Plánujte si výlety a dovolenky

Pri cestovaní s deťmi sa vyzbrojte množstvom informácií, dostatkom peňazí, ale i nevyhnutnou dávkou zodpovednosti a schopnosti predvídať.

Ak chcete zamieriť do neveľmi bežných destinácií, dobre preverte bezpečnosť vybraného miesta. S deťmi do siedmich rokov vyberajte v exotických krajinách radšej dovolenku „pod dozorom“ – s niektorou z cestovných kancelárií.

Dopredu si zistite, aké ochorenia vás tu môžu stretnúť. Dajte svoje deti zaočkovať proti záškrtu, tetanu i TBC a detskej obrne. Choroby, ktoré sa u nás podarilo potlačiť, môžu napríklad v Ázii či Afrike ešte veselo bujnieť. Exotické dovolenky s deťmi mladšími ako pol roka nie sú veľmi bežné (a ani sa neodporúčajú), ak sa pre ňu však predsa rozhodnete, máte pokoj od strachu z osýpok, ružienky i príušníc. Takéto malé deti sú totiž stále pod ochranou materských protilátok.

Dobrý pozor však dajte na krajiny, v ktorých sa môže vyskytovať napríklad brušný týfus. Organizmus detí do dvoch rokov nedokáže vstrebať potrebné očkovania – nákaza touto chorobou by mohla znamenať aj smrť.

Dieťa pod drobnohľadom

Pred odchodom dôkladne deti poučte, že smú jesť iba jedlo od vás. Dôsledne kontrolujte umývanie rúk. A to nielen pred jedlom, ale aj pred spaním. Rodičia na podobnej dovolenke musia rátať s tým, že dohľad znamená oveľa väčšie úsilie ako doma.

S bábätkom? Áno, ale

Pobyt s bábätkom v teplých krajinách prináša nejeden problém. Cumlíky a úplne všetko, čoho sa dieťa dotýka, treba vyvárať. Dojčiacim ženám sa pod vplyvom tepla môžu prekrvovať bradavky a môže nastať svojvoľné odtekanie mlieka – čo je, samozrejme, nepríjemné najmä pri mori. Ešte pred odchodom si zistite dostupnosť tovaru, ako sú plienky a pod. Ak chcete cestovať na vlastnú päsť, pamätajte na to, že ani internetu nemôžete vždy veriť (správy môžu byť zastarané), o informácie požiadajte napríklad sprievodcu z nejakej cestovnej kancelárie.

Aby bolo v kufri všetko

Veci si zabaľte minimálne deň pred odchodom. Už týždeň dopredu si napíšte zoznam potrebných vecí a priebežne si kontrolujte, čo ste už zaobstarali. V hlave si skúste prehrávať rôzne scenáre, čo všetko vás môže stretnúť a ako ste na to pripravení.

Najmä pri cestovaní s deťmi nesmiete zabudnúť na lekárničku. Mala by byť pre istotu umiestnená v príručnej batožine spolu s jedlom a pitím na cestu a niekoľkými obľúbenými hračkami. Výber konkrétnych liekov záleží na vás, prípadne na odporúčaní lekára. Nevyhnutné sú však lieky proti teplote – ako tabletky alebo čapíky, ďalej kvapky alebo prášky proti hnačke, alergickej reakcii, kašľu, nádche a v neposlednom rade aj gél alebo iný liek proti pobodaniu hmyzom.

Veci baľte s rozumom. Paradoxne najviac vecí poveziete pre dieťa, ktoré si samo svoje veci neodnesie. Myslite aj na limity hmotnosti – napríklad do lietadla vás väčšinou nepustia s viac ako než 20 kg na osobu. Na plné PET-fľaše na celý pobyt preto radšej zabudnite.

Cesta patrí k zážitkom

Aktivity aj miesto dovolenky vyberajte s ohľadom na dieťa, aby sa nenudilo. Na veľkú vzdialenosť urobíte najlepšie, ak sa rozhodnete pre lietadlo. Niektoré spoločnosti pre deti dokonca majú špeciálne oddelenie, kde môžu hrať hry na hracích konzolách, sledovať filmy alebo si požičať knihu alebo obrázky na vyfarbovanie.

Pri cestách autom dávajte prednosť zdravej chutnej strave a striedajte aktivity. Chvíľu napríklad spievajte, chvíľu sa hrajte slovný futbal a potom napríklad počítajte červené autá v protismere. Najlepšie však je naplánovať vlastnú cestu na noc. Dieťa pokojne zaspí a vy sa budete môcť sústrediť na jazdu…

12.5.2009 1:52| autor: Martina Bittnerová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist