26. 5. 2017  |  Meniny: Dušan

Plienky a ich používanie

V prvých týždňoch iste budete mať dojem, že nič iné nerobíte, len dieťa ustavične prebaľujete. Močový mechúr dieťaťa je malý, preto dieťatko často močí. Musíte ho prebaľovať prinajmenej po kŕmení, po prebudení, pred spánkom a v prvých týždňoch i po nočnom kŕmení. Vlastne ho musíte prebaliť vždy, keď má mokrú alebo špinavú plienku. Keby ste to neurobili, veľmi ľahko by sa mu pokožka sparila.

Prebaľovanie však nie je vždy prvoradé. Ráno, keď sa dieťa zobudí hladné, nenechajte ho čakať na jedlo. Odstráňte mu mokrú plienku, zabaľte ho do osušky a najprv ho nakŕmte. Prebaľovanie nemusí byť iba nepríjemnou povinnosťou. Dá sa pri ňom hrať, maznať sa a dať vášmu dieťatku najavo, ako veľmi ho ľúbite. Všetky potrebné pomôcky držte na jednom mieste. V prvých týždňoch majte pripravenú aj druhú sadu prebaľovacích potrieb v ďalšej miestnosti, kde sa s dieťaťom najčastejšie zdržiavate. Onedlho zistíte, že ako plynú týždne, prebaľovať musíte stále zriedkavejšie. Približne v dvoch rokoch si dieťa začne uvedomovať plný močový mechúr a priblíži sa čas, keď sa definitívne zbavíte plienok.

Obsah detskej plienky
Normálne znaky stolice sú:
• zeleno-čierna, kašovitá hmota podobná smole (len prvé dva alebo tri dni): je to smolka, ktorá napínala črevá počas vnútromaternicového vývinu a ktorá sa vylúči, skôr než sa začne proces trávenia;
• zeleno-hnedá alebo jasnozelená polotekutá stolica plná zrazenín (len prvé týždne): to je tzv. prechodná stolica, ktorej farba dokazuje, že potrava prechádza tráviacim systémom;
• oranžovo-žltý, horčicový, vodnatý výlučok s kúskami zrazeného mlieka, často veľmi výdatný: je typický pre dojčené deti;
• bledohnedá, formovaná a zapáchajúca stolica s pevnou konzistenciou: je typická pre deti kŕmené umelou výživou;
• zelená alebo zeleno-škvrnitá stolica: zvyčajne to nie je nič nenormálne, ale ak má dieťa slabú zelenú stolicu niekoľko dní, môže to byť znak podvýživy.
• Poraďte sa s lekárom:
- ak je stolica veľmi častá, vodnatá a zapáchajúca a ak dieťa vracia a neje. Hnačka ohrozuje život novorodenca.
- ak nájdete v plienke krv
- ak vás čokoľvek iné znepokojí

Druhy plienok
Dieťaťu je úplne jedno, či mu dáte jednorazové alebo bavlnené plienky, musia však sedieť ako uliate a nesmú byť mokré alebo špinavé. V jednorazových plienkach vyzerá dieťatko upravene a útlo. Bavlnené plienky sú hrubšie, preto musíte kupovať oblečenie o pár centimetrov väčšie, aby sa plienka zmestila. Bavlnené plienky však dobre spevňujú bedrá. Je to výhoda, najmä ak má lekár podozrenie, že dieťatko má uvoľnené kĺby.

Prebaľovanie
Dieťa budete prebaľovať často, preto miesto, kde ho najčastejšie budete prezliekať do čistého, by malo byť pre vás oboch príjemné. Nad hlavu dieťaťa zaveste pohyblivú hračku, vedľa položte plyšového medvedíka, po stenách alebo na nábytok rozvešajte obrázky, ktoré dieťa zaujmú a bude pokojne ležať. Prebaľovacia podložka je veľmi praktická. Môžete ju položiť na čistú a suchú dlážku alebo na špeciálny prebaľovací stôl, na ktorom budete držať i plienky a toaletné potreby. Dlážka je bezpečnejšia, lebo zo stola môže dieťa spadnúť. Keď umiestnite podložku na vyvýšené miesto, či už je to prebaľovací stôl, pracovná doska, zásuvková skrinka, alebo vaša posteľ, nikdy sa ani na sekundu neotočte dieťaťu chrbtom.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené