Ochorenia spôsobované parazitmi

Ochorení spôsobovaných cudzopasníkmi alebo tiež parazitmi je veľmi veľa. V našich podmienkach je u detí najčastejším ochorením mrľa detská, vzácnejšie sa stretávame s problémami, ktoré spôsobuje škrkavka alebo s ochorením nazývaným toxokaróza.

Parazit je taký organizmus, ktorý na svoj život potrebuje telo iného organizmu. To sa mu stáva ochranou pred vonkajším prostredím a poskytuje mu výživu.

Mrľa detská

Mrľa je malý červ s veľkosťou okolo 10 mm. Jej jediným hostiteľom je človek. Žije v čreve, a to hlavne u detí. Samička kladie v noci vajíčka okolo análneho otvoru. Nákaza sa ľahko šíri medzi deťmi pri zlej hygiene dotykom rúk. Nakazené dieťa môže roznášať vajíčka za nechtami, kde sa zachytili počas škrabania dieťaťa okolo análneho otvoru.

Príznaky:

Silné pálenie pokožky okolo análneho otvoru, najmä večer po zahriatí v posteli. Pálenie zapríčiňuje nespavosť, nervozitu a nepokoj. Poškrabaná pokožka sa môže zapáliť. Všeobecným sprievodným javom prítomnosti mrlí v čreve sú bolesti brucha. Pri silnejšej nákaze môže byť bolesť brucha intenzívnejšia, sprevádzaná nevoľnosťou, vracaním, nechutenstvom alebo nočným pomočovaním.

Liečba:

Je jednoduchá, rovnako ako možnosť opätovnej nákazy. Preto je vhodné preliečiť všetkých, ktorí sú s postihnutým v tesnom kontakte (súrodencov, prípadne rodičov). Užívajú sa protiparazitárne lieky, ako je Vermox alebo Pyrvinium. Aby bola liečba úspešná a definitívna, je nutné dohliadnuť u dieťaťa na zvýšenú hygienu rúk a nechtov a často mu umývať konečník. Inak môžeme očakávať v relatívne skorom čase opätovnú nákazu.

Prevencia:

Dôsledne dbať na správne hygienické návyky detí v škôlke a škole.

Škrkavka detská

Škrkavka je parazit s veľkosťou 15 – 20 mm. Jediným zdrojom nákazy je tu opäť človek, a to najmä deti vylučujúce vajíčka škrkavky. Vajíčka sa vylučujú v stolici a nákaza nimi je možná až o niekoľko týždňov. Základom pre vývoj vylúčeného vajíčka je teplota a vlhkosť. Vajíčka môžu prežívať v pôde i niekoľko rokov. Nákaza sa potom šíri potravou alebo vodou s obsahom vajíčok škrkavky.

Príznaky:

V tele hostiteľa sa z vajíčka uvoľňuje larva, ktorá putuje jeho telom. Preniká črevnou stenou a krvnou cestou sa dostáva cez pečeň do pľúc, odtiaľ do hrtana a pažeráka a znova do čreva, kde dospieva. Cestou v tele spôsobuje hostiteľovi problémy podľa toho, v akom orgáne sa nachádza. V čase, keď sa nachádza v pľúcach, dochádza k zvýšeniu teplôt, dýchavičnosti, záchvatom kašľa spojeným s pľúcnym zápalom. Črevné obdobie škrkavky sprevádzajú bolesti brucha, nadúvanie, nechutenstvo, vracanie a prehánky. Dospelé škrkavky môžu spôsobiť zápal slepého čreva.

Liečba:

Protiparazitárnymi liekmi.

Prevencia:

Základom prevencie je hygiena rúk a ochrana vodných zdrojov pred ľudskými výkalmi. Ak sa ľudské výkaly používajú na hnojenie, je nutné ich správne kompostovať a brať na zreteľ možnosť nákazy. Škrkavka zďaleka nie je raritne sa vyskytujúci parazit. Sú ňou nakazené stovky miliónov obyvateľov sveta.

Čítajte tiež:

Toxokaróza

Toxokaróza je ochorenie larvami zvieracích škrkaviek, psích alebo mačacích. Zvieratá vylučujú vajíčka škrkavky v truse. Vylúčené vajíčka dlhodobo prežívajú a dieťa sa potom môže nakaziť na ihriskách a pieskoviskách, kde sa zvieratá pohybovali a vykonávali svoju potrebu. Vajíčka sa môžu zachytiť dieťaťu na rukách, za nechtami a dieťa ich pri jedle prehltne. Larvy vyliahnuté z vajíčok prenikajú črevnou stenou do krvi a do vnútorných orgánov. V ľudskom organizme nemôže tento parazit dokončiť svoj vývoj, nedospieva a po určitom čase hynie.

Príznaky:

Podobne ako u škrkavky detskej spôsobuje larva rôzne problémy podľa toho, ako sa krvnou cestou šíri do rôznych orgánov (napr. pľúca, oko, srdcový sval a pod.). Časté sú bolesti brucha, kašeľ, očné zápaly až po vzácny zápal srdcového svalu alebo mozgu.

Prevencia:

Spočíva v pravidelnom odčervení domácich maznáčikov a zamedzení ich prístupu na detské ihriská a pieskoviská. Samozrejmou súčasťou prevencie je dôraz na hygienu detí, ktoré sa na verejných ihriskách hrajú. Základná podmienka je umývanie rúk.

9.2.2018 3:15| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist