z preventívneho hľadiska vyššie dávky vitamínu D (Vigantol kvapky), vitamínu K (Kanavit kvapky) a v zimnom období aj vitamín C (Cebion kvapky). Nedojčené dieťa na umelej výžive musí užívať len vyššiu dávku vitamínu D.

Deti od 1 roka
Vitamín C je dôležitý pre obranyschopnosť proti bakteriálnym a najmä vírusovým infekciám. Spevňuje štruktúry spojivových tkanív a zvyšuje pevnosť ciev, predchádza zvýšenému krvácaniu z ďasien. Má antioxidačný účinok. Organizmus si nevie vytvoriť zásobu vitamínu C, jeho prísun musí byť trvalý. Ostatné vitamíny sa pridávajú v obdobiach zvýšeného výskytu infekcií, pohybu dieťaťa v prostredí so zvýšenou chorobnosťou, v období rekonvalescencie, v prípade malnutrície (podvýživy) či avitaminózy.

Na Babywebe tiež nájdete:

Aká má byť detská strava
Bylinky pomáhajú i deťom
Homeopatická liečba detí

15. 3. 2011 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázok používateľa jantar
jantar

ja dávam synovi cebion keď je chorý a v období, keď sú rozšírené vírúsové ochorenia. Inak mu dávam veľa ovocia a zeleniny z nášho pásma, ktoré sú momentálne dostupné.

Obrázok používateľa

Vitaminovym doplnkom neverim. Ale je pravda, ze ked sme chori, tak nasadim vitamin C. Pre dcerku Cebion. V pripade horucky aj Nurofen a liecime sa. Ale ako prevencia chorob je podla mna uzitocnejsie otuzovanie a prirodne vitaminy.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené