24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Odkedy s dojčaťom na dovolenku?

Blíži sa leto, čas cestovania, ale vy ste doma s malým dieťaťom a množstvom otázok: od koľkých mesiacov môže ísť s vami na dovolenku? Nebude to na úkor bábätka? A ako to všetko zvládnuť?

Novorodenec

Takéto malé dieťa po cestovaní netúži. Jeho jediným záujmom je jedlo a spánok. Bábätko je stále veľmi zraniteľné a krehké. S dieťaťom v tomto veku by ste mali cestovať len v najnutnejších prípadoch. Nehovoriac o tom, že po pôrode si potrebuje oddýchnuť aj matka. Do troch mesiacoch po pôrode sa odporúča iba do vzdialenosti asi 300 km, v rovnakom časovom pásme a podnebí.

3 mesiace a viac
Trojmesačné bábätko už nie je na zmeny také citlivé. Už sa postupne aklimatizovalo, zvyklo si na pravidelný režim kŕmenia a spánku a je teda oveľa ľahšie prispôsobiť sa jeho režimu. Môžete s ním už bez väčších problémov aj lietať. Je výhoda, že sa bábätko ešte nepohybuje, preto ho môžete mať stále pod dohľadom. Veľkú pozornosť však venujte baleniu. Budete potrebovať oveľa viac vecí. Snažte sa domyslieť všetky možné scenáre, radšej vezmite viac, ako keby vám niečo malo chýbať.
Tip: Keď sa vám zdá na cestu kočík nepraktický, skúste baby šatky. Ale pred cestou ich nejaký čas používajte, aby ste si na ne obaja zvykli.

6 mesiacov a viac
Zábava na dovolenke sa začína, keď sa vaše bábätko začne pohybovať. Starosti s lezením a chodením však hravo vyváži zábava, ktorá z toho pramení. Pripravte sa na to, že dovolenka nemusí vyjsť podľa vašich predstáv. Ročné bábätko už má na vlastnú zábavu iné nároky. Majte so sebou vždy niečo na zabavenie – hračku alebo niečo na cmúľanie. Na cestách venujte pozornosť príprave jedla, prevárajte a radšej všade používajte balenú vodu.

12 mesiacov a viac
Ročné dieťa už neprespí toľko času, a preto zrejme nebude nadšené z dvanásťhodinovej cesty autom či osemhodinového letu. Dá sa to zvládnuť, keď si cestu dobre naplánujete. Hlavne sa deti nesmú nudiť. Pozerať z okna alebo chodiť s vami po meste ho nemusí baviť dlhšie ako pol hodiny. Preto majte vždy so sebou niečo, čím ich zabavíte. Keď už samo chodí alebo sa batolí, chce samo objavovať. Preto mu doprajte čas, aby mohlo nové prostredie objavovať svojím tempom. Sú to predsa aj jeho prázdniny.
Tip: Batoľa sa rýchlo unaví. Je veľmi užitočné mať so sebou klokanku alebo baby šatku.

23. 7. 2010 |

Naposledy navštívené