Nutričná terapeutka radí (9)

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Akým cukrom je najvhodnejšie sladiť dieťaťu – hroznovým, trstinovým alebo žiadnym? A po akom jogurte siahnuť? Je na vine obézneho dieťaťa obezita rodičov alebo ich prístup? To sú niektoré z otázok, na ktoré dnes odpovie nutričná poradkyňa Alena Strosserová.

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čím sladiť pre 4-ročné dieťa – hroznovým alebo trstinovým cukrom? Hnidová
Čo sa týka sladenia, je dobré učiť deti sladiť čo najmenej. Hroznový cukor je jednoduchý cukor fruktóza, ja ľahšie stráviteľný, a preto sa podáva chorým a malým deťom. Zdravému 4-ročnému dieťaťu ho podávať nemusíte, pretože jeho organizmus zvládne stráviť sacharózu, ktorá je obsiahnutá ako v trstinovom, tak aj v repnom cukre.

Za zdravší variant sladenia môžeme považovať skôr med, ktorý vyjde lacnejšie ako hroznový cukor. Rozdiel medzi bielym a trstinovým cukrom nespočíva len vo farbe, ale predovšetkým v spôsobe ich výroby a spracovania.

Trstinový cukor neprechádza procesom chemickej rafinácie a bielenia a nestráca tak svoje unikátne zdraviu prospešné látky, medzi ktoré okrem minerálov a stopových prvkov patria aj mnohé vitamíny, enzýmy či vláknina. Tieto látky sú však v hnedom cukre v takom zanedbateľnom množstve, že na zdravie nemajú vplyv. Biely cukor pri výrobe nielenže stráca všetky tieto látky, ale dokonca je zbavený aj zvyškovej melasy.

Medzi hnedým a bielym cukrom, bohužiaľ, nie je taký rozdiel, aký je napríklad medzi bielou a celozrnnou múkou či medzi bielou ryžou a jej nelúpaným variantom. Tu tmavé verzie skutočne obsahujú výrazne väčšie množstvo živín a vlákniny.

Z toho vyplýva, že je lepšie obmedzovať voľný cukor ako taký, ako vydávať zbytočné peniaze za hnedý cukor. Tiež sa vám môže stať, že nekúpite pravý trstinový cukor, ale obyčajný, zafarbený karamelovým farbivom.

Dobrý deň, aký biely jogurt je pre dieťa najlepší a prečo by deti do jedného roku nemali dostávať pribináčiky? Ďakujem za odpoveď Lucia
Všetky biele jogurty sú zdravé, ak obsahujú živé jogurtové baktérie. Obsah tuku v jogurte sa pre deti odporúča okolo 3,5 %, teda rozhodne nie nízkotučné alebo smotanové varianty. Záleží teda skôr na chuťovej preferencii dieťaťa, ktorý jogurt si vyberie.
Pribináčiky sú vyrobené zo smotany a obsahujú pomerne vysoké množstvo cukru. To je hlavný dôvod, prečo sa deťom do jedného roka neodporúčajú.

Súvisí s témou:

Nutričná terapeutka radí (1)
Nutričná terapeutka radí (2)
Nutričná terapeutka radí (3)
Nutričná terapeutka radí (4)
Nutričná terapeutka radí (5)
Nutričná terapeutka radí (6)
Nutričná terapeutka radí (7)
Nutričná terapeutka radí (8)

Dobrý deň, naša dcéra oslávi v novembri štvrté narodeniny a ja si začínam robiť starosti o to, že skoro vôbec nepriberá – meria 107 centimetrov a váži 15,3 kilogramu, je teda na svoj vek dosť vysoká. V troch rokoch vážila pri výške 102 cm 15,2 kg. Vážim ju pravidelne, ale jej hmotnosť sa stále pohybuje medzi 15-16 kilogramami. Rastie síce do výšky, ale takmer nepriberá. Je normálne, nie je vyberavá, nevŕta sa v jedle, je to živé dieťa a má veľa pohybu. Jej otec meria viac ako 190 cm, zatiaľ čo ja iba niečo vyše 160 cm. Je v poriadku alebo môže byť aj chorá či podvyživená?

Tento problém by ste mali riešiť so svojím pediatrom, ktorý dieťa ošetruje a dobre ho pozná. Všeobecne možno povedať, že vaša dcéra je celkom v norme, v jej veku má vážiť medzi 16-20 kg. Každé dieťa je iné, a hlavne deti rastú skokovo, takže môžu napríklad počas dvoch mesiacov rýchlo vyrásť a hmotnosť tak rýchlo nestúpne. Ak dieťa konzumuje primerane pestrú stravu, má dostatok pohybu a nemá iné zdravotné problémy, je aj jeho hmotnosť primeraná. Deti sa v tomto veku rýchlo vyvíjajú, rastú, za pol roka môže byť všetko inak. Ak budú vaše pochybnosti pretrvávať, poraďte sa so svojím pediatrom.

Dobrý deň, moja dcéra (2,5 roka) má alergiu na mlieko (všetky zložky) a na ryby. Ako by mal vyzerať jej vzorový jedálny lístok, aby mala pokryté základné živiny vrátane vápnika a jódu. A ako možno tieto minerály prípadne účinne nahradiť? Dcéra pije UM Neocate (200-300 ml denne). Mlieko pri varení nahrádzame ovseným mliekom, maslo rastlinnými tukmi… Vopred ďakujem za odpoveď.
Okrem už spomínaného ovseného mlieka môžete vyskúšať ryžové, špaldové alebo pohánkové mlieko. Mali by ste uprednostňovať tekuté mlieka pred práškovými, pretože práškové môžu často obsahovať sóju, aj keď sa nazývajú inak. So sójovým mliekom buďte opatrní, dieťaťu nemusí vyhovovať alebo mu môže spôsobovať zdravotné problémy.

Výrobky z kozieho alebo ovčieho mlieka sa neodporúčajú. Špeciálne mlieko Neocate vápnik obsahuje, hoci v menšom množstve ako kravské mlieko, čiastočne teda pomôže zvýšiť jeho dennú dávku. Prirodzeným zdrojom vápnika sú orechy, mak, celozrnné obilniny, strukoviny, zelenina a ovocie. Aj keď musíte myslieť na to, že vápnik z rastlinných zdrojov je horšie vstrebateľný ako z mlieka. Je teda dobré zvýšiť ich konzumáciu. Bohatým zdrojom vápnika sú sardinky a morské riasy, ale tie u vášho dieťaťa vzhľadom na alergiu na ryby neprichádzajú do úvahy.

Jód by mohla čiastočne nahradiť jódovaná soľ, preto vyberajte v obchode túto obohatenú (nie morskú ani alpskú). V období rastu dieťaťa môžete vzhľadom na jeho výživové obmedzenia zaradiť aj potravinové doplnky, a to ako s obsahom vápnika, tak aj jódu. Treba sa len poradiť s lekárom, aby odporučil vhodný prípravok pre vaše dieťa, pretože predovšetkým v prípade jódu môže dôjsť aj k predávkovaniu.

Dobrý deň, moja dcéra mala v 2 rokoch 15 kg, teraz v 3 rokoch váži 20 kg, priberá a lekárka nám odporučila, nech začne športovať. V rodine sa obezita vyskytuje na oboch stranách, niekedy aj ťažká, priateľ váži 160 kg. Odmalička sa snažím, aby pila vodu, pravidelne jedla, každú sladkosť alebo bonbón zvažujem a nedávam jej ich zakaždým, keď si vypýta. Ustrážiť sa to však zakaždým nedá, hlavne keď je u babky. Keď sme niekde na návšteve, má nekontrolovateľný hlad a zje toho naozaj veľa. Je to preto, že to doma nemá? Podľa môjho názoru má problémy s hmotnosťou v dôsledku dedičnej záťaže. Čo s tým mám robiť? Odkedy chodí do škôlky, po príchode domov z obeda rozpráva len o jedle, ako by si niečo dala jesť, že má chuť na zmrzlinu a podobne. Môžete mi, prosím, poradiť?
Váš problém nie je taký jednoduchý, aby sa dal vyriešiť cez internet. Dcéra má skutočne nadváhu, a to by ste mali riešiť. To, že sa obezita vyskytuje v rodine, môže mať na dcérinu hmotnosť určitý vplyv, no nie zásadný. Oveľa dôležitejšia je výchova a príklad rodičov i celej rodiny. Je chvályhodné, že ju učíte pravidelne jesť, ale rovnako dôležité je aj to, čo pravidelne konzumuje a v akom množstve. Ak príde po obede zo škôlky nedojedená, dá sa z toho odhadnúť, že možno doma dostáva veľké porcie. Dôležitý je tiež výber potravín a zloženie jedálneho lístka.

Najrozumnejšie by bolo navštíviť špecialistu na detskú obezitu, najlepšie detského psychológa. Naučiť dcéru včas správnym návykom, ktoré jej pomôžu udržať normálnu hmotnosť. Čím dlhšie s tým budete bojovať sami, tým sa budú stravovacie návyky viac fixovať a dcéra potom môže mať problémy so stravovaním a s následnou obezitou po celý život.


Bc. Alena Strosserová

Nutričná terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje ako metodička pre školské jedálne. V roku 1985 sa stala členkou Spoločnosti pre výživu, od roku 2009 vedie redakčnú radu Spravodajcu pre školské stravovanie, ktorý je súčasťou časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výžive, ktorý vychádza od roku 1945.

Na Babywebe tiež nájdete:

Nemá vaše dieťa chuť na jedlo? Vieme, ako na to
Deti priberajú, naše návyky však veľmi nemeníme!Recepty z biopotravín, recepty pre zdravie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist