26. 5. 2017  |  Meniny: Dušan

Partner sa nechce dať vyšetriť. Čo s tým?

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám štyri roky priateľa a už tri roky sa snažíme o bábätko. Skúšam na to nemyslieť, ale stále nemôžem otehotnieť. Môj gynekológ poslal môjho priateľa na spermiogram, ale on váha, či tam má ísť a podstúpiť vyšetrenie. Bojí sa, že bude neplodný, a tým sa každý chlap stáva menejcenným. Chcela by som podstúpiť umelé oplodnenie, ak to bude možné. Môžete mi poradiť, čo mám robiť?
foto: Profimedia

Názor odborníka:

Postup vášho priateľa, ktorý sa zdráha podstúpiť spermiologické vyšetrenie, je dosť nepochopiteľný. Než by zvolil jasnú odpoveď, udržuje seba i vás v napätej neistote. Ani porucha tvorby spermií pre muža zďaleka neznamená nejakú nálepku menejcennosti. Skôr svedčí o akomsi sebectve, ktorým chce nechať všetko len na vás.

Jednoduché vyšetrenie

V súčasnosti je štatisticky asi rovnaký počet mužských príčin neplodnosti ako ženských. Pritom treba zobrať do úvahy, že vyšetrenie muža je omnoho jednoduchšie a úplne nebolestivé. Pri vyšetrovaní príčin neplodnosti sa preto spravidla začína vyšetrením muža. Je teda dosť čudné, že za tri roky neúspešnej snahy o otehotnenie sa váš priateľ na toto jednoduché vyšetrenie nerozhodol ísť.

Podľa výsledku vyšetrenia vášho partnera vám potom ošetrujúci gynekológ ponúkne ďalší vyšetrovací a liečebný plán. Umelé oplodnenie je až jedným z posledných liečebných výkonov. Verte, že pri dnešnom pokroku medicíny bude na konci vášho snaženia nepochybne zdravé dieťa.


Odpovedal: sexuológ Radim Uzel

26. 9. 2016 |

Naposledy navštívené