Počítanie zúbkov nemusí vzbudzovať strach

„Ľudia zásahy na hlave znášajú horšie ako inde na tele,“ vysvetľovala mi kedysi pani zubárka, keď sme hovorili o tom, prečo z nich majú ľudia takú hrôzu. Premiéra u zubára tak býva často strastiplnejšia pre rodičov ako pre neskúsené dieťa.

Neexistuje jednotný názor na to, kedy so svojím potomkom absolvovať prvýkrát návštevu zubára. Najčastejšie sa hovorí o veku tri roky, keď je dieťa schopné porozumieť pokynom lekára a riadiť sa nimi. Niektoré mamičky zastávajú názor, že k zubárovi dieťa vezmú, už keď sa mu prerežú prvé zúbky. Niekedy bývajú aj ovplyvnené zlou skúsenosťou so starším súrodencom, ktorému už v troch rokoch objavil dentista kaz. Väčšinou sú však prvé návštevy u zubára pre dieťaťa príležitosťou na zoznámenie s novým prostredím a pre rodičov možnosťou dozvedieť sa, ako sa o detské zúbky starať.

Informujeme, ale nevarujeme

„Vezmem si so sebou toto zelené autíčko,“ rozhodol sa trojročný Adam, keď sa dozvedel, že tentoraz nebude u zubára len čakať na staršiu sestru, ale že bude pani doktorka počítať zúbky aj jemu. Dieťaťu by sme nemali brániť, aby si hračku k lekárovi vzalo. Pretože predsa len sa na to neznáme, čo ho čaká, potrebuje nejako vyzbrojiť. Rodičia by ho mali doma na návštevu zubára pripraviť primerane. Vysvetliť mu pár dní vopred, že ho tam čaká také zvláštne kreslo, do ktorého si bude musieť sadnúť a pán doktor ho v ňom môže aj položiť. Bude musieť držať pusu otvorenú a zasvieti mu do nej „slniečko“. Rodičia si môžu aj vymyslieť rozprávku, v ktorej ide obľúbený hrdina ich dieťaťa k zubárovi. Naopak, zdržať by sa mali komentárov typu: „Uvidíš, nebude ťa to bolieť“ alebo „Nemusíš sa báť“. Obavy vopred totiž malé dieťa nemá prečo mať. Môžu mu ich však implantovať rodičia, ktorí ich na svojho potomka prenesú. Tiež je lepšie, keď ide s dieťaťom k zubárovi ten z rodičov, ktorý sám znáša návštevy dentistu lepšie.

Výber dentistu sa oplatí

Aj keď sami máme výborného dentistu, pre malé dieťa sa oplatí vybrať detského špecialistu. Pozná rôzne fígle, ako dieťa navnadiť na spoluprácu, udržať ho v kresle s otvorenou pusou. Zoznámi ho so„záhadnými“ predmetmi v ordinácii, povozí ho na kresle a môže mu aj ponúknuť čierne okuliare, než mu zasvieti „slniečkom“ do pusy. Ukáže mu tiež zrkadlo a vysvetlí, ako bude počítať zuby. Ak objavia kaz, nie je možné s ošetrením veľmi otáľať, pretože situácia by sa len zhoršovala. Zubár by tiež mal svojho malého pacienta i jeho sprievod poučiť o tom, ako má vyzerať správna ústna hygiena. Nebezpečné sú maškrty, ktoré priľnú k zubom. Patria k nim nielen sladkosti, ale napríklad aj čipsy. Nevhodná je aj fľaša s mliekom navečer na lepší spánok a rôzne sladké nápoje a ovocné šťavy cez deň.

Všetkého s mierou, aj fluóru

Zuby by sa mali dieťaťu čistiť dvakrát denne tak od jedného roka. Ešte predtým, keď sa začnú prerezávať, oplatí sa odstraňovať zubný povlak napríklad gázou. Pre deti je dôležité vybrať kefku zodpovedajúcu ich veku. Mala by byť mäkká, aby nepoškodila ďasná, s malou plôškou, aby sa všade dostala. Deti do štyroch rokov by nemali mať elektrické kefky, ich vibrácie im neprospievajú. Dieťaťu by sa mala kefka páčiť, lepšie ho to navnadí na starostlivosť o zuby. Pozor tiež pri výbere pasty. Nemala by mať len nejakú úžasnú chuť a vôňu, ale hlavne zodpovedať veku dieťaťa, bez nadbytku fluóru, ktorý spôsobuje biele škvrny na zuboch. Pre deti od troch do šiestich rokov by mal byť obsah fluóru v rozmedzí od 250 do 500 ppm (parts per million, teda častíc na jeden milión). Len pre informáciu, pasty pre dospelých obsahujú minimálne 1450 ppm. Malé deti si ešte poriadne nedokážu vyplachovať ústa a vždy trochu pasty prehltnú, preto je dobré im jej dať na kefku málo, tak s veľkosťou hrášku, menším ešte menej, a rozotrieť. Ani bio zubné pasty nie sú určené malým deťom, pretože obsahujú zložky príliš agresívne pre mliečne zuby. Podobne je to aj s ústnymi vodami, ktoré občas obsahujú i alkohol.

Čítajte tiež:

Čistí mama, čistí otec, čistíme všetci

Dobrá „výbava na zuby“ sa oplatí, teraz už záleží na tom, ako ju správne použiť. „Aby bolo čistenie zubov skutočné účinné, mali by ho vykonávať rodičia až tak do šiestich, siedmich rokov dieťaťa. A tak do deviatich kontrolovať, či to ich potomok robí správne, prípadne ho opraviť,“ hovorí doktorka Stéphanie Cieśle. Svojim malým pacientom zvykne na obrovskej atrape chrupu ukazovať, ako sa má správne postupovať pri čistení. Čím skôr sa to dieťa naučí, tým lepšie. Keď mu to pôjde, môže si ráno zuby čistiť samo, večer to však zostane na rodičoch.

S čistením zubov sa začína hore, každá strana sa prejde desaťkrát. Potom sa prechádza na dolnú časť chrupu. Je dobré, keď si dieťa postup zafixuje, zautomatizuje a z čistenia zubov sa stane pravidelný rituál. Celá operácia by mala trvať okolo dvoch minút. Zábavnými pomocníkmi môžu byť aj hracie či presýpacie hodiny, ktoré odmerajú čas.

Ak prvá návšteva zubnej ordinácie prebehne v pohode, nie je dôvod, prečo by sa tam dieťa druhýkrát netešilo. Deje sa tam predsa toľko zaujímavého!

22.2.2018 1:25| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist