Panvové dno nenechajte spať

Diskrétna a pritom veľmi dôležitá oblasť zostáva často nepovšimnutá a zaregistrujeme ju až vtedy, keď sa vyskytne problém. Najčastejšie to býva po pôrode.

shutterstock_1271720638-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Panvové dno si môžeme predstaviť ako pružnú svalovú hamaku, ktorá ohraničuje dolný okraj brušnej dutiny a nesie maternicu, vaječníky, močový mechúr, hrubé črevo. Ak jej svaly zlenivejú, pretože ich žena nepoužíva správne a neprecvičuje ich alebo ich, naopak, nadmerne zaťažuje, prestane toto miesto plniť svoju funkciu, čo sa prejaví najrôznejším spôsobom. Od úniku moču až po menej kvalitný sex.

Do pôrodu o ňom neviem

„Je až neuveriteľné, koľko mladých bezdetných žien príde do nášho centra s tým, že sa intenzívne venujú nejakému športu, pri ktorom sa vyvíja tlak na panvové dno a ony trpia jeho povolením a únikom moču,“ hovorí Alain Bourcier, francúzsky špecialista na zdravotné problémy spojené s panvovým dnom. A jedným dychom dodáva, že ani jedna z nich si do svojho cvičebného plánu nezaradila cviky posilňujúce panvové dno. Ako pri väčšine zdravotných problémov, je i tu dôležitá prevencia. Až do tehotenstva si to ženy väčšinou neuvedomia.

Ako plná nákupná taška

V priebehu tehotenstva pod vplyvom prirodzene sa vylučujúceho hormónu relaxínu väzy a svaly poľavujú. Pritom na panvové dno čaká enormná záťaž. Okrem hmotnosti orgánov, ktoré musí normálne niesť (asi 9 kg), sa pridáva ešte hmotnosť plodovej vody a rastúceho zárodku. Logicky čím je väčší, tým viac silnie tlak na panvové dno. Nie je preto nič nezvyčajné, že približne jedna žena z desiatich už v priebehu tehotenstva trpí únikom moču. Týka sa to predovšetkým matiek, ktoré už jedno alebo viac detí majú a s inkontinenciou sa stretli už pri predchádzajúcom tehotenstve.

Veľké deti predstavujú riziko

U niektorých budúcich mamičiek sa príznaky uvoľnenia panvového dna prejavujú od 12. týždňa tehotenstva. Svoju rolu tu zohráva i zápcha. Väčšina sa však stretne s problémami až po prirodzenom pôrode, keď svaly v tejto oblasti čaká náročná práca, aby sa dieťa dostalo na svet. Panvové dno je potom ochabnuté a často sa do potrebnej kondície samo nedostane.

Už v 80. rokoch minulého storočia sa v Anglicku, vo Švédsku a vo Francúzsku odborníci venovali faktorom rizikovým pre panvové dno tehotných žien. Dospeli k záveru, že je to hmotnosť dieťaťa vyššia ako 3,9 kg a obvod hlavy novorodenca presahujúci 35,5 cm. Vplyv má i to, či matka pribrala v tehotenstve viac ako 13 kg alebo už porodila tri deti prirodzenou cestou. K rizikovým faktorom patrí aj vek matky vyšší ako 40 rokov, obezita i pridlhý čas vypudzovania plodu (viac ako hodina a pol).

Ani „cisár“ nie je ochranou

Všetky tieto faktory (kumulované, alebo nie) pôsobia negatívne na panvové dno. Je zaujímavé, že belošky sú predisponované na ťažkosti s touto časťou tela viac ako černošky alebo Aziatky. Súvisí to zrejme s tým, že panvové dno je tiež mechanickým ťažiskom nášho tela a rovnako centrom životnej energie a vitality. Keď sa pozrieme na ženy z Afriky alebo z Indie, ako sa pri chôdzi nesú a čo dokážu s panvou, máme čo doháňať. Svoju rolu zohrávajú i genetické predpoklady. Niektoré ženy majú túto oblasť prirodzene ochabnutú. Nepriaznivo pôsobí i nastrihnutie hrádze alebo trhliny. Ani ženy rodiace cisárskym rezom nie sú však pred ťažkosťami s panvovým dnom chránené. Ak majú väčšie dieťa či genetické dispozície, musia s nimi počítať.

Denne aspoň pár sekúnd

Ak patríte medzi tie šťastné ženy, ktorých sa vyššie spomenuté rizikové faktory netýkajú, postačí jednoduchý cvik, ktorý by mali do svojho denného programu zahrnúť všetky ženy. Nielen po pôrode. Spočíva v sťahovaní panvového dna. Najskôr je však potrebné uvedomiť si túto oblasť, prípadne ju ohmatať. Ak si položíme prsty medzi konečník a vyústenie vagíny a začneme cvičiť so svalmi tak, že sťahujeme konečník a zároveň akoby zadržiavame moč, cítime, ako toto miesto ožíva.

Tento cvik môžeme robiť všade: pri čakaní v rade i pri sledovaní televízie. Naopak, dnes sa už neodporúča na posilňovanie panvového dna prerušovať niekoľkokrát po sebe močenie. Hrozí totiž infekcia močových ciest. Pocit ťarchy v podbruší alebo príležitostný únik pár kvapiek moču pri kašľaní, kýchaní alebo väčšej telesnej námahe svedčí o tom, že vášmu panvovému dnu chýba ideálna pružnosť a je mierne ochabnuté. Príznakom je i nepríjemná zvuková kulisa, ktorá sprevádza pohlavný styk, alebo vytečenie trošky vody po kúpaní či plávaní. Vyplatí sa nájsť si nejaké kurzy, kde ponúkajú rehabilitačné cvičenia pod vedením odborníka.

Čítajte tiež:

Najskôr sa musíme zoznámiť

Aj keď nemáme takú výhodu ako ženy vo Francúzsku, ktorým je po pôrode rehabilitačná starostlivosť o panvové dno plne hradená zo zdravotného poistenia, mali by sme vedieť o možnostiach, ako sa dá toto dôležité miesto prebudiť k životu. Existuje manuálny spôsob, keď terapeut zavedie jeden alebo dva prsty do vagíny a žiada pacientku, aby sťahovala svaly na príslušnom mieste.

K dispozícii je i technika: elektrostimulácia vaginálnou alebo análnou sondou, prípadne biofeedback, teda terapeutický prístup vychádzajúci z biologickej spätnej väzby. Pri tejto technike si žena uvedomí, kde má svaly panvového dna, aby s nimi následne dobre pracovala. Pacientka má zavedenú sondu a svalové kontrakcie môže pozorovať na obrazovke.

Existujú však i mechanické predmety, napríklad Venušine guľôčky, ktoré nemusia byť iba erotickou pomôckou, ale dá sa nimi toto miesto precvičovať. A potom sú tu i rôzne cvičebné techniky. Na zlepšenie kondície pomáha i šport, s ktorým by sa malo začať asi tri mesiace po pôrode, najlepšie je plávanie, rekreačná jazda na bicykli, pilates. Ak nie ste v oblasti panvového dna fit, mali by ste sa vyhnúť športom, ktoré spôsobujú prudké otrasy (trampolína, volejbal), prípadne namáhať brušné svaly nožničkami alebo jazdou na bicykli.

Keď už cvičenie nestačí

Ak ťažkosti pretrvávajú aj rok po pôrode, inkontinencie ste sa nezbavili, panvové dno je povolené a nedrží na správnom mieste vnútorné orgány, prípadne sa občas objaví samovoľný únik stolice či plynov, je načase zájsť za špecialistom. V tomto prípade je jednou z možností i chirurgické riešenie, viac či menej invazívne, podľa stavu pacientky, prípadne s ohľadom na ďalšie tehotenstvo.

16.11.2023 1:54| autor: Helena Chvojková 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist