24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Plač staršieho dieťaťa

V treťom mesiaci spozorujete, že vaše dieťa sa mení. Oveľa lepšie vníma svet vôkol seba, na všetko reaguje a všetko ho zaujíma. Pomaly sa z neho stáva človiečik. Ešte stále plače a bude aj v ďalších mesiacoch, ale teraz už jeho plaču lepšie rozumiete.

Šesť dôvodov, pre ktoré môže plakať dojča

Hlad je ešte stále častou príčinou detského plaču. Ako prvý rok ubieha, dieťa sa začína viac pohybovať a jeho život začína byť rušný. Postupne ako prechádza na tuhú stravu, môže byť medzi dvoma kŕmeniami hladné. Ponúknite mu preto aj v priebehu dňa niečo na jedenie, aby mu to zahnalo hlad.

Strach je nový jav v psychike vášho dieťaťa. Začína sa objavovať v siedmom alebo ôsmom mesiaci, lebo dieťa si už uvedomuje to pevné puto, ktoré ho s vami spája. Ste jeho bezpečným prístavom. Dieťa rado poznáva svet, kým vás má na dohľad. Ale ak odídete alebo ak sa mu čo len na chvíľu stratíte z dohľadu, môže sa rozplakať. Buďte trpezlivá a dajte mu možnosť postupne si privykať na nových ľudí a na nové situácie.

Bolesť ako dôsledok nárazov, ktoré vyplývajú z jeho čoraz väčšej pohyblivosti, bude často príčinou sĺz. Dieťa sa zväčša rozplače skôr od zľaknutia, než od zranenia. Keď si ho pritúlite alebo mu podáte hračku, ktorá ho zaujme, rýchlo zabudne na plač.

Vôľa presadiť sa je častou príčinou konfliktu a sĺz, zvlášť od druhého roka. Stálo by za to položiť si otázku, či zbytočne nebránite dieťaťu robiť si veci po svojom alebo či sa snáď nepokúšate príliš presadiť svoju vlastnú vôľu. Niekedy však musíte dieťa usmerňovať v záujme jeho bezpečnosti. Ak sa hnevá a je vzdorovité, nekričte naň, nehádajte sa s ním, netrestajte ho. Najrozumnejšie je zanovitosť úplne ignorovať. Počkajte, kým sa vrtoch pominie, a pokračujte v tom, čo ste robili dovtedy Nespokojnosť je častou príčinou plaču vtedy, keď sa dieťa pokúša zvládnuť činnosti, ktoré presahujú hranice jeho schopností. Tomuto sa nedá vyhnúť, ale môžete mu uľahčiť život napríklad tým, že veci, o ktoré má záujem, položíte tak, aby ich mohlo dočiahnuť. Najúčinnejším liekom je odpútanie pozornosti. Ponúknite mu novú hru alebo hračky, hneď zabudne na slzy. Ak sa s niečím namáha, pomôžte mu, ale neurobte to zaň úplne.

Únava sa prejaví mrnčaním, podráždenosťou a nakoniec slzami. Do konca prvého roka je jeho život nabitý novými zážitkami. Stáva sa, že nadšenie vydrží dlhšie než energia. Vtedy mu musíte pomôcť uvoľniť sa, aby mohlo zaspať. Pomôže, ak si ho posadíte na kolená a tíško mu dačo porozprávate, prípadne ak si nájdete iný spôsob, ako ho utíšiť a utešiť.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené