26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Odber vajíčok

Odber vajíčok nasleduje po fáze stimulácie vaječníkov hormonálnymi injekciami a približne 34 až 36 hodín po pichnutí hormónu HCG /Pregnyl, Choragon/. Možno ho realizovať v lokálnej alebo celkovej anestézii.

Priebeh zákroku

Celková krátkodobá anestézia je určite pre pacientku pohodlnejšia a nebolestivá. Žena je pred zákrokom nalačno, vymočená. Operatér dezinfikuje pošvu a tenkou ihlou cez pošvu pod kontrolou ultrazvuku sa dostáva k vaječníkom. Postupne napichuje folikuly − cystičky s vajíčkami. Odobratá tekutina sa hneď podáva embryológovi, ktorý vyhľadáva vajíčka v odsatej tekutine.

Zákrok trvá približne 5 minút, závisí od počtu napichovaných folikulov. Po zákroku sa kontroluje možné krvácanie z pošvy. Pacientka sa hneď po ňom preberá a po 2 hodinách odchádza v sprievode domov. V deň zákroku nie je možné šoférovať, podpisovať právne dokumenty. Po odbere vajíčok sa vyskytuje slabé špinenie, pobolievanie podbruška, žena môže užívať analgetiká − lieky proti bolesti. Vajíčka sa po očistení oplodňujú spermiami partnera alebo darcu.

Možné komplikácie

U niektorých žien, najmä v prítomnosti veľkých zrastov v malej panve, nie je možné odobrať vajíčka bez rizika poškodenia brušných orgánov. Preto sa niekedy nepodarí niektorý vaječník napichnúť a odsať. Rizikom je poranenie čreva alebo močového mechúra, krvácanie do brušnej dutiny. Niekedy sa vyskytuje silnejšie krvácanie z pošvy po zákroku. Treba však povedať, že tieto komplikácie sa vyskytujú extrémne zriedkavo a najmä u rizikových pacientok.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené