Očkovanie proti pneumokokom je povinné a zadarmo

Ochorenia, spôsobené baktériou pneumokoka, môžu spôsobiť trvalé poškodenie zdravia, v niektorých prípadoch dokonca aj smrť. Postihujú najmä deti do 5 rokov.

Od 1. januára tohto roku je očkovanie proti pneumokokom, zaradené do kalendára povinných očkovaní pre deti a je v plnej výške preplácané zdravotnou poisťovňou. Očkovanie sa týka, troj, päť a jedenásť mesačných detí.

Od januára tak budú všetky deti narodené v tomto roku zaočkované proti závažných infekčným ochoreniam, spôsobených baktériou pneumokoka. Deti sa môžu nakaziť prostredníctvom kvapôčkovej infekcie aj od dospelého, ktorý môže byť hostiteľom baktérie bez toho aby o to vedel. Niektoré zdroje dokonca udávajú, že až 60% dospelých je nositeľmi Pneumokoka. Zisťuje sa to výterom z nosohltana.

V lekárni neplaťte!

V týchto dňoch sa mamičky, ktoré potrebujú dať zaočkovať svoje dieťa proti pneumokokovým ochoreniam sťažujú na to, že v lekárni od nich pýtajú doplatok za vakcínu Prevenar 13. V skutočnosti by však už od 1.1.2011 nemali mamičky za túto vakcínu, rovnako ako za inú vakcínu proti pneumokokom, Synflorix, doplácať ani cent!

Realita je taká, že väčšina lekárni má na sklade zásoby vakcín ešte z minulého roka, ktoré boli aj s doplatkom. Katarína Kaszásová zo spoločnosti Pfizer, však uviedla, že situácia sa zmení, keď lekárne začnú objednávať nové desať ampulkové balenie, ktoré je už bez doplatku.

Situáciu teda môžete vyriešiť tak, že v lekárni požiadate o to, aby vám bola objednaná vakcína v desať ampulkovom balení, ktorá už bude bez doplatku. Alebo stačí počkať, kým ich lekárne sami neobjednajú a nezačnú predávať. Situácia by sa mala vyriešiť v priebehu niekoľkých dní.

Čo môže pneumokok spôsobiť?

Pneumokok je baktéria, ktorá môže vyvolať život dieťaťa ohrozujúce infekcie. Najnebezpečnejšie ochorenia, ktoré táto baktéria spôsobuje je zápal mozgových blán (pneumokoková meningitída), jedno z najčastejších infekčných ochorení u detí – zápal stredného ucha (otitis media), ktorý môže prerásť až do zápalu mozgových blán, alebo mozgu, otravu krvi (sepsa), či ťažký zápal pľúc (pneumónia).

Meningitída (zápal mozgových blán) sa prejavuje horúčkou, bolesťami hlavy, zvracaním, u detí sú najčastejšie príznaky spavosť, apatia, nervozita a nevôľa prijímať tekutiny. Táto choroba má nesmierne rýchly priebeh a môže do niekoľkých hodín ohroziť bezprostredne život dieťaťa. Odhaduje sa, že úmrtnosť na pneumokokovú meningitídu je asi 8 % a ďalšia asi štvrtina pacientom má po tejto chorobe doživotné následky v podobe neurologických deformácií.

Výhody očkovania

Zákernosť pneumokoka spočíva v tom, že je odolný voči viacerým antibiotikám.

„Invazívne pneumokokové infekcie sú život ohrozujúce pneumokokové sepsy, zápaly mozgových blán a pod. Pri rezistentných kmeňoch sú testované antibiotiká pri liečbe neúčinné. Makrolidové antibiotiká (erytromycín, klaritromycín, azitromycín a pod.) sme neuváženým podávaním takmer znehodnotili (takmer 50% rezistencia!) u niektorých častých bakteriálnych ochorení. Ich spotreba je dlhodobo približne dvojnásobná ako v iných štátoch EU. Zdržanlivosť v podávaní antibiotík v SR je na mieste nakoľko z polovice a viacej sú antibiotiká podávané zbytočne a nevhodne. Výsledkom toho, je celosvetová kríza v účinnosti antibiotík, ktorá je navyše komplikovaná tým, že nové antibiotiká na obzore nie sú,“ uviedol doc .dr. Jan Trupl, PhD., hprof. Slovenskej Zdravotníckej Univerzity.

Výhodou očkovania proti pneumokokom je teda fakt, že patrí medzi najefektívnejšie spôsoby prevencie proti tomuto ochoreniu. pneumokokové infekcie vedú u detí k najčastejším smrteľným komplikáciám, či trvalým neurologickým poškodeniam mozgu.

Zaočkovaním dieťaťa sa taktiež znižuje riziko, že následkom tejto baktérie ochorie dospelý člen rodiny. Taktiež sa celoplošným zaočkovaním proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam zníži aj celková spotreba antibiotík v Slovenskej republike, čím sa v konečnom dôsledku zníži aj spomínaná vysoká odolnosť tejto baktérie proti antibiotikám. Tým sa znižujú aj celkové náklady v zdravotníctve.

Dva druhy vakcín

Na Slovensku sú pre očkovanie proti pneumokokom schválené dve vakcíny: 10-valentný Synflorix a 13-valentný Prevenar.

Prevenar 13 – chráni proti 13 druhom pneumokoka

Očkovacia schéma pre očkovanie dojčiat 13-valentnou vakcínou je 2+ I. To znamená, že prvá dávka bude dojčaťu aplikovaná v 3. – 4. mesiaci života, druhá dávka v 5. – 6. mesiaci života a tretia posilňujúca dávka (takzvaný booster) v 11. – 12. mesiaci života. Táto vakcína chráni proti 6 najhorším kmeňom pneumokoka, ktoré spôsobujú najvážnejšie ochorenia a ako jediná taktiež proti trom vysoko odolným kmeňom tejto baktérie.

Synflorix 10 – chráni proti 10 druhom pneumokoka

Očkovacia schéma pre očkovanie dojčiat 10-valentnou vakcínou je 3+1. To znamená, že prvá dávka vakcíny bude dieťaťu aplikovaná v 3. – 4. mesiaci života, druhá dávka v 5. – 6. mesiaci života, tretia dávka v 11. – 12. mesiaci života. Štvrtú posilňovaciu dávku (to však platí len v tomto prípade, teda pri očkovaní 10-valentnou vakcínou) je možné podať po uplynutí minimálne 6 mesiacov od poslednej (tretej) dávky základného očkovania, teda v rozmedzí 17. – 18. mesiaca života dieťaťa.

V očkovacom kalendári na rok 2011 táto štvrtá dávka nie je uvedená, nakoľko jej podanie v roku 2011 je pre deti narodené v tomto roku nereálne. Bude uvedená v očkovacom kalendári pre budúci rok, 2012.

Zdroje:

www.pneumokok.sk
www.babyweb.sk
www.pravda.sk
www.cas.sk

Na Babywebe tiež nájdete:

Darí sa vášmu dieťaťu dobre? alebo Prehľad preventívnych prehliadok (1)
Očkovanie – komplexný prehľad
Bolesť v krku, angína a mononukleóza

26.1.2011 8:59| autor: Jana Vahančíková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist