25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Odtlačky a odliatky rúk a nôh

Prvé roky života vášho dieťatka sú niečím jedinečným. Preto si na ne celkom určite budete chcieť uchovať čo najvierohodnejšie spomienky, a to nielen v podobe fotografií. Schovať si môžete prvé vlásky, neskôr výkresy a zúbky či odtlačky, alebo odliatky ručičiek a nožičiek vášho dieťatka. Práve tie sa v poslednom období stali obľúbeným trendom.

Odliatky malých sadrových prstíkov zdobia nejednu detskú izbu. Sú peknou spomienkou na narodenie detí, a keď vám trošku podrastú, vždy, keď prejdete okolo, pripomenú vám, akí boli maličkí.

Odtlačky

Ak budete chcieť o desať rokov vedieť, aká drobučká a sladučká bola rúčka vášho dieťaťa v prvom roku jeho života, môžete si jej odtlačok vyrobiť samy alebo využiť špecializované súpravy ponúkané v obchodoch.

V prípade, že budete odtlačky robiť samy, bude vám na to stačiť obyčajná sadra. Do sadrovej placky zatlačte po miernom stuhnutí plochu nohy vášho dieťatka a jednoducho len nechajte obrys zaschnúť. Namiesto sadry môžete použiť aj zdravotne vyhovujúce farby, ktorými natriete plochu nohy či dlaň ruky dieťatka a odtlačok urobíte na obyčajný papier.

Môžete si kúpiť aj jednoduchú súpravu, v ktorej nájdete hmotu na odtlačenie ručičky dieťatka a rámček na zavesenie. Výroba je veľmi jednoduchá. Dieťatku iba odtlačíte chodidlo či dlaň do kúpenej hmoty a po niekoľkých hodinách môžete „dielo“ smelo zavesiť.

Odliatky

Dnes je už možné zhotoviť si i 3D odliatok nohy či ruky dieťatka. Samovýroba je v tomto prípade trochu zložitejšia, takže väčšina rodičov dáva prednosť kúpenej súprave. V nej je všetko potrebné, teda hmota na odtlačok i hmota na jeho zaliatie.

Nohu či ruku dieťatka ponoríte do mäkkej hmoty, v ktorej ju chvíľku podržíte. Keď hmota trošku stvrdne, dáte ju dole a zalejete priloženou zmesou. Tá o niekoľko minút stuhne a po vybraní je z nej odliatok nožičky či ručičky vášho dieťatka hotový. Po zaschnutí môžete svoj výtvor zavesiť na stenu alebo položiť na podstavec a vystaviť na stole.

Okrem odliatkov končatín drobčeka si môžete zaobstarať i odtlačok svojho bruška v období, keď v ňom ten malý človiečik ešte driemal. Dnešný trh totiž ponúka i súpravu pre tehotné. Ako pamiatka na tých deväť mesiacov mamičke zostane okrem dieťatka a spomienok i plastika jej tvorivého tela.

Inštruktáž, ako sa odtlačky a odliatky vyrábajú, si môžete pozrieť na adrese www.babyart.eu.

Na Babywebe tiež nájdete:

Fotíme dieťatko
Prvé krôčiky a ďalšie úspechy
Vyberáme prvé topánočky

28. 4. 2011 |

Naposledy navštívené